سخنگوی دولت: ایران هفتمین قدرت نظامی جهان است | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 4 خرداد 1403 - 15:51

سخنگوی دولت: ایران هفتمین قدرت نظامی جهان است

شماره: 2776
Aa Aa

نوبخت گفته امروز قدرت‌های بزرگ جهان از ما می‌ترسند. در آخرین عرصه که مذاکرات هسته‌ای بود هم ایران پیروز شد.

در جلسه هیات دولت؛
سخنگوی دولت: ایران هفتمین قدرت نظامی جهان است

به گزارش اسپادانا خبر، محمدباقر نوبخت در جلسه هیات دولت عنوان کرد: این ایام به مناسبت اتفاق بزرگی رخ داده است که باید نکاتی را یادآور شوم. سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مورد تکریم قرار می‌گیرد و ویژگی‌های دارد که باید برای نسل امروز گفته شود. امروز کسانی که ۴۰ و ۵۰ سالشان است خاطره‌ای از انقلاب ندارد.

او افزود: نخستین تمایز رهبری مرجعیت دینی است، هیچ انقلابی در جهان وجود ندارد که این ویژگی را داشته باشد. موضوع رهبری دینی و مرجعیت عادی در قرن بیستم با چهار تفکر در حال مقابله بودند، نازیسم و فاشیسم در جنگ بودند و جنگ جهانی به وجود آمد. در حالی که جهان بین این دو تفکر تقسیم شده بود، انقلاب اسلامی به وجود آمد آن هم در شرایطی که اگر انقلابی رخ می‌داد تحت تاثیر این دو جریان قرار می‌گرفت، اما انقلاب اسلامی مستقل بود.

انقلاب ما دینی بود و آزادی را با خود به وجود آورد

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه انقلاب ما دینی بود اما فراگیری داشت و آزادی را با خود به وجود آورد، گفت: انقلاب ما ماهیت مبارزه با ظلم داشت و جمهوری اسلامی ایران تلفیقی از مدرنیزم و سنت بود. انقلاب ما در مدت کوتاهی پیروز شد آن هم بدون خون و مبارزه مسلحانه که خواست امام بود. وقتی انقلاب پیروز شد قدرت‌های بزرگ فکر می‌کردند هیجان است و فروکش می‌کند.

هدف دشمنان مغزها و زبان‌های انقلاب بودند

نوبخت با شاره به اینکه بعد از انقلاب تخریب علیه ما را آغاز کردند، خاطرنشان کرد: بعد از اینکه تئوری تجزیه ناموفق شد با تخریب چهرهای خدومی مانند چمران و بهشتی سعی کردند به اهداف خود برسند. بعدها ترور صورت گرفت، که در کوچه و خیابان این اهداف خود را اجرا می‌کردند که هدفشان مغزها و زبان‌های انقلاب بودند.

ایران هفتمین قدرت نظامی در جهان است

او افزود: بعداز ترورها حمله به کشور آغاز شد که امروز می‌بینیم رهبر کشور متجاوز سرش بر بالای کدام دار رفت. امروز به اعتراف بسیاری از رسانه‌ها ایران هفتمین قدرت نظامی در جهان است. امروز می‌بینیم که سرانجام کار چه شد، مشاهده می‌کنیم که قدرت‌های بزرگ جهان چگونه از ما می‌ترسند. همه این‌ها سبب شد جمهوری اسلامی ایران در همه عرصه‌ها پیروز شود. در آخرین عرصه که مذاکرات هسته‌ای بود هم ایران پیروز شد.

نوبخت ادامه داد: دیگران بر این موضوع ایراد می‌گیرند و می‌گویند این بدترین قراردادی بوده که آمریکا امضا کرده است. شاید در تاریخ هرجا مذاکره‌ای صورت می‌گرفت در واقع مذاکره نبود بلکه پیمانی بود که ما باید امضا می‌کردیم. اما امروز ما در مذاکره با شش قدرت جهان وارد شدیم و چانه‌زنی کردیم. خرسندم که امروز اعلام کنم بر طبق گفته بانک جهانی جمهوری اسلامی ایران باثبات‌ترین اقتصاد منطقه را داریم.

روی کاغذ همه تحریم‌ها برداشته شد

او با بیان اینکه ما پای میز مذاکره نشسته‌ایم و شرایط جدیدی را به وجود آوردیم، گفت: اما ذکر این نکته ضروری است که این مذاکره نبود، بلکه پیمانی بود که ما باید زیر آن را امضا می‌کردیم که به گفته بسیاری از کارشناسان طرف پیروز ایران بود، ما توانسته‌ایم ۶ قطع‌نامه علیه ایران را لغو کنیم. از فرصت‌ها استفاده شد و بخش بزرگی از تحریم‌ها برداشته شد البته باید گفت روی کاغذ همه تحریم‌ها برداشته شد.

با انتخابات آمریکا برخوردهای غیرمنطقی مشخص شد

سخنگوی دولت تاکید کرد: با انتخابات آمریکا برخوردهای غیرمنطقی مشخص شد و ایران به عنوان کشوری صلح‌خواه معرفی شد. شما می‌دانید تحریم ها به کجا رسید. امروز بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول در سال ‌۲۰۱۶ ایران هجدهمین قدرت اقتصادی بزرگ جهان است. این صندوق اعلام کرده با وجود افت شدید قیمت نفت ایران باثباتترین قدرت اقتصادی منطقه است. این کاهش قیمت نفت به افزایش استقراض پول از صندوق‌های بین‌المللی از سوی رقبای منطقه‌ای ایران انجامید.

نوبخت گفت: در سی و هشت سال اگر این انقلاب را نگاه کنید فراز و فرودهای زیادی داشته و اشک‌ها و لبخندهای زیادی بر چشمان و لب‌های مردم دیده‌ایم.

کسی حق ندارد خبرنگاران را مورد اذیت و آزار قرار دهد

محمدباقر نوبخت در پاسخ به پیگیری خبرنگار ایلنا در رابطه بازداشت خبرنگاران و اینکه برخی ادعا کردند خبرنگاران بازداشتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند، گفت: هیچ شخصی حق ندارد که خبرنگاران شریف را مورد اذیت و آزار قرار دهد در ابتدای انقلاب امام تاکید داشتند که اگر کسی هم قرار است اعدام شود، نباید مورد بدرفتاری قرار گیرد. حتما این موضوع را پیگری خواهم کرد، خبرنگاران قشر شریفی هستند.

دولت برنامه‌ای برای تغییر قانون اساسی ندارد
نوبخت در پاسخ به سوالی دیگر ایلنا مبنی بر اینکه آیت‌الله هاشمی در مورد تغییر بخش‌هایی از قانون اساسی پیش از رحلت مطلبی را مطرح کردند حجت‌الاسلام ناطق نوری و برخی بزرگان هم اخیرا بر این ضرورت که باید بخش‌هایی از قانون تغییر کند تاکید کردند دولت در راستای این مطالبه می‌تواند کمکی داشته باشد، گفت: دولت برنامه‌ای برای تغییر قانون اساسی ندارد و بر طبق قانون فرآیند تغییر باید طی شود و بدون طی شدن این روند امکان‌پذیر نیست.

از طرح آشتی ملی خبری ندارم
او در پاسخ به سوال دیگر ایلنا مبنی بر اینکه سید محمد خاتمی اخیرا طرح آشتی ملی را مطرح کرده است و اصلاح‌طلبان تلاش می‌کنند در آستانه انتخابات این طرح را پیاده و اجرا کنند دولت در این راستا چه کمک و اقدامی می‌تواند انجام دهد، گفت: از آشتی ملی خبری ندارم و دولت هم برنامه‌ای تاکنون در این مورد نداشته است.

منبع/ ایلنا

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان