سه شنبه، 25 مرداد 1401 - 14:10

تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب برجام پیش می‌رود

شماره: 2957
Aa Aa

مهمترین تحول ذکر شده در گزارش، تزریق گاز به سانتریفیوژ آی.آر8 است که تاییدی بر ادامه فعالیت‌های تحقیق و توسعه هسته‌ای از سوی ایران است.

اولین گزارش آمانو در سال جدید؛
تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب برجام پیش می‌رود

به گزارش اسپادانا خبر، رضا نجفی، سفیر و نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اولین گزارش یوکیا آمانو درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: اولین گزارش آمانو سال 2017 بار دیگر تایید کرده که تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب برجام پیش می‌رود.

او با بیان اینکه بیشتر این گزارش مشابه گزارش قبلی است و فقط تحولات فنی از زمان گزارش قبلی تا حالا اضافه شده، اظهار داشت: مهمترین تحول ذکر شده در گزارش، تزریق گاز به سانتریفیوژ آی.آر8 است که تاییدی بر ادامه فعالیت‌های تحقیق و توسعه هسته‌ای کشورمان بر طبق برنامه درازمدت اعلام شده از سوی ایران است.

سفیر و نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه داد: اشاره به سندهای مصوب کمیسیون مشترک و اجرای آنها و تکمیل اقدامات فردو که قبلا اعلام شده بود از بندهای جدید دیگر گزارش است.

نجقی با بیان اینکه راستی‌آزمایی از محموله آب سنگین ارسال شده به خارج کشور که قرار است به خریداران خارجی فروخته شود از موارد دیگر است، تصریح کرد: وارد کردن اولین محموله پنج کیلوگرمی از اورانیوم 20 درصد غنی‌شده برای استفاده در راکتور تهران و پذیرش بازرسان جدید که جایگزین بازرسان خارج شده از لیست ایران شده‌اند نیز در گزارش ذکر شده است.

وی در پایان یادآور شد:‌ واردات 125 تن اورانیوم طبیعی یعنی کیک زرد از دیگر موارد جدید گزارش است.

منبع/ ایلنا

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان