فرمانده نیروی انتظامی: در بحث تأمین امنیت انتخابات با کسی تعارف نداریم | اسپادانا خبر
 
 
يكشنبه، 30 ارديبهشت 1403 - 5:28

فرمانده نیروی انتظامی: در بحث تأمین امنیت انتخابات با کسی تعارف نداریم

شماره: 2972
Aa Aa

اکنون به دلیل تعطیلی برخی کارخانه‌ها و موسسات اعتباری، تجمعاتی انجام می‌شود؛ نیازی نیست که در همه موارد با تجمع‌کنندگان برخورد شود.

دستگاه GPS به صندوق‌ها نصب شود؛
فرمانده نیروی انتظامی: در بحث تأمین امنیت انتخابات با کسی تعارف نداریم

فرمانده نیروی انتظامی گفت: در بحث تأمین امنیت انتخابات با کسی تعارفی نداریم، اگر امنیت یک شهر یا استان در زمان انتخابات به مخاطره افتد، به هیچ عنوان از مسئولیت خود عدول نمی‌کنیم.

به گزارش اسپادانا خبر، سردار اشتری ظهر امروز در همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات کشور با اشاره به اینکه از هم اکنون می‌دانم در پنج، شش حوزه انتخابیه درگیری داریم، اظهار کرد: البته همیشه در انتخابات درگیری وجود داشته که شدت آن فرق می‌کند در برخی انتخابات کشته هم داشتیم البته در انتخابات قبلی هیچ تلفاتی نداشتیم.

وی در ادامه افزود: ما سابقه این درگیری‌ها را از 15 سال پیش در اختیار داریم و می‌دانیم که حتماً در برخی حوزه‌ها درگیری به وجود می‌آید که باید آن را مدیریت کنیم تا اتفاقی رخ ندهد.

سردار اشتری با بیان اینکه نیروی انتظامی در انتخابات دو وظیفه تأمین امنیت و همچنین پاسخ به استعلامات را دارد، اظهار کرد: بانک اطلاعاتی خوبی در نیروی انتظامی فراهم شده و ما هم سعی می‌کنیم اطلاعات خود را به روز کنیم تا با سرعت و دقت کافی پاسخ استعلامات را بدهیم. البته پاسخ به استعلامات نامزدهای شوراها را به شهرستان‌ها تفویض کردیم تا پاسخ به استعلامات با احتیاط و دقت بیشتری انجام شود. چون تعداد استعلام‌ها زیاد است و ما نمی‌توانیم همه استعلام‌ها را در مرکز بررسی کنیم.

فرمانده ناجا با بیان اینکه وظایف نیروی انتظامی برای تأمین امنیت انتخابات را به قبل، حین اجرا و بعد از انتخابات تقسیم کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: هر اقدامی که برای تأمین نظم و آرامش قبل از انتخابات لازم باشد را انجام می‌دهیم. حتی به شوراهای تأمین هم اعلام کرده‌ایم اگر ممکن است اجرای یک حکم قضایی و قانونی در مقطع انتخابات اجرا نشود. ما تهدیدها و چالش‌ها را رصد کرده‌ایم و بر اساس آن تدبیر می‌کنیم.

وی تأکید کرد: امروز در حوزه امنیتی در مرزها وضعیت ما خیلی خوب است ولی ممکن است در ایام انتخابات در مرزها تحرکاتی انجام شود و ما هم باید حتماً قدرت پیشگیری و مقابله خود را افزایش داده و هوشیار باشیم. برای مراسم 22 بهمن هم اخباری به دست ما رسید که بر اساس اقدامات پیش‌دستانه خوشبختانه هیچ اتفاقی نیفتاد. ولی به هر حال باید فرض را بر این بگذاریم که ممکن است اقداماتی انجام شود.

فرمانده ناجا در ادامه گفت: ما بهتر از گذشته آماده حفظ امنیت و آرامش انتخابات هستیم و تعداد نیروهای خود را نیز مشخص کرده‌ایم اگر هم کسری داشته باشیم با هماهنگی ستاد کل آن را جبران می‌کنیم. از شوراهای تأمین هم خواسته‌ایم که تعداد نیروهای لازم را به ما اعلام کنند.

وی گفت: اکنون به دلیل تعطیلی برخی کارخانه‌ها و موسسات اعتباری، تجمعاتی انجام می‌شود که تعداد آنها برخی روزها بین 20 تا 30 تجمع است که باید این تجمعات خوب مدیریت شود. نیازی هم نیست که در همه موارد با تجمع‌کنندگان برخورد شود. بلکه باید این تجمع‌ها مدیریت شود. زیرا وقوع یک اتفاق در شهرستان می‌تواند بازتاب ملی و بین‌المللی داشته باشد. البته تکلیف تجمع‌هایی که به بستن راه‌ها یا حمله به مراکز منجر می‌شود جدا است.

وی در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیز گفت: در بعضی جاها باید اقتدار داشت و اگر لازم باشد برخورد صورت بگیرد. مثلاً ما چهارشنبه آخر سال اراذل شناسنامه‌دار را جمع‌آوری می‌کنیم و آنها را در یک مکان تا صبح نگهداری کرده و امکانات لازم را به آنها می‌دهیم. افراد آسیب‌زا حتماً باید در چنین مقاطعی در اختیار باشند.

سردار اشتری همچنین با اشاره به اینکه تأمین امنیت صندوق‌های سیار نیز بسیار مهم است، اظهار کرد: پیشنهاد ما این است که دستگاه GPS به صندوق‌ها نصب شود زیرا در برخی موارد در میان راه صندوق‌ها به سرقت رفته یا به آتش کشیده شده است.

فرمانده ناجا همچنین گفت: تا زمانی که انتخابات تمام می‌شود و فرمانداران به ما اعلام می‌کنند نیروی انتظامی کاملاً آماده برای تأمین امنیت انتخابات است و تا آخرین لحظه در صحنه حضور دارد.

سردار اشتری در پایان با تأکید بر اینکه در مقطع انتخابات باید شوراهای تأمین مرتباً تشکیل جلسه دهند، گفت: پیشنهاد من این است که قرارگاه انتظامی هر استان نیز تشکیل شود.

منبع/ ایسنا

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان