چهارشنبه، 8 تير 1401 - 3:09

۵۸ درصد معتادان ایران را افراد زیر ۳۴ سال تشکیل می‌دهند

شماره: 2991
Aa Aa

۶۵ درصد همسر آزاری‌ها، ۶۵ درصد طلاق‌ها، ۴۰ درصد سرقت‌ها، ۳۰ درصد کودک آزاری‌ها، ۲۳ درصد نزاع‌ها و ۱۰ درصد جرایم عمدی، به دلیل اعتیاد روی می‌دهد.

مشاور وزیر کشور خبر داد؛
 ۵۸ درصد معتادان ایران را افراد زیر ۳۴ سال تشکیل می‌دهند

به گزارش اسپادانا خبر، مشاور وزیر کشور و مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفته است ۵۸ درصد معتادان کشور را افراد زیر ۳۴ تشکیل می‌دهند و این مساله تهدید جدی محسوب می شود.
به گفته حمیدرضا صرامی ۶۴ درصد معتادان جامعه را هم متاهلان تشکیل می‌دهند که به معنای درگیری هفت میلیون نفر از اعضای خانواده‌ها با این معضل است. همچنین ۹.۳ درصد معتادان را زنان تشکیل می‌دهند و ۳۶ درصد معتادان تحصیلات بالاتر از فوق دیپلم دارند.
بر اساس این آمار ۶۵ درصد همسر آزاری‌ها، ۶۵ درصد طلاق‌ها، ۴۰ درصد سرقت‌ها، ۳۰ درصد کودک آزاری‌ها، ۲۳ درصد نزاع‌ها، ۲۰ درصد جرایم منکراتی و ۱۰ درصد جرایم عمدی، به دلیل اعتیاد به مواد مخدر روی می‌دهد. همچنین  ۲۳٫۶ درصد جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال جمعیت کشور مبتلا به یکی از اختلالات روانی مثل افسردگی، استرس و اضطراب و انواع آن هستند.
مشاور وزیر کشور در ادامه گفته اعتیاد ۲۰ هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور آسیب می‌زند. او البته راهکار عبور از این وضعیت را تقویت باورهای دینی و مذهبی و آموزش مهارت‌های زندگی اسلامی دانسته است.
بر اساس آمار ایران بیش از چهار میلیون نفر معتاد دارد در حالیکه رئیس سازمان بهزیستی کشور هم گفته سن اعتیاد در ایران از ۱۴ سالگی شروع می‌شود و نسبت به هر شش مرد یک زن معتاد وجود دارد. رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران می‌گوید این انجمن بارها به دولت‌ها درباره راهبردهای مقابله با اعتیاد نامه نوشته اما هیچ پاسخی از هیچ دولتی دریافت نکرده‌اند. دولت همچنان بر روش‌هایی مانند ترک اعتیاد اجباری تاکید می‌کند.

منبع/ ایرنا

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان