کولبران از فروردین 96 تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می گیرند | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 3 مهر 1402 - 9:10

کولبران از فروردین 96 تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می گیرند

شماره: 3133
Aa Aa

برخی کولبران دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند که به دلیل بیکاری مفرط در استان به کولبری روی آورده اند.

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس؛
کولبران از فروردین 96 تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می گیرند

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس از تعهد دولت برای بیمه کولبران در شهرهای مرزی از نیمه فروردین سال آینده خبر داد.
به گزارش اسپادانا خبر، رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز یک شنبه 22 اسفند پارلمان در نشست خبری در جمع خبرنگاران با اشاره به نتایج بررسی کمیته حقیقت یاب از وضعیت کولبران در شهرهای مرزی، اظهار داشت: در روز چهارشنبه گذشته (18 اسفند) بنده به همراه آقایان کواکبیان، برزگر سفری به شهرهای مرزی پیرانشهر داشتیم که این سفر با مأموریت آقای لاریجانی برای بررسی وضعیت کولبران انجام شد.
وی با اشاره به وضعیت نامناسب کولبران در شهرهای مرزی، افزود: پیرو سفر ما به شهرهای مرزی وزیر بهداشت قول داده است که از نیمه دوم فروردین 96، کولبران را تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار دهد.
نماینده مردم پیرانشهردر مجلس با تأکید براینکه بین 16 تا 17 هزار کولبر در شهرهای مرزی داریم، عنوان کرد: امیدواریم تعهد دولت برای بیمه کولبران هرچه سریعتر عملی شود تا شاهد بیمه کولبران در سطح مرزها باشم.
خضری با اشاره به هیئت حقیقت‌یاب به شهرهای مرزی پیرانشهر و سردشت، گفت: یکی از خواسته‌های کولبران این بود که دست واسطه‌ها در این مسیر کوتاه شود. برخی کولبران دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند که به دلیل بیکاری مفرط در استان به کولبری روی آوردند، که در این جلسه قرار شده مسیر آنها مناسب‌ سازی شود تا به جای کولبری با خودروهای 4 چرخ این لوازم حمل شود.
وی تأکید کرد: اگر خواهان انسداد مرزها هستیم باید فکری برای مرزنشینان شود.
نماینده مردم پیرانشهردر مجلس اضافه کرد: استانداری‌ها و فرمانداری‌ها به افراد سودجو در شهرهای مرزی مجوزهای کلان برای استفاده از اقلامی که توسط کولبران وارد می‌شود می‌دهند اما معتقدیم که این حد مرزنشینان است و در بازدیدی که داشتیم سازوکارهایی فراهم شد تا مرزنشینان از مزایای مرز نشینی بهره‌مند شوند.
خضری تصریح کرد: درباره وضعیت کولبران تحقیق و تفحصی را از استانداری‌ها داشتیم و نامه‌ای به بازرسان ویژه وزارت کشور ارسال کرده‌ایم و خواستار پیگیری وضع معیشتی مرزنشنیان شده‌ایم.
وی با بیان اینکه سهم مرزنشنیان از معابر و مرزها فقط کولبران است، اظهار داشت: واسطه‌ها در مرزها فقط پول بری می‌کنند، طبق اصول متعدد قانون اساسی دولت باید معاش و وضعیت بیمه مرزنشینان را تأمین کند.
نماینده مردم پیرانشهردر مجلس با انتقاد از تیراندازی توسط نیروهای هنگ مرکزی به مرزنشینانی که به آنها مشکوک می‌شوند، گفت: قرار است فردا هیئت اعزامی به پیرانشهر نشستی با فرمانده مرزبانی کل کشور داشته باشند و درباره حفظ جان مرز نشینان توسط هنگ مرزی بحث و تبادل نظر کنیم.
خضری از ارائه طرحی با 153 امضا  برای ساماندهی وضعیت مرزنشینان خبر داد و گفت: در این طرح بر تشکیل تعاونی مرزنشینان تأکید شده است.
وی کولبری را شغل ندانست و اظهار داشت: ما معتقدیم که اگر مشاغل مرزنشینان ساماندهی شود انتظار داریم پولی که از طریق مرزها بدست می‌آید صرف اشتغال زایی و توسعه معابر شهری و روستایی در شهرهای مرزی شود.
نماینده مردم پیرانشهر در مجلس با بیان اینکه بیش از 17 تا 18 هزار کوله بر در سطح پیرانشهر و سردشت با تحصیلات دانشگاهی کارشناسی ارشد و دکتری فعالیت می‌کنند، خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم که با تصویب طرح مذکور یک قانون جامع و فراگیر برای مرزنشینان در حوزه معیشتی و اقتصادی و نیز اشتغال تصویب شود.

منبع/ تسنیم

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان