يكشنبه، 5 تير 1401 - 6:35

علم الهدی: تریبون نماز جمعه محل طرح مطالبات رهبری است

شماره: 3174
Aa Aa

اینهایی که رای گرفتند و به مجلس رفتند این مسائل را می‌دانستند یا خیر؟ چرا راهنمایی و نظارت نکردند؟

ماشین پورشه چند صد میلیونی وارد می‌شود؛
علم الهدی: تریبون نماز جمعه محل طرح مطالبات رهبری است

امام جمعه مشهد مقدس گفت: به مردم می‌گوئیم تی‌شرت خارجی نخرید اما از آن طرف ماشین پورشه چند صد میلیونی وارد می‌شود و در مجموع تاکید بر "فروش نفت خام" متضاد با اصول اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش اسپادانا خبر، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور رضوی اظهار داشت: کلام ما در هفته گذشته به دنبال تفسیر این جمله دعای امام سجاد(ع) دنبال شد که ایشان درباره جمع میان گناه و محبت خدا سخن گفته بودند گناه بر دو قسم است که بخش نخست آن در هفته گذشته توضیح داده شد، بخش نخست گناه همان لغزش است یعنی انسان درصدد عبودیت و بندگی پروردگار مترصد اجتناب از گناه و اعمالی است که مورد رضای حق نباشد اما گاهی برحسب یک غفلت کوچک و در اوج یک فوران غریزه از وی معصیت سر می‌زند.

وی بیان کرد: این معصیت یک لغزش و به اصطلاح امروز یک سکندری در مسیر عبودیت و بندگی خدا است و بلافاصله پشیمان و نادم می‌شود که چرا چنین لغزشی از وی سر زد و قسم دوم گناه این است که اصلاً انسان درصدد برخورد با خدا و در مصاف و جنگیدن با خدا است و نه تنها این گناه را بیش از یک بار انجام می‌دهد بلکه گناه سیره زندگی و عمر وی است.

علم‌الهدی افزود: آیه‌ای در سوره مبارکه قصص داریم که کدام نوع گناه قابل بخشش است و کدام یک با خدادوستی قابل جمع نیست؟ ذات پروردگار می‌فرماید افرادی که کار خوب کنند بیش از آنچه انجام دادند از ذات پروردگار پاداش می‌گیرند اما کسانی که عمل بد انجام دادند فقط کسانی از آنها کیفر می‌شوند که استمرار نسبت به گناه داشته‌اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: با توجه به حضور علما و فضلا و اندیشمندان حوزه و عالمان قرآنی این آیه شریفه نکته‌ای دارد که دلالت می‌کند بر اینکه کیفر و بازخواست از گناه مال همه نیست، کیفر گناه در یک نوع خاص گناه و معصیت است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی تاکید کرد: استمرار در گناه سبب کیفر می‌شود اما کسی که در استمرار گناه ثبات ندارد و گناه را مستمر انجام نمی‌دهد و تنها از وی لغزش سر می‌زند وی کیفر نمی‌شود و مورد عذاب و بازخواست قرار نمی‌گیرد، لغزش با محبت خداوند متعال قابل جمع است اما آدمی که در مسیر گناه بیفتد و استمرار در گناه داشته باشد و زندگی‌اش جنگ با خدا باشد این مستوجب کیفر است.
علم الهدی با تبریک ایام ولادت حضرت زهرا(س) ادامه داد: دو ماه عزاداری در مظلومیت صدیقه اطهر به میلاد مسعود و جشن ولادت آن حضرت منتهی شد و امیدواریم نتیجه این دو ماه عرض ارادت در یک عیدی کاملی که در جشن عید و ولادتشان برپا می‌کنیم مورد عنایت آن حضرت قرار بگیرد و انشاء الله زنان ما هر سالی که بر فاطمیه می‌گذرد سعی بر این داشته باشند که در تمام فضائل و مبانی عفت به ساحت صدیقه اطهر نزدیک‌تر کنند.

خطیب جمعه مشهد مقدس افزود: خوشبختانه نوروز مردم مشهد چه مجاور و چه زائر با تمامی نوروزها متفاوت است و یکی از نکات تفاوتش این است که از برکات این عتبه یکی تشرف ما به محضر مقام معظم رهبری در روز نخست سال است و این امتیاز نوروز مشهد نسبت به نوروز سایر بلاد است و این موقعیت را برادران و خواهران ما مغتنم بدانند.

علم الهدی گفت: روز سه شنبه پای رهنمودهای حکیمانه رهبری که راهبرد اجتماعی و سیاسی امت را در طی یک سال تبیین می‌کنند انشاء الله زانو می‌زنیم و امیدواریم از این فیوضات که مسیر سیاسی ما را مشخص می‌کند مسیر و خط حرکتی خود را در دفاع از دین و صیانت از خون شهدا بیاموزیم و توجه کنیم.

وی ادامه داد: امسال برحسب اعلام مقام معظم رهبری، سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل بود، امروز هم جمعه آخر سال است، مقام معظم رهبری در سالی که به آخر و پایانش رسیده‌ایم در ابتدای سال با قاطعیت و جدیت زیادی اصرار بر اقدام و عمل در عرصه اقتصاد مقاومتی داشتند و امروز که جمعه آخر سال است ما باید ارزیابی کنیم که آیا کارنامه ما در این اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید رهبری بود به چه صورت بود؟

امام جمعه مشهد افزود: اقتصاد مقاومتی تنها کارنامه دولت نیست و کارنامه ما نیز هست، در عرصه زندگی خودمان چقدر در عرصه اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل کردیم؟ این البته کارنامه مجلس شورای اسلامی نیز باید باشد. در مجلس نمایندگان مورد اعتماد مردم حضور دارند. اینها چقدر توانستند اقتصاد مقاومتی را دنبال و بر آن نظارت کنند و چه اندازه دغدغه اقتصاد مقاومتی وجود داشت؟
وی بیان کرد: کارنامه دولت در این عرصه از همه مهمتر است زیرا زمام امور دست دولت است، لذا مقام معظم رهبری در اجلاس خبرگان که به محضر ایشان رسیدیم در میان نکات برجسته‌ای که فرمودند مسئله اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند، ایشان عنوان کردند در سال 94 نیز سال، سال اقتصاد مقاومتی بود اما بیشتر به حرف و شعار گذشت و قدمی در اقتصاد مقاومتی برداشته نشد و سال 95 قید اقدام و عمل اضافه شد زیرا آنچه برای ما مهم است مسئله اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی است و سپس فرمودند دولت در گذشته زحماتی کشیده و ستاد اقتصاد مقاومتی را تشکیل داده اما مجموعه کارهایی که دولت انجام داده نشان داده نشد و اقتصاد مقاومتی نشان نگرفت و در جامعه در عرصه زندگی مردم نمود نداشت.

علم الهدی افزود: ستاد اقتصاد مقاومتی که با مسئولیت معاون اول رئیس جمهور در دولت تشکیل شد فعالیت‌های زیادی امسال کردند و در دو مرحله سیاستگذاری و برنامه ریزی این ستاد فعالیت کرد و در یک مرحله حدود 600 برنامه و در مرحله دیگر 200 برنامه تهیه کردند و 120 برنامه اینها باید در سال 95 اجرا می‌شد.

وی گفت: سال 95 سال اقدام و عمل بود و نه برنامه ریزی، میدان میدان جنگ است و نباید دائماً برنامه‌ریزی کرد بلکه باید حرکت کرد و جلو رفت و به دشمن پاتک زد.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: در مرحله عمل آنچه در امسال صورت گرفت انحراف از اقتصاد مقاومتی بود، برنامه براساس اقتصاد مقاومتی بود اما اجرا به نحوی بود که در اقتصاد مقاومتی انحراف شکل گرفت، موارد انحراف یعنی مجموعه عملیاتی که در تقابل با اقتصاد مقاومتی داشتیم در دو گروه بود، یکی اعمال و حرکاتی که در انحراف از اقتصاد مقاومتی بود و دوم برنامه‌های متضاد.

وی ادامه داد: در دسته اول، یکی تاکید بیش از حد فروش نفت خام بود، مقام معظم رهبری در مولفه‌های اقتصاد مقاومتی عنوان فرمودند نباید تاکید بر فروش نفت خام داشته باشیم و باید روی فرآوری نفت کار کنیم و دولت امسال تاکید بر فروش نفت خام داشت و تازه همه پول هم برنگشت و به وسیله کالاهایی برگشت که تولید داخلی و اشتغال را دچار مشکل کرد.

علم الهدی گفت: برنامه‌ریزی کنید تا تحریم دشمن اثر نکند یعنی دشمن در تحریم بی اثر شود نه اینکه برنامه ریزی کنیم تا دشمن تحریم نکند، دشمن دشمن است. بزرگ نمایی اثرات تحریم در تضاد با اقتصاد مقاومتی است و از سوی دیگر حساب بی‌اندازه‌ای روی سرمایه گذاری خارجی داشتیم. باید روی توانمندی‌های داخلی کار کنیم.

خطیب جمعه مشهد مقدس گفت: ما دارای استعدادهای داخلی فراوانی هستیم، انحراف چهارم این بود که برنامه ریزی با پیش فرض نبود تحریم‌ها انجام شد، دشمن تحریمش را توسعه داد و برجام هم جلوی تحریم را نگرفته که هیچ بیشتر هم کرد، تمام جنایات دشمن در طول این دو سال با تمام 38 سال برابری می‌کند.

علم الهدی با اشاره به بی توجهی به مقاوم سازی اقتصاد تاکید کرد: قدمی برنداشتیم که دشمن تهدیدش اثر نکند، چرا امروز از نظر دفاعی در شرایطی هستیم که تهدید دشمن اثر ندارد؟ در اقتصاد هم باید این گونه باشیم.

وی گفت: کاری کردیم که در داخل تولید ما تضعیف شد، افزایش وارادت کالا در بخش دولتی را شاهد بودیم و دستگاه‌های دولتی کالای خارجی وارد کردند و تشویق واردات با برنامه‌های تجارت کشور ناهمخوان است، صادرات ما به ترکیه چیست؟ بازار کشور تسلیم ترکیه شده است و حتی خیاطی‌های ما تعطیل شده است.

امام جمعه مشهد با اشاره به واگذاری قراردادهای نفت و گاز به خارجی‌ها بیان کرد: قرارگاه خاتم در مسئله نفت و گاز تجارب فراوانی دارد اما در مقابل خارجی‌ها را بیاوریم و با آنها پیمانکاری کنیم؟ واگذاری برخی طرح‌های سازندگی به شرکت‌های خارجی هم مغایر با اقتصاد مقاومتی است.
وی گفت: به مردم می‌گوئیم تی‌شرت خارجی نخرید اما از آن طرف ماشین پورشه چند صد میلیونی وارد می‌شود. اینها فرهنگ تجمل پرستی را بالا می‌برند حتی دنبال ایجاد فروشگاه‌های بزرگ خارجی هستند، ما درصدد دولت ستیزی نیستیم، تریبون نماز جمعه محل طرح مطالبات رهبری است، اول سال مقام معظم رهبری بر اقدام و عمل تاکید کردند اما در سال با این مسائل روبرو بودیم. تنها اشکال به دولت نیست اشکال ما به مجلس بیش از دولت است.

علم الهدی گفت: اینهایی که رای گرفتند و به مجلس رفتند این مسائل را می‌دانستند یا خیر؟ چرا راهنمایی و نظارت نکردند؟ مقام معظم رهبری، رهبر این نظام است و اسلامیت این نظام ما به وجود یک مرجع تقلید و مجتهد جامع الشرایطی است که در راس این نظام است.

منبع/ خبرآنلاین

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان