پنجشنبه، 10 آذر 1401 - 7:22

بررسی طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران به تعویق افتاد

شماره: 3217
Aa Aa

سناتورهایی که این پیش‌نویس را تهیه کرده‌اند می‌گویند تحریم‌های جدید ربطی به برنامه اتمی ایران ندارد و از این رو ناقض توافق اتمی با این کشور نیست.

رئیس کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا؛
بررسی طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران به تعویق افتاد

به گزارش اسپادانا خبر، سناتورهای آمریکایی اعلام کرده اند که بررسی طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران را به بعد از انتخابات ایران موکول می‌کنند.

آنها گفته‌اند نمی‌خواهند این طرح باعث شکست خوردن حسن روحانی و جناح معتدل از جناح تندرو در انتخابات ایران شود.

طرحی که از سوی سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه به منظور تشدید تحریم‌ها علیه برنامه موشکی ایران و نیز سپاه پاسداران تدوین شده بود، بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایران بررسی خواهد شد.

باب ‌کورکر، رئیس کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا روز سه‌شنبه ضمن اعلام این خبر گفت که بررسی این طرح به دلیل نگرانی اتحادیه اروپا از تاثیر آن بر انتخابات ریاست جمهوری در ایران به تعویق می‌افتد.

بر اساس این طرح که از سوی هفت سناتور جمهوری‌خواه و هفت سناتور دموکرات تهیه شده، هر فردی که با برنامه موشک‌های بالستیک ایران در ارتباط باشد، مشمول تحریم‌های جدید می‌شود. این تحریم‌ها شامل سپاه پاسداران نیز می‌شود.

کورکر که خود از طراحان این پیش‌نویس است تاکید کرده که اروپا متحد آمریکاست و از این رو نگرانی این اتحادیه برای آمریکا قابل توجه است.

سناتورهایی که این پیش‌نویس را تهیه کرده‌اند می‌گویند تحریم‌های جدید ربطی به برنامه اتمی ایران ندارد و از این رو ناقض توافق اتمی با این کشور نیست. ایران اما اعمال هرگونه تحریم جدیدی را ناقض برجام می‌داند.

تمامی سناتورهای جمهوری‌خواه مخالف توافق اتمی با ایران هستند و آن را توافقی بد می‌دانند. ترامپ نیز در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش بارها از بد بودن این توافق و حتی از "پاره کردن" آن سخن گفته بود اما دولت کنونی او اعلام کرده ترجیح می‌دهد جلوی روند اجرایی شدن توافق اتمی با ایران را بگیرد تا اینکه آن را پاره کند.

منبع/ دویچه وله

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان