پنجشنبه، 10 آذر 1401 - 12:41

محسنی اژه ای:هر کاری که زمین مانده قوه قضاییه باید انجام دهد

شماره: 3327
Aa Aa

چه بسا در آینده هم با فتنه و فسادهایی رو به رو شویم و نباید کوتاه بیاییم؛ ما نباید و نمی‌توانیم جایگزین دستگاه‌های اجرایی شویم.

در همایش پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی؛
محسنی اژه ای:هر کاری که زمین مانده قوه قضاییه باید انجام دهد

به گزارش اسپادانا خبر، حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه در همایش پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که صبح امروز با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و روسای دادگستری‌ها و دادستان‌های سراسر کشور برگزار شد، با اشاره به ماه مبارک رجب و در پیش رو بودن ماه‌های مبارک شعبان و رمضان اظهار داشت: این ماه‌ها، ماه خدا، رسول اکرم (ص) و امت است و از لحظه لحظه‌های آن‌ها باید استفاده کنیم.

وی افزود: همه ما که در این جلسه هستیم دو وظیفه داریم که یکی وظیفه اداری در قوه قضاییه است و باید به بهترین نحو انجام دهیم اما وظیفه دوم ما دینی و انقلابی و دینی است که به انقلاب داریم.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای خاطرنشان کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری همگی احساس مسئولیت کردند و در زمینه آسیب‌های اجتماعی وارد عمل شدند و معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز در این زمینه با جدیت ورود کردند و ما از ایشان تشکر می‌کنیم و ان شالله همه شما با معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم همکاری لازم را داشته باشید و خدا روشکر همه در حال برنامه ریزی و تدبیر برای کاهش آسیب‌های اجتماعی هستند و این جای خوشحالی دارد.

سخنگوی قوه قضاییه خطاب به روسای دادگستری‌ها و دادستان‌های سراسر کشور گفت: فرمایشات همه شما قابل استفاده بود؛ اما باید در برگزاری این جلسات موضوعات مشخص تر شود و به صورت تخصصی بررسی صورت گیرد.

وی ادامه داد: اداره کل امور استان‌ها این قضیه را پیگیری می‌کند که در صورت دعوت روسای دادگستری برای برگزاری نشست‌ها ساماندهی صورت گیرد و شما اگر نقطه نظری داشتید، بیان کنید.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: از آنجایی که بنده رئیس شورای نظارت بر سیما هستم، مدیران اصلی صدا و سیما این آمادگی را دارند که در هر آنچه شما احساس می‌کنید که برای تعالی کشور لازم است، همکاری کنند.

معاون اول قوه قضاییه اضافه کرد: آسیب‌های اجتماعی ممکن است سبب فاصله گرفتن جوانان از ارزش‌های اسلامی و یا بی اعتمادی مردم به نظام شود، بنابراین ما از چه منظری می‌خواهیم با آثار مخرب این آسیب‌ها برخورد کنیم. ما در این زمینه وظیفه دینی داریم و به میزان اهمیت آن باید در جهت پیشگیری از این موارد باید تلاش کنیم.

وی بیان کرد: امروز باید از این دید به مسأله آسیب‌های اجتماعی نگاه کنیم که این آسیب‌ها در شأن نظام جمهوری اسلامی نیست و مردم نیز از ما انتظار دارند و کسانی که در جلسات و محضر مقام معظم رهبری بودند می‌دانند که ایشان با وجود مشغله‌های زیاد هر چند ماه جلسه تشکیل دادند و از مسئولان عالی نظام دعوت کرده و رهنمود دادند و از مسئولان پیگیری های لازم را می‌کنند، بنابراین این امر اهمیت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را می‌رساند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم به عنوان نماینده قوه قضاییه در شورای عالی پیشگیری حضور دارند که مقام معظم رهبری می‌فرمودند که این شورا باید سازمان شود .

وی تصریح کرد: در این شورا در مورد آسیب‌های اجتماعی بررسی و کار کارشناسی جامع و کار میدانی صورت می‌گیرد، اولویت‌ها مشخص می‌شود و بعد ابلاغ می‌شود.

معاون اول دستگاه قضا یکی از مسایل مهم در اقتصاد مقاومتی را اشتغال دانست و افزود: اگر از بیکاری جلوگیری شود، از بسیاری از آسیب‌ها جلوگیری خواهد شد. البته ما نمی‌گوییم هرکس بیکار بود، معتاد است؛ اما رابطه‌ای بین بیکاری و جرایم مواد مخدر و خرده فروشان مواد مخدر وجود دارد. از طرفی بین بیکاری و طلاق و فراهم شدن بستر برای شیاطین و دشمنان نیز رابطه‌ای وجود دارد و بسیاری از جرایم خرد و کلان ناشی از بیکاری است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه ما نباید و نمی‌توانیم جایگزین دستگاه‌های اجرایی شویم، گفت: امروز یکی از گله‌مندی‌هایی که از قوه قضاییه ایجاد شده این است که هر کاری که زمین مانده قوه قضاییه باید انجام دهد، این در حالی است که منشا و رفع بیکاری در مرحله اول و آخر برعهده قوه قضاییه نیست؛ اما ما می‌توانیم با توجه به اهمیت این آسیب و شعار سال و اهتمام مقام معظم رهبری در این زمینه تلاش کنیم.

وی تصریح کرد: در راستای رفع موانع تولید قوه‌قضاییه می تواند نقش داشته باشد. یکی از عوامل موثر در تولید، بانک‌ها هستند. ما می توانیم در جهت صحت عمل بانک ها و توزیع درست نقدینگی و تسهیلات موثر واقع شویم. امروز این تسهیلات به چه کسانی داده می‌شود؟ متاسفانه نقدینگی ما سرسام آور بالا رفته و اگر در تولید به کار می رفت اشکال نداشت. بانک ها هم می‌گویند بیشتر از میزان مشخص نمی تواند تسهیلات بدهند و آن مقداری هم که می دهند، جاهای دیگر رفته است. قوه قضاییه در توزیع عادلانه فرصت‌ها و ثروت‌های ملی می تواند موثر باشد. امروز قاچاق واقعا پدر تولید داخلی را درآورده است. قوه قضاییه در بحث قاچاق هم اختیارات قانونی و هم وظیفه دارد. باید نسبت به این مساله اهتمام ورزید. درباره گردش مالی قاچاق از 13 میلیارد دلار می‌گویند تا 28 میلیارد که نمی دانیم کدام درست است. عده ای هم گفته اند 8 تا 9 میلیارد دلار در سال که قطعا دروغ است و بیشتر از اینهاست.

سخنگوی قوه‌قضاییه با بیان اینکه این طور نیست که کالای قاچاق دوباره از طریق سازمان اموال تملیکی دوباره به بازار برگردد و قطعا باید از بین برود، در رابطه با فساد نیز گفت: کسانی هستند قانون دور را می زدند که تقاضا دارم قضات را در این خصوص آموزش دهید. کسانی برای اینکه حق بانک ها را ندهند اعلام ورشکستگی می کنند که تقاضا دارم قضات به راحتی از کنار این مسایل عبور نکنند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای تاکید کرد: با توزیع عادلانه فرصت‌ها و ثروت‌های ملی، نگذاریم افراد خاص و فساد آلود از منابع طبیعی سوء استفاده کنند.

سخنگوی قوه قضاییه با تاکید بر اینکه رفع بیکاری و ایجاد اشتغال به هیچ وجه به عهده قوه قضاییه نیست، بیان کرد: دستگاه قضا در این عرصه همکاری لازم را دارد و با مجموعه اختیاراتی که دارد می‌تواند در جهت تحقق شعار سال و جلوگیری از بیکاری اقدام کند.

حجت الاسلام محسنی اژه ای اضافه کرد: قطعا امر پیشگیری بر مقابله ارجحیت دارد، اما باید با توجه به اولویت‌بندی‌ها در پیشگیری ورود و تمرکز کنیم. سرمایه و امکان خود را روی دهها مساله پخش نکنیم که نتوانیم جمع کنیم. قطعا مبارزه با فساد هزینه دارد و یکی از این هزینه ها، وارد کردن فشار بر قوه قضاییه است و دلیل آن هم موثر بودن کارهای قوه قضاییه است. امروز قوه قضاییه در همه موارد، با دانه درشت ها برخورد می کند. شما نه تنها در سال 88 مبارزه جدی با فتنه کردید بلکه آن مبارزه امروز بازدارنده شده و فتنه‌گر جرات فتنه ندارد. شما فکر می کنید کارهایی که امروز در فضای مجازی انجام می شود، فردی است؟ قطعا سازمان یافته است و حامی و پشتیبان آنها یک سرویس خارجی است.

وی ادامه داد: در همین بازداشت مدیران کانال های تلگرامی که هنوز هم 6 نفر بازداشت هستند، ظرف چند ساعت دوباره این کانال ها بالا آمد. چه کسی این کار را انجام داد؟ چه بسا در آینده هم با فتنه و فسادهایی رو به رو شویم و شما نباید کوتاه بیاییم و ما در مقابل هر فتنه، فشار و فسادی باید بایستیم.

منبع/ باشگاه خبرنگاران جوان

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان