دوشنبه، 11 مهر 1401 - 22:34

آب زاینده رود بر اثر ریختن پساب قرمز رنگ شد

شماره: 3585
Aa Aa

اسفندیار امینی می گوید: تاکنون به این شدت مشاهده نکرده بودیم که آب زاینده رود بر اساس ریختن پساب قرمز رنگ شود.

مدیر عامل خبرگان کشاورزی اصفهان خبر داد؛
آب زاینده رود بر اثر ریختن پساب قرمز رنگ شد

مدیر عامل خبرگان کشاورزی استان اصفهان اظهار داشت: علت قرمز شدن آب زاینده رود در مبارکه امروز توسط تیم بررسی مشخص می شود.

به گزارش اسپادانا خبر، وی بیان داشت: بر اساس ماده ۴۶ توزیع عادلانه آب، محیط زیست باید پاسخگوی ریختن پساب در آب زاینده رود باشد.

اسفندیار امینی اعلام کرد: تاکنون به این شدت مشاهده نکرده بودیم که آب زاینده رود بر اساس ریختن پساب قرمز رنگ شود و برای اولین بار است.

وی نیز در خصوص بازگشایی زاینده رود، ادامه داد: زاینده رود تا ۱۹ خرداد ماه باز است و معمولا یکی تا دو روز آبراهی در کف رودخانه می ماند.

امینی با بیان اینکه ما بدنبال احیای کامل زاینده رود در طول سال هستیم، اعلام کرد: مشکل زاینده رود تنها در اصفهان و به دست خود مردم و مسئولان باز خواهد شد.

وی با بیان اینکه تا زمانی که مسئولان اعتقادی به ساماندهی رودخانه نداشته باشند هیچ اقدامی عاجلی در زمینه احیای زاینده رود نمی شود، تصریح کرد: تعداد زیادی آب بند در رودخانه است که برداشت های زیادی را در حریم و بستر رودخانه و بالادست صورت می‌گیرد.

مسئولان هیچ اقدامی عملی برای احیای زاینده رود نکردند

امینی با بیان اینکه تمامی نهادها از جمله استانداری، محیط زیست، آب منطقه ای، وزارت نیرو و غیره تنها حرف می‌زنند و هیچ اقدام عملی صورت ندادند، گفت: صنایع آب به راحتی می برند و پول آب را هم نمی دهند به طوری که الان ۸۰ میلیارد تومان صنایع و اب و فاضلاب به آب منطقه ای بدهکار است.

مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان با اشاره به اینکه مسئولان می گویند که کار را به کشاورزان واگذار کردیم چه واگذاری صورت گرفته است، اضافه کرد: نه صنایع، نه شهرداری و نه هیچ ارگان دیگری یک قدم هم برای احیای زاینده رود بر نداشته اند.

وی گفت: تنها اقدام عملی که در راستای احیای زاینده رود صورت گرفته است توسط خود کشاورزان بوده که در جهت ساماندهی آب صورت گرفت.

امینی با اشاره به اینکه برای کشت پاییزه لازم است که آب در آبان ماه باز شود، اظهار داشت: احیای زاینده رود تنها نیاز به حمایت مالی ، قضایی و سیاسی هست که باید همه دولتی و غیر دولتی ها در اصفهان در یک ساز و کار مشخص حمایت بکنند.

منبع/ تابناک اصفهان

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان