سه شنبه، 8 آذر 1401 - 10:34

رییس جمهور: مردسالاری تفکری غیردینی است

شماره: 3754
Aa Aa

رییس‌جمهور و دولت به منشور حقوق شهروندی و ماده ۱۱ آن که فرصت برابر را برای خانم‌ها و آقایان مقرر دیده متعهد و پایبند است.

در دیدار با فعالان حوزه زنان و خانواده؛
رییس جمهور: مردسالاری تفکری غیردینی است

رییس جمهور با بیان اینکه مردسالاری تفکری سنتی ولی غیردینی است گفت:‌ در تفکر اسلامی مردها هیچ امتیازی نسبت به خانم‌ها ندارند و باید تفکر سنتی را کنار بگذاریم.

به گزارش اسپادانا خبر، حجت‌الاسلام حسن روحانی در بخشی از سخنان خود در دیدار و ضیافت افطار با فعالان حوزه زنان و خانواده گفت: در زندگی مردم نباید تجسس کنیم. اسلام به ما می‌گوید هر کسی را دیدی که یک بار نماز خوانده است، او نمازخوان است. حالا ما باید مراقب نماز خواندن او باشیم؟ ما وظیفه‌ای نداریم.

رییس جمهور ادامه داد: حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم وقتی از نماز بازمی‌گردد می‌بیند یک نفری در حال بیدار کردن کسبه برای نماز است. آیت‌الله حائری می‌گوید این افراد به شما گفته‌اند بیدار کن. می‌گوید نه. آقای حائری می‌گوید تو وظیفه نداری. البته ما برخی اوقات کاسه داغتر از آش می‌شویم. اساس ماه رمضان به ما می‌گوید اولا درب رحمت الهی بر روی همه بندگان خدا باز است. تمام اعضای بشر جزو خانواده حق هستند. همه مخلوق خدا هستیم. ماه رمضان ماه رحمت است.

او با بیان اینکه نکته دوم در ماه رمضان، بخشش و گذشتن از همدیگر است، اظهار کرد: اساس ماه رمضان ماه مهربانی‌هاست. اینکه این همه به ما سفارش شده همدیگر را برای افطار دعوت کنیم و اگر چیزی هم نداریم روزه‌داری را برای افطار دعوت کنیم برای مهربانی و الفت است. اگر ما می‌خواهیم پیشرفت کنیم و در زندگی مادی و معنوی در مسیر درست قرار بگیریم، باید متحد بشویم و در کنار هم قرار بگیرم و به همدیگر احترام بگذاریم و افکار مختلف را بپذیریم.
روحانی با اشاره به لزوم وجود نظرات مختلف در جامعه گفت: باید به افکار و نظرات مردم احترام بگذاریم. این چه تفکری است که فکر می‌کنیم ما جنس برتر داریم. مرد و زن وجود دارد اما چه کسی گفته مرد برتر و زن پایین‌تر است. در هیچ عبادتی و هیچ نماز، روزه‌، حج و صدقه و کمک به گرفتاری، فاصله‌ای میان زن و مردم وجود ندارد.

او ادامه داد: خداوند در قرآن می‌گوید پاسخ می‌دهیم به همه آنهایی که دست دعا به سوی من برداشته‌اند. اینکه عمل هیچ کس را ضایع نمی‌کنم. هرکس حتی به اندازه‌ای کار خوب انجام دهد پاسخش را می‌دهد؛ چه زن مرد باشد و چه زن. به عبارتی، تفاوتی در دیدگاه خداوند وجود ندارد. برخی فکر می‌کنند اگر مردان باشند، ایمان و عفاف و معنویت و پاکیزگی و همه چیز است ولی وقتی دو زن وارد شود اخلاق و معنویت از بین می‌رود در حالی که اینگونه نیست.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: ما در مجلس مشاهده می‌کنیم در کمیسیون‌هایی که خانم‌ها در آن عضو هستند، معنویت در آنها بیشتر بود چون وقتی نمایندگان خانمی را نمی‌دیدند خود را برای هر شوخی آزاد می‌دیدند ولی وقتی چند خانم بود، خود را جمع و جور می‌کردند.

او با تاکید براینکه مردسالاری تفکر سنتی است ولی غیردینی،‌ اظهار کرد: بسیاری از سنت‌ها، دینی نیستند. در تفکر اسلامی مردها هیچ امتیازی نسبت به خانم‌ها ندارند و باید تفکر سنتی را کنار بگذاریم. در علم خانم‌ها راه را برای خودشان باز کردند و در همه مراحل علمی خانم‌ها حضور دارند. درخیلی از مشاغل خانم‌ها هم حضور دارند. در بسیاری از بنگاه‌ها و مراکز اقتصادی که افتتاح کردیم، تعداد خانم‌ها بیشتر از آقایان بود که برای من قابل توجه بود.

روحانی به دستور خود مبنی بر تعویق آزمون‌‌های استخدامی تا رفع تبعیض از حقوق زنان در فرصت‌های شغلی اشاره کرد و گفت: در استخدام اخیر که خانم‌ها نبودند، عصبانی شده و آن را ابطال کردم، در آزمون بعدی خانم‌ها ۵۳ درصد پذیرفته شدند. باید واقعیات دنیای امروز و اسلام را بپذیریم. البته در یکجا خانم‌ها باید تلاش‌ بیشتری کنند و آن در بخش مدیریت است. زمانی در مسائل سیاسی حضور سخت و مشکلی داشتند ولی امروز در مسائل سیاسی زنان حضور دارند. در انتخابات زنان حضور پرشوری دارند. در ایام انتخابات در هر سالنی می‌رفتیم بیش از ۵۰ درصد را خانم‌ها تشکیل می‌دادند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه امروز خانم‌ها قدم‌های بلندی را برای تعالی و در دست گرفتن مدیریت جامعه برداشته‌اند، اظهارکرد: البته باید در برخی از مسائل خانم‌ها باید صبوری کنند. موانعی وجود دارد که با تامل برداشته می‌شود. امروز زنان در کابینه، شوراها و مجلس حضور فعال دارند. در مجلس کنونی تعداد خانم‌ها بیشتر شد وتا ۱۸ نفر رفتند ولی ۱۷ نفر موفق به حضور شدند. در انتخابات شوراها نیز میزان رای‌آوری خانم‌ها بیشتر بود.
او تاکید کرد: رییس‌جمهور و دولت متعهد به منشور حقوق شهروندی و ماده ۱۱ آن که فرصت برابر را برای خانم‌ها و آقایان مقرر دیده، پایبند است. در ماده ۵۴ نیز احترام زن‌ها را مورد تاکید قرار داده است. ما به حقوق شهروندی معتقد هستیم و این حقوق عملیاتی خواهد شد. باید برای پیشرفت جامعه کمک کنیم.

منبع/ ایلنا

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان