حسن روحانی: بهتر از این افراد برای کابینه پیدا نکردیم | اسپادانا خبر
 
 
چهارشنبه، 12 مهر 1402 - 21:22

حسن روحانی: بهتر از این افراد برای کابینه پیدا نکردیم

شماره: 4059
Aa Aa

نمی‌توانیم در شرایط امروز برای پیشرفت به سمت سعی و خطا برویم. 40 سال گذشت. سن همه ما اول انقلاب کم بود.

در آخرین دفاع خود از کابینه پیشنهادی؛
حسن روحانی: بهتر از این افراد برای کابینه پیدا نکردیم

رئیس جمهور با حضور در مجلس از وزرای پیشنهادی خود دفاع کرد.

به گزارش اسپادانا خبر، گزیده سخنان روحانی در زیر می آید:

دولت و مجلس هر دو بار سنگین انجام مطالبات ملی این مردم رشید را بر دوش داریم.

راه صاف و ساده‌ای پیش روی ما نیست. برای دنیا هم مسیر حکمرانی ساده و هموار نیست تا چه رسد به ما در این منطقه پرآشوب و مشکلاتی که از گذشته برای همه ما باقی مانده است.

همه بودجه ما حدود 300 هزار میلیارد تومان است، هر چند در بودجه رقم بیشتری پیش‌بینی شده است.

درآمد حاصله ما حدود 300 هزار میلیارد تومان است. 40 هزار میلیارد تومان در سال گذشته برای صندوق‌های بازنشستگی دادیم در حالیکه خود صندوق باید متکفل می‌بود.

صندوق‌های ما هم علاوه بر خزانه خالی بود. هیچ صندوقی امروز قادر نیستند به تعهدات خود عمل کنند. بالای 40 هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی می‌دهیم. 60 هزار میلیارد تومان هم سهم صندوق توسعه است.

این 140 هزار میلیارد تومان و نصف درآمد است. اگر بدهکاری به دولت به بخش‌های مختلف را حساب کنیم چیزی باقی نمی‌ماند.

در این شرایط سخت، دولت و مجلس تصمیم گرفتند به مردم خدمت کنند. گاه باید به منطقه و جهان هم کمک کرد. این توفیق بزرگی است. اینکه رای اعتماد می‌دهید یعنی ما با هم کاری را شروع کرده‌ایم.

بهتر از این افراد در تلاش خود پیدا نکردیم. البته رای با شماست.

گرچه از برخی جاها در قانون اساسی اینطور برمی‌آید که یک‌جا به وزرا رای داده شود ولی آیین‌نامه رای به تک‌تک وزرا را پیش‌بینی کرده است.
امید ما این است هر چه سریع‌تر دولت کارش را شروع کند.

نمی‌توان گفت به این وزیر رای ندهیم که وزیر قوی‌تری بیاید. ممکن است اما مصالح و مفاسدش را باید در نظر گرفت.

شاید اولویت ما سرعت در کار باشد. برای اولین بار بود که رهبر انقلاب در سخنرانی‌ها و خطبه‌های نماز عید فطر امسال تاکید کردند هر چه سریع‌تر دولت تشکیل شود. قبل از آنکه بیاییم برای نماز، خدمت آقا بودیم فرمودند کی دولت را تشکیل می‌دهید؟ گفتم خیلی مانده تا تحلیف. تاکید کردند که دولت زودتر تشکیل شود. چرا؟ برای اینکه ما وظایف بسیار سنگینی پیش رو داریم و باید کشور را متحول کنیم.

در طول 5 سال قبل از دولت یازدهم آمار اشتغال خالص صفر بود و همه بار به دوش دولت یازدهم افتاد. این که در یک سال بیش از 600 هزار نفر اشتغال خالص داشته باشیم کار کمی نیست ولی با توجه به نیاز کشور و برنامه ششم عقبیم.

تقریبا 12 سال از چشم‌انداز گذشته است. ما باید گام‌های بلندی برداریم. دوران جهش است. قبلا در قفل‌شده تحریم جلویمان بود. حالا که باز شده است. برخی می‌خواهند همان جای اول بایستند. باید از جایی که محترمانه ایستادید تکان بخورید.

ما برای نفت و گاز 200 میلیارد دلار سرمایه می‌خواهیم. الان بیش از 100 میلیارد آماده است.

چرا یک شبکه اجتماعی ایرانی وقتی کاربرانش می‌رسد به یک میلیون نفر هنگ می‌کند اما نمونه خارجی آن 100 میلیون کاربر را تحمل می‌کند؟ این یعنی نیاز به تکنولوژی داریم.

یکی از بزرگترین وظایف وزارت خارجه ما در این دوره فعالیت اقتصادی است. اولا وزیر خارجه باید کنار برجام بایستد و نگذارد آمریکا و دشمنان ایران پیروز شوند. کسی که سینه‌ سپر می‌کند جلوی برجام، قهرمان میدان مبارزه در برابر استکبار است. برخی به آمریکا کمک می‌کنند.

نمی‌توانیم در شرایط امروز برای پیشرفت به سمت سعی و خطا برویم. 40 سال گذشت. سن همه ما اول انقلاب کم بود. ما که سن‌بالا بودیم 30 سالمان بود. امروز از ما پذیرفته نیست.

یکی از اهداف من این بوده که این تیم هم‌افزایی داشته باشند و به یکدیگر کمک کنند. دنبال این نبودم که 17 قهرمان ناهماهنگ معرفی کنم. در فکر یک تیم 18 نفره هیات وزیران هماهنگ بودم

چرا اصرار داشتم مهندس زنگنه بیاید؟ البته خودش پیشنهاد دیگری داشت و یک جوان را معرفی کرده بود. گفت به عنوان مشاور کنارش می‌ایستم. اول پیشنهاد وسوسه‌انگیزی بود. کمی فکر کردم ولی گفتم من 100 میلیارد دلار سرمایه خارجی می‌خواهم. این جوان می‌تواند؟ به تردید افتاد. گفتم وزیری می‌خواهم که اسمش برند باشد برای جذب سرمایه. برخی وزرای ما اسامی‌شان در دنیا برند جذاب است.

دکتر ظریف امروز در دنیای سیاست یک چهره جذاب است. این مهم است برای ما. برای من مهم است وزیر نفت من کسی باشد که بتواند سرمایه خارجی بیاورد. وزیر راه بتواند سرمایه بیاورد به کشور. من آقای آخوندی را می‌خواهم که اگر خواستیم هواپیما بخریم هر روز نیاید به من بگوید پول از کجا بیاوریم.

منبع/ انتخاب

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان