يكشنبه، 6 آذر 1401 - 16:40

وزیر ارشاد: ­رسانه جای پرخاشگری و تولید نفرت نیست

شماره: 4337
Aa Aa

همانگونه که جامعه بی سلاح در معرض تهدید است جامعه با رسانه کم اعتماد هم در معرض تهدید است؛ جامعه‌ای که خبر‌های دقیقش را از بیرون تامین کند نا امن است.

در آیین گشایش نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها؛
وزیر ارشاد: ­رسانه جای پرخاشگری و تولید نفرت نیست

وزیر ارشاد با تاکید بر اینکه ­رسانه را ­به عنوان رکن سوم امنیت ملی ­باید جدی گرفت، گفت: نمی‌گوییم به اندازه بنیه نظامی به رسانه توجه شود جامعه رسانه بی سلاح است و ریشه رسانه حرفه‌ای مکتوب و تصویری باید حفظ شود.

به گزارش اسپادانا خبر، سید عباس صالحی در آیین گشایش نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها که با حضور معاون اول رئیس جمهور در حال برگزاری است، افزود:‌ ­رسانه‌ها باید به سمت خصوصی شدن پیش بروند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برغم­ محدودیت‌های اقتصادی در دولت قبل ­بیمه شدگان حوزه رسانه در پایان دولت ۱۶ هزار نفر شدند، ­در پایان دولت یازدهم تعداد مدیران مسئول زن از ۷ به ۱۱ درصد افزایش یافت.

وی ادامه داد: توسعه ­کمی مطبوعات با هدف گشایش فضای آزادی فکری در جمعه ­­اتفاق افتاد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه کارنامه‌ای در دستاورد‌های دولت یازدهم در حوزه رسانه‌ها تاکید کرد: در دولت قبل­ نقطه عطف جدید در رسانه شکل گرفت. ­

صالحی افزود: از ۱۵ هزار پروانه انتشار رسانه‌ها ۵۶ درصد در دولت یازدهم انفاق افتاد که نگاهش توسعه رسانه فضای باز برای تبادل افکار است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در این تعداد سهم جنسیتی افزایش یافت و ۷ درصد زنان مدیر مسئول در پایان ۱۳ درصد توسعه سایت‌ها برخط از ۲۰۰ در دوازدهم به ۸۰۰ رسید.

وی اضافه کرد: توان­­ حمایتی دولت محدود است، اما علیرغم محدودیت‌های توان اقتصادی در دولت یازدهم اتفاقات حمایتی خوبی افتاد بیمه شدگان ۵ هزار نفری در ابتدای دولت یازدهم ­به ۱۶ هزار نفر رسید و در واقع سه برابر شد.

به گفته ­وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ­نظام حمایتی شفافیت یافت و همه توانستند گام‌های رو به جلو را متوجه شدند.

وی افزود: ­لایحه تبلیغات بازرگانی و قانون مطبوعات مراحل نهایی خود را طی می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی­ با اشاره به اینکه ­­امروز جشن ملی مطبوعات است، گفت: ­رسانه‌ها در یک صف قرار می گیرند تا دردل‌ها و مشکلات را واگویه کنند؛ درد مردم را بشنوند و با آن‌ها رو در رو شوند.

وی گفت: ­رسانه بعد مهم امنیت ملی است، همانگونه که جامعه بی سلاح در معرض تهدید است جامعه با رسانه کم اعتماد هم در معرض تهدید است جامعه‌ای که خبر‌های دقیقش را از بیرون تامین کند نا امن است.

صالحی افزود: ­جامعه ­ای که نتواند به خبرهایش در سرعت و دقت تکیه کند نا امن است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: رسانه‌های حرفه‌ای می‌توانند با منبعیت خبر‌های مطمین برای رسانه جایگاه تعریف کنند و امروز این تهدید است که مرجعیت خبر‌های حرفه‌ای در معرض رسانه‌های غیر حرفه‌ای است.

صالحی افزود: رسانه را ­به عنوان رکن سوم امنیت ملی ­باید جدی گرفت نمی‌گوییم به اندازه بنیه نظامی به رسانه توجه شود جامعه رسانه بی سلاح است و ریشه رسانه حرفه‌ای مکتوب و تصویری باید حفظ شود.

وی گفت: ­دولت بیش از گذشته می‌تواند به محدود کردن رسانه‌های دولتی اهتمام کند، رسانه‌ها باید به سمت خصوصی شدن پیش بروند.

صالحی با تاکید بر اینکه تولید رسانه‌ای باید به جای دلالی و نقالی رسانه‌ای بنشیند ما رسانه مبلغ می‌خواهیم نه دلال، گفت: رسانه باید تولید کند، اما ­رسانه جای پرخاشگری و تولید نفرت نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در جامعه مدنی ادب و مدارا و منطق معیار حرکت است و رسانه مدنی پرخاش و نفرت نمی‌پراکند نقد منصفانه می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در دولت قبل ­نظام حمایتی شفافیت یافت و همه توانستند گام‌های رو به جلو را متوجه شدند.

وی افزود:­ لایحه تبلیغات بازرگانی و قانون مطبوعات مراحل نهایی خود را طی می‌کند.

صالحی ادامه داد:­ امروز جشن ملی مطبوعات است و رسانه‌ها در یک صف قرار می گیرند تا دردل‌ها و مشکلات را واگویه کنند؛ درد مردم را بشنوند و با آن‌ها رو در رو شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: رسانه بعد مهم امنیت ملی است، همانگونه که جامعه بی سلاح در معرض تهدید است جامعه با رسانه کم اعتماد هم در معرض تهدید است جامعه‌ای که خبر‌های دقیقش را از بیرون تامین کند نا امن است.

وی افزود: جامعه ای­ که نتواند به خبرهایش در سرعت و دقت تکیه کند ناامن است.

صالحی افزود: ­رسانه‌های حرفه‌ای می‌توانند با منبعیت خبر‌های مطمئن برای رسانه جایگاه تعریف کنند و امروز این تهدید است که مرجعیت خبر‌های حرفه‌ای در معرض رسانه‌های غیر حرفه‌ای است.

وی تاکید کرد: ­ادب فارسی و فرهنگ هنری ایرانی اسلامی باید صبغه و تابلوی رسانه باشد و می‌تواند درخشان‌تر از گذشته در افق جهان بتابد.

منبع/ صدا وسیما

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان