محمدرضا شجریان دکترای افتخاری دانشگاه تهران را نپذیرفت | اسپادانا خبر
 
 
شنبه، 20 خرداد 1402 - 0:51

محمدرضا شجریان دکترای افتخاری دانشگاه تهران را نپذیرفت

شماره: 4461
Aa Aa

در سال‌های گذشته ده‌ها بار از سوی نهادهای مختلف پیشنهادهایی برای تقدیر از شجریان مطرح شده اما او هیچ وقت این مسئله را نپذیرفته است.

مدیر جشنواره موسیقی فجر خبر داد؛
محمدرضا شجریان دکترای افتخاری دانشگاه تهران را نپذیرفت

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر از 20 تا 30 دی با برگزاری 90 اجرا در 6 سالن شهر تهران برگزار خواهد شد. برای این جشنواره یک‌میلیارد و هشتصد‌میلیون تومان مشخص شده اما پیام‌هایی داده‌اند که شاید به همین میزان تامین نشود.

به گزارش اسپادانا خبر، نشست خبری سی و سومین جشنواره موسیقی فجر با حضور حمیدرضا نوربخش (مدیر جشنواره) و اهالی رسانه در تالار وحدت برگزار شد.

نوربخش در ابتدای این نشست گفت: این دوره از جشنواره 20 تا 30 دی ماه در شش سالن شهر تهران برگزار می‌شود. امسال نخستین سالی است که تکلیف مدیریت جشنواره از سال گذشته روشن بوده و به همین دلیل ما راحت‌تر و روان‌تر امور را پیش بردیم و برنامه‌ریزی کردیم. ما امسال بیش از 90 اجرا در جشنواره موسیقی فجر در بخش‌های مختلفی چون موسیقی ردیف دستگاهی، ارکسترال، بانوان، نواحی، پاپ، تلفیقی، پژوهشی و بین‌الملل خواهیم داشت.

وی در ادامه افزود: شش سالن تالار وحدت، سالن رودکی، برج آزادی، فرهنگسرای نیاوران، برج میلاد و مرکز همایش‌های ایرانیان سالن‌هایی هستند که امسال در اختیار جشنواره موسیقی فجر هستند. امسال همچنین 12 اجرای موسیقی نواحی داریم که از این میان دو اجرا به گروه‌های نواحی بانوان اختصاص دارد. سعی ما بر این بود که از همه‌ی اقوام اجراهایی داشته باشیم. هم جوانان و هم پیشکسوتان در جشنواره و در بخش موسیقی نواحی روی صحنه می‌روند.

نوربخش همچنین درباره بودجه جشنواره عنوان کرد: بودجه جشنواره مشابه سال گذشته است ولی هر روز هم پیام‌هایی می‌آید که ممکن است کمتر از سال گذشته هم بودجه داشته باشیم. با این وجود حدود یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان بودجه سی و سومین جشنواره موسیقی فجر است. جدول جشنواره را نیز از شهریور آماده کردیم ولی زمانی برای استعلام‌ها لازم داشتیم. دوستان ما در بخش مارکتینگ و تبلیغات نظرشان این بود که بلیت‌فروشی را یک ماه قبل از جشنواره آغاز کنیم و به همین علت جدول جشنواره را در شهریور منتشر نکردیم.

رئیس سی و سومین جشنواره موسیقی فجر گفت: در بخش موسیقی انقلاب اسلامی 6 اجرا داریم. این گروه‌ها موسیقی نوستالژیک دوره انقلاب را اجرا می‌کنند. امسال برای نخستین بار بخش کُرال موسیقی انقلاب را داریم که سرودهای خاطره‌انگیز دوره پیروزی انقلاب را اجرا می‌کنیم. در این بخش سه گروه کُر حضور دارند. بخش پژوهش را نیز مانند سال گذشته داریم و با رویکرد بین‌المللی به آن می‌پردازیم. بخش پژوهش این جشنواره فراخوانی نیست. تعدادی از پژوهشگران درباره‌ی موضوعاتی صحبت می‌کنند که در حوزه موسیقی کلاسیک و موسیقی جَز از آلمان و اتریش به ایران می‌آیند.

وی در ادامه افزود: گروه‌های پاپ و تلفیقی هم امسال در جشنواره حضور دارند. این بخش مخاطب زیادی دارد و در چیدمان و گزینش گروه‌ها، پُرمخاطبان را با حفظ تنوع انتخاب کرده‌ایم. امسال گروه‌هایی با تجربه‌های نو در بخش تلفیقی حضور دارند.

نوربخش درباره انتخاب گروه‌های موسیقی برای حضور در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر نیز گفت: در بحث انتخاب، دو موضوع در انتخاب گروه‌ها وجود دارد؛ نخست نظر کارشناسانی که در این باره نظر می‌دهند و دوم پذیرش خودِ گروه‌ها. ممکن است نظر ما حضور فلان گروه باشد اما ممکن است آن گروه نخواهد که در جشنواره اجرایی داشته باشد و برای خودشان هم دلایلی دارند. انتخاب‌هایی که در جشنواره می‌شود، در حوزه مقدورات است نه ایده‌آل‌ها. این مسئله مهمی است که ما باید لحاظ کنیم. من به عنوان رئیس جشنواره سلیقه خودم را دارم و همکارانم هم سلیقه خودشان را دارند. ممکن است کس دیگری بیاید و سلیقه دیگری داشته باشد.

وی همچنین درباره کارشناسانی که در انتخاب گروه‌ها نظر داده‌اند، گفت: گروه‌ها را مسئولان بخش‌های مختلف جشنواره پیشنهاد داده‌اند اما در نهایت من خودم تصمیم نهایی را گرفته‌ام. آقای وجدانی مسئول کمیته روابط عمومی، آقای ستایگر در حوزه موسیقی ردیف دستگاهی، خانم حسین زاده در زمینه مارکتینگ، خانم کروبی در حوزه بین‌الملل و خانم یوسفیان پیشنهادهایی را داده‌اند که من از میان آنها انتخاب کرده‌ام. البته برخی پیشنهادهایی هم شاید شده باشد که آنها را بررسی کرده‌ام. ملاک من در انتخاب گروه‌های موسیقی پاپ، پُرمخاطب بودن گروه‌هاست. آقای رجب‌پور مدیر صنف تهیه‌کنندگان هستند و من هم از مشورت ایشان و دیگر تهیه‌کنندگان بهره برده‌ام.

رئیس سی و سومین جشنواره موسیقی فجر همچنین عنوان کرد: نگاه من در دوره‌های گذشته اینگونه بوده که باید بخش بین‌الملل را جدی‌تر بگیریم. اگر بخواهیم این فستیوال در ردیف فستیوال‌های جهانی قرار گیرد باید بخش بین‌الملل قدرتمندی داشته باشیم. به همین علت با آژانس‌هایی که در این عرصه کار می‌کنند، ارتباط گرفته‌ایم. امسال تماس‌های زیادی از سوی این آژانس‌ها داشتیم که به معرفی هنرمندانی می‌پرداختند که علاقه‌مند به حضور در جشنواره موسیقی فجر بودند.

نوربخش همچنین گفت: در بخش بین‌الملل هم معرفی موسیقی ملل و هم تنوع را لحاظ کرده‌ایم. امسال رویکردِ تکیه بر ایران فرهنگی را داریم و در همین راستا گروه خوبی از موسیقی مغولستان داریم. گروه‌هایی از سبک‌های مدرن موسیقی را داریم. فرانچسکو کافیفو (نوازنده ساکسیفون ایتالیا) و مانو کچه (نوازنده درامز از فرانسه) را دعوت کرده‌ایم. سال گذشته نیز شهید پرویزخان از هند را دعوت کردیم اما متاسفانه این نوازنده سال گذشته به علت ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی زمانش تغییر کرد و اجرایش به خوبی دیده نشد. امسال ایشان هم به جشنواره دوباره می‌آیند. این در حالی است که همایون سخی از افغانستان در جشنواره حضور خواهد داشت. همچنین فرناندو ریبرو از سبک موسیقی فادو در جشنواره اجرا دارد. گروه آیسو را از اتریش داریم و کوارتت کلیک از آلمان به ایران می‌آید. تریو شوسون نیز از فرانسه می‌آید. گروه‌های دیگری از اسلوونی، ژاپن، سنگال و چین هم در جشنواره امسال حضور دارند.

وی افزود: نتیجه‌گیری که ما از بررسی کنسرت‌ها داشتیم این بود که تعدادی از کنسرت‌ها را نمی‌توانیم داوری کنیم. برخی از اجراها در شهرستان‌ها برگزار می‌شوند و در کل باید بگویم که برای داوری کنسرت‌ها به مشکلاتی برخورده‌ایم. امسال تا قبل از محرم و صفر تمام اجراها را بررسی کردیم.

نوربخش همچنین در مورد اعلام ریز هزینه‌های جشنواره به مطبوعات نیز گفت: منش و روش من اتاق شیشه‌ای است. هر جا هم باشم همین روند را دارم. دو سال پیش هجمه‌ی زیادی درباره هزینه‌های جشنواره مطرح شد و ابهاماتی مطرح شد که روا نبود. البته بخشی از این ابهام‌ها طبیعی بود چراکه روند برگزاری جشنواره تغییر کرده بود و تحولاتی ایجاد شده بود. اما برای زدودنِ ابهام‌ها آمدم و تمام هزینه‌ها را بیان کردم.

رئیس سی و سومین جشنواره موسیقی فجر گفت: در سال‌های گذشته هم سایت‌های رقیب بودند اما هیچ کدام را راه نمی‌داده‌اند. ما در ایران چند سایت بلیت فروشی مطرح داریم. من آمده‌ام و درِ مذاکره را باز کرده‌ام. به همه سایت‌ها نامه داده‌ایم و سه موضوع از آنها خواسته‌ام. یک تضمین فروش، دوم اسپانسر و سوم خدمات و درصد کارمزد. این سه موضوع را درخواست کرده‌ایم و در دو سال گذشته هم با حالت مناقصه انتخاب کرده‌ایم. اگر سایتی هست که با آنجا مذاکره نکرده‌ایم یا نامه‌ای را برای آنها ارسال نکرده‌ایم بیاید و بگوید. اگر هم سایتی نیامده است خودش شرایط ما را قبول نکرده است. من دوست دارم که حداکثر مشارکت در امر بلیت‌فروشی را داشته باشیم. درصد کارمزد بلیت‌فروشی ما خیلی بالا نیست. سایت‌هایی هم که الان بلیت‌فروشی می‌کنند به اندازه خودشان اعتبار و مخاطب دارند. ما فکر فروش بلیت‌های جشنواره هستیم. برای من اگر سایت‌های بیشتری در جشنواره مشارکت داشته باشند، راحت‌تر است. متاسفانه برخی‌ها در پیِ جوسازی و بحران‌سازی هستند. کارمزد بلیت‌فروشی جشنواره ما حدود 70 یا 80 میلیون تومان می‌شود و رقم چندان زیادی نیست. ما با سایتی قرارداد می‌بندیم که کل بلیت‌هایمان را پیش خرید کند.

نوربخش درباره جایزه باربد نیز گفت: این جایزه نقطه عطف جشنواره ماست. هرچقدر این جشنواره را پررنگ‌تر کنیم و بیشتر به آن بها دهیم منشاء تحول و خیر برای موسیقی ما خواهد بود. امروز در سینما همه چیز حول محور سیمرغ سینماست. هر کاری در شروع نقطه ضعف‌هایی هم دارد. نگاه‌مان در سال اول این بود که داوری را گسترده کنیم و مدلمان را از مدل‌های مشابه خارجی گرفته بودیم. فکر کردیم که همه فعالان عرصه موسیقی بیایند و نظر بدهند. به همین دلیل تعداد داورانمان در سال اول زیاد بود. تبصره‌ای هم داشتیم و گفتیم که رای این داوران برای اثر خودشان اعمال نباشد. سال گذشته براساس نقدهایی که شد، تعداد داوران را محدود کردیم. امسال حدود 200 اثر باید داوری شود. امسال یک جایزه ویژه داریم که 60 سکه است و دیگر جوایز هم در حدود 10 و 20 سکه است.

وی در بباره بخش بین‌الملل نیز عنوان کرد: در سال‌های گذشته که جشنواره موسیقی فجر برگزار شده متاسفانه نتوانسته‌ایم در سطح بین‌الملل چندان خودمان را مطرح کنیم. علت این امر هم به خاطر سیاست‌گذاری‌های غلط و البته تغییر مدیریت‌هاست. من در جریان اساسنامه نیستم و باید از دوستان دیگر پیگیری کنید. تا جایی که من می‌دانم جشنواره باید آیین‌نامه داشته باشد که ساز و کار جشنواره را تعیین کند. من صاحب و سیاست‌گذار جشنواره نیستم و این وظیفه برعهده وزارت ارشاد است.

نوربخش درباره تقدیر از محمدرضا شجریان نیز گفت: تقدیر از استاد شجریان وظیفه همه نهادها و مردم است. منتها سال پیش هم گفتم که موضوع تقدیر، بخشی از آن مربوط به ما و بخشی هم مربوط به خود استاد شجریان است. در سال‌های گذشته هم ده‌ها بار از سوی نهادهای مختلف پیشنهادهایی برای تقدیر از استاد شجریان مطرح شده است اما خود ایشان هیچ وقت این مسئله را نپذیرفته است. حتی دکترای افتخاری دانشگاه تهران را نپذیرفتند. تقدیر هم به همین شکل است. ما وظیفه داریم که یاد و نام شجریان را همیشه گرامی بداریم.

رئیس جشنواره موسیقی فجر در پایان گفت: برای برگزیدگان جشنواره‌هایی که در طول سال برگزاری می‌شوند مانند جشنواره موسیقی معاصر، جوان و نواحی در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر اجرایی گذاشته‌ایم که برگزار خواهد شد.

در پایان این مراسم از پوستر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر نیز رونمایی شد.

منبع/ ایلنا

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان