يكشنبه، 6 آذر 1401 - 14:54

مخالفت سازمان ملل با انتقال سفارت آمریکا به قدس

شماره: 4501
Aa Aa

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در نامه هایی به بیش از 180 کشور هشدار داده بود که واشنگتن اسامی مخالفان تصمیم آمریکا را از یاد نخواهد برد.

تصمیم ترامپ «پوچ و بیهوده» است؛
مخالفت سازمان ملل با انتقال سفارت آمریکا به قدس

مجمع عمومی سازمان ملل با 128 رای موافق قطعنامه ای علیه تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد انتقال سفارت این کشور به قدس اشغالی صادر کرد.

این قطعنامه تصمیم ترامپ را «پوچ و بیهوده» خواند. این قطعنامه با 9 رای مخالف روبرو شد و 35کشور نیز به آن رای ممتنع دادند.

صدور این قطعنامه یک پیروزی برای فلسطینی ها و حامیان آنها به شمار می آید. آمریکا لابی گسترده ای را برای جلوگیری از صدور این قطعنامه آغاز کرده بود.

نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد نامه هایی به بیش از 180 کشور نوشته و هشدار داده بود که واشنگتن اسامی مخالفان تصمیم آمریکا را از یاد نخواهد برد.

آمریکا همچنین تهدید کرده بود که کمک ها به حامیان قطعنامه را قطع خواهد کرد. این تهدید با انتقادات زیادی مواجه شد، به طوری که برخی این رویکرد را باج خواهی و قلدری خواندند.

اما در هنگام رای گیری کشورهایی مانند مصر، افغانستان و عراق که بیشترین کمک ها را از آمریکا دریافت می کنند، به تهدیدهای هیلی بی توجهی کرده و به قطعنامه رای مثبت دادند.

منبع/ تابناک

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان