دوشنبه، 6 تير 1401 - 1:48

حسن روحانی: قدم به قدم و با هم مشکلات را حل خواهیم کرد

شماره: 4645
Aa Aa

دولت به فکر مشکلات مردم در موسسات مالی و اعتباری خواهد بود| برای باقی ماندن فضای مجازی زجر زیادی کشیدیم.

در گفتگوی زنده تلویزیونی عنوان شد؛
حسن روحانی: قدم به قدم و با هم مشکلات را حل خواهیم کرد

به گزارش اسپادانا خبر، حجت‌الاسلام حسن روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم عنوان کرد: به ملت بزرگ ایران شب میلاد شیرزن حادثه کربلا حضرت زینب و روز پرستار را به عزیزانی که شبانه روز برای رفاه و رفع رنج مردم تلاش می‌کنند سلام و درود عرض می‌کنیم. امیدوارم در ماه بهمن که ماه انقلاب و آزادی برای مردم ایران است بتوانیم بهتر در روزهای باقی مانده سال خود را برای این آرمان‌ها آماده کنیم.

امیدوارم ابهامات مردم نسبت به برخی مسائل رفع شود

وی در پاسخ به این سوال که آیا خود را برای یک گفت‌وگوی خاص آماده کردید، گفت: خاص و غیرخاص نمی‌دانم. سوالاتی باید مطرح شود که ابهامات مردم نسبت به برخی مسائل رفع شود و نیازهای اطلاعاتی‌شان برطرف شود.

رشیدپور به عنوان مجری این برنامه گفت که در این مدت فکر کردم مصاحبه را از کجا شروع کنیم. بهتر است از آخر شروع کنیم. آخرین حادثه تلخ بود ۳۲ دریانورد و انسان متخصص و یک نفتکش را در دل دریا از دست دادیم خیلی از مردم توقعاتی از دولت داشتند در حادثه سانچی چه کردید؟

روحانی پاسخ داد: این حادثه بسیار تلخ بود. این حادثه که ۳۲ عزیز را در آن از دست دادیم بسیار تاثرانگیز بود. ساعاتی بعد از حادثه مطلع شدم. نفتکش ما با کشتی چینی برخورد کرد. ابتدا ابعاد حادثه روشن نبود صبح فردای حادثه که روز یکشنبه بود مسئولان را خواستم و گفتم کمیته تشکیل شود متشکل از وزارت خارجه، وزارت نفت و وزارت راه و وزارت کار و این وزارتخانه‌ها به دلیل خاصی مسئولیت را بر عهده گیرند.

در عین کم امیدی همه تلاش‌ها برای نجات خدمه سانچی انجام شد

وی افزود: قرار شد وزارت خارجه مرتب با مسئولان چین و کشورهای اطراف در تماس باشد و کمک به عزیزان ما انجام شود. امید بود آنها نجات پیدا کنند اگرچه خبر اولیه نشان می‌داد به خاطر انفجار هرلحظه امیدها کم می‌شد در عین کم امیدی همه تلاش‌ها برای نجات عزیزان انجام شد؛ وزیر کار به چین اعزام شد. قبل از آن دو تیم از شرکت ملی نفت کش و بنادر و کشتی‌رانی رفتند و تیمی از نیروی دریایی ارتش اعزام کردیم که اگر امکان‌پذیر بود کمک کنند اما متاسفانه عزیزان ما از دست رفتند. یک بار دیگر به خانواده‌ها تسلیت می‌گویم.

‌رئیس‌جمهور گفت: به مقامات دو مساله را گوشزد کردم که دنبال کنند اول اینکه چرا این حادثه رخ داد و از لحاظ حقوقی چه کاری باید شود و دوم اینکه رسیدگی به خانواده عزیزان انجام شود. در همین راستا هم یک روز عزای عمومی اعلام شد و این عزیزان را شهید خدمت لقب دادیم.

واگذاری مدیریت بنگاه‌های اقتصادی را به صورت هفتگی دنبال می‌کنم

دباره نقش وزارت کار در این حادثه گفت: باید این تعبیر را کنم که در دولت قبل نهم و دهم به خاطر بدهکاری به برخی سازمان‌های عمومی و تامین اجتماعی در ازای آن اموالی به این سازمان واگذار شد که از جمله همین نفتکش بود. برای همین مالکیت این نفتکش در اختیار تامین اجتماعی است من از اواخر دولت یازدهم و اول دولت دوازدهم دستور اکید دادم که دستگاه های اجرایی بنگاه‌های اقتصادی‌شان را واگذار کنند اگر می‌خواهند سهامی داشته باشند مدیریت بنگاه‌های اقتصادی را رها کنند و هفتگی این مساله را دنبال می‌کنم همه دستگاه‌های دولتی بنگاه‌ها را واگذار کنند پیشنهاد می کنم دیگر دستگاه‌ها هم این کار را کنند به کار خود بپردازند این نفع خودشان و مردم خواهد بود.

اعلام عزای عمومی برای شهدای سانچی شعاری نبود

وی در پاسخ به اظهارات مجری برنامه مبنی بر اینکه اعلام عزای عمومی و شهید خدمت شناختن افراد وجه شعاری دارد، در عمل برای خانواده‌های جانباختگان حادثه سانچی چه خواهید کرد، اظهار کرد: اینکه می‌فرمایید کار شعاری بود را قبول ندارم. وقتی دولت روزی را به طور رسمی عزای عمومی اعلام می‌کند به معنای اهمیت آن مسئله و برای آرامش قلوب بازماندگان حادثه است. قبل از آنکه این عزای عمومی را اعلام کنم، نماینده خود را نزد خانواده‌های آنها اعزام کردم که یکی از خواسته‌های آنها این بود که فرزندانشان جزء شهدای خدمت باشند. این خواست آنها و مردم بود و ارزش معنوی برای خانواده‌ها آنها دارد. از سوی دیگر هم مسئولان مربوطه باید مشکلات، گرفتاری و مسائل حقوقی داستان را پیگیری کنند.

رییس‌جمهور در مورد اینکه برای پیگیری حقوقی و شفاف‌سازی علت حادثه چه اقدامی انجام خواهید داد، گفت: در این ارتباط کمیته‌ای که تشکیل شده به کار خود تا پایان مساله ادامه می‌دهد. طبق مقررات بین‌المللی باید جعبه سیاه خوانده و کارهای فنی صورت گیرد و این کمیته تا آخر ماجرا را پیگیری می‌کند.

اقدامات انجام شده برای زلزله کرمانشاه به معنای بی نقص بودن کار ما نیست

روحانی درباره اینکه چرا بعد از زلزله کرمانشاه در حلقه محافظان و اتومبیل ضدگلوله به میان مردم کرمانشاه رفتید، یادآور شد: ما حوادث تلخ و شیرین در کشور داریم اما شما حوادث تلخ را ردیف کردید. زلزله موضوع مهمی است. زلزله کرمانشاه حادثه‌ای بود که ۷.۳ ریشتر قدرت داشت و کم سابقه بود. خداوند کمک کرد که قبل از زلزله اصلی یک پیش لرزه‌ای آمد و مردم دیگر در خانه نبودند و تلفات ما کم بود. البته ما در این حادثه بیش از ۶۰۰ نفر را از دست دادیم.

وی با بیان اینکه در زلزله کرمانشاه کارهای خوبی صورت گرفت اما به معنای بی نقص بودن کار ما نیست، ادامه داد: دقایقی بعد از حادثه و در نزدیکی ساعت ۱۰ شب با وزیر کشور صحبت کردم و همان وقت کمیته‌ای برای بررسی موضوع تشکیل و تیمی به کرمانشاه اعزام شد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه در زلزله کرمانشاه در بخش امداد، ۷هزار و ۸۱۷ نفر نجات یافته و به بیمارستان‌ها منتقل شدند، افزود: فردای آن روز وقتی به کرمانشاه رفتم برخی دوستان می‌گفتند چند روز دیگر بروید چراکه هنوز در آنجا بی نظمی است و ناامنی وجود دارد اما صبح حادثه گفتم وزرای کشور و بهداشت فوری به آنجا بروند و خودم بعد رفتم.

پاسخ روحانی به حواشی حضورش در میان زلزله‌زدگان کرمانشاه

روحانی خاطرنشان کرد: در سرپل ذهاب جایی مشخص شده بود تا در آنجا با مردم حرف بزنم. در مسیر حرکت به آنجا وقتی مشاهده کردم ساختمان‌هایی ویران شده از راننده خواستم توقف کند. از ماشین پیاده شده و کنار ساختمان فروریخته رفتم و با مردم حرف زدم. زمانی که خواستم صحبت کنم دیدم تسلط به جمعیت ندارم و نمی‌توانم همه را ببینم از این رو به ماشین رفته و از آنجا با مردم حرف زدم. بعد از آن در شورای اداری کرمانشاه حضور یافتم. همچنین در بیمارستانی حاضر شدم که بعد از یک روز از وقوع زلزله حدود ۶۰۰ عمل جراحی در آن انجام داده بودند که برخی از پزشکان و پرستاران آن از خستگی بیهوش شده بودند.

وی از تلاش نیروهای امدادی از قبیل هلال احمر، ارتش و سپاه تشکر کرد و گفت: در حالیکه هنوز نواقصی وجود دارد اما برای اسکان موقت و دائم زلزله‌زدگان کارهای خوبی شکل گرفته و بودجه لازم بلافاصله تخصیص داده شد و برای بازکردن راه‌ها و راه‌اندازی برق هم اقدامات لازم انجام شد.

روزانه از شمال تا جنوب کشور لرزش داریم

رییس‌جمهور در مورد میزان آمادگی دولت در برابر وقوع زلزله اظهار کرد:‌ ایران روی خط زلزله بوده و گسل‌های متعددی در سراسرکشور وجود دارد. تقریبا روزانه از شمال تا جنوب کشور لرزش داریم. در حادثه کرمانشاه صدها پس لرزه رخ داد و این می‌طلبد که اقدامات لازم برای استحکام ساختمان‌های صورت گیرد تا خسارت و تلفات ما کم شود.

وی به زلزله کرمان بعد از زلزله کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در زلزله کرمان تلفات کم بود چراکه در سال‌های گذشته در آنجا ساختمان‌ها بازسازی شده و مقاوم‌تر شده بودند. طرحی از گذشته در دولت‌ها مطرح بود تا برای کاهش خسارات و تلفات زلزله، ساختمان‌ها مقاوم باشد. آنجایی که مقررات به خوبی پیاده و نظارت شده ساختمان‌ها در برابر زلزله‌های شدید هم خوب مقاومت کردند اما جاهایی که موازین قانونی رعایت نشده با حادثه و خسارات زیاد مواجهیم.

روحانی از اختصاص بودجه برای مقاوم‌سازی و ساختمان‌سازی در بافت‌های فرسوده در بودجه سال ۹۷ خبرداد و گفت: در ماه‌های آینده و سال پیش‌رو شاهد یک تلاش مضاعف در مناطق بافت فرسوده در سراسر کشور خواهیم بود. از این رو بودجه لازم را پیش‌بینی کرده‌ایم.

اجرای طرح مقاوم‌سازی ساختمان‌ها از دهه فجر

وی ادامه داد: براساس طرحی که در دست داریم، به دنبال این هستیم در مناطقی که زمین در اختیار داریم، بدون دریافت پول آن را در اختیار توسعه‌گرها قرار دهیم و مردم به خانه‌های جدید منتقل و ساختمان‌های قدیمی آنها تخریب شود. توسعه‌گر هم که ساختمان‌ها را می‌سازد معادل آن ساختمان دیگری که در اختیارش قرار داده می‌شود، می‌سازد تا در سایه ساخت آن ساختمان دیگر خرج خودش را در بیاورد و به سود برسد.

روحانی اضافه کرد: برای ساختمان‌های معادل تسهیلاتی در نظر می‌گیریم و تضمین می‌کنیم ساختمان آنها سریع فروش برود. از سوی دیگر تسهیلات ارزان قیمت برای خانه اولی‌ها در نظر می‌گیریم.

رییس جمهور با بیان اینکه برای اجرای این طرح از بانک‌ها ،صندوق توسعه و بودجه استفاده می‌کنیم، گفت: اولین کلنگ این طرح در دهه فجر امسال در برخی شهرستان‌ها زده می‌شود. این اقدام هم موجب مقاوم‌سازی ساختمان‌ها شده و هم موجب اشتغال در حوزه ساختمان می‌شود.

بخش خبری ریاست جمهوری باید تصاویر حضورم در میان زلزله‌زدگان را منتشر کند

رشیدپور پرسید شما می‌فرمایید در زلزله کرمانشاه بین مردم بودم چرا عکس فیلمی وجود ندارد؟

روحانی پاسخ داد: اگر نیست باید منتشر شود بخش خبری ریاست جمهوری باید منتشر کند. ما آمدیم در جمعیت با مردم حرف زدیم آنجا دوربین فیلمبرداری و عکاسی بود و تصاویر باید منتشر شود.

اینکه یک قوطی درست کنیم به نام مسکن مهر برای مردم مسکن نمی‌شود

وی در پاسخ به این سوال که پروژه‌های مثل مسکن مهر پیوست فرهنگی ندارد آیا در بازسازی محل‌های فرسوده هم همین مشکل وجود دارد، گفت: مسکن مهر بیرون شهر ساخته شده و امکانات خدمات‌رسانی ندارد. دولت یازدهم بخش زیادی از امکانات دولت و تلاش‌های وزارت راه برای تکمیل مسکن مهر بود. نه فاضلاب دارد نه چیزی. اینکه یک قوطی درست کنیم به نام مسکن مهر که مسکن نشد. در بافت فرسوده بهداری و امکانات هست ما خانه‌هایی داریم که در کوچه باریک است و اگر آتش‌سوزی شود ماشین به آنها نمی‌رسد ما این خانه‌ها را تخریب می‌کنیم و مسکن جدید در اختیار آنها می‌گذاریم این جزء مقررات خوبی است که باید منتشر شود و مردم مطلع شوند.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که در حوزه مسکن مهر مردم پول دادند و شما درد دل مردم را می‌دانید، چه کاری برای این مساله خواهید کرد، گفت: ما از اول گفتیم وقتی کاری شروع شده دولت بعد متعهد به خدمات است ما تا پایان امسال پرونده مسکن مهر را می‌بندیم همه جا برق‌رسانی می‌شود و جاده ساخته می‌شود. ما متعهد هستیم ساختمانی به مردم واگذار شده است. هر مقداری تا امروز انجام شده و هرچه لازم باشد جزو تعهدات دولت است.

درآمد ارزی‌مان بیشتر از مخارج ارزی است

در ادامه مجری برنامه با طرح سوال دیگری پرسید که شما در انتخابات قول دادید نگران قیمت ارز نباشند قیمت دلار را می‌دانید؟ در این حوزه شایعاتی وجود دارد. در مورد قیمت ارز صحبت کنید.

روحانی پاسخ داد: وعده دولت به مردم این است که ما خوشبختانه درآمد ارزی‌مان بیشتر از مخارج ارزی است. تا پایان سال حدود ۹۰ میلیارد درآمد از نفت و غیر نفت خواهیم داشت. الان حدودا بیش از ۵۰ میلیارد آن محقق شده است. صادرات غیرنفتی بالای ۳۰ میلیارد است تا پایان سال بیش از ۹۰ میلیارد مجموع درآمد کشور است و مخارج ما اعم از واردات و حتی قاچاق را هم که حساب کنیم حدود ۷۰ تا ۷۵ میلیارد خواهد بود. یعنی درآمد بیش از مخارج است.

وی ادامه داد: تلاش ما برای کم شدن قاچاق است میزان قاچاق از ۲۰ میلیارد به ۱۲ میلیارد رسید ولی یک میلیارد هم زیاد است و همیشه باید با این پدیده مبارزه کرد. شاید برخی بگویند این‌ها قاچاق نیست ولی به هر حال با قاچاق باید مبارزه شود. همین که در چهار سال از ۲۰ میلیارد به ۱۲ میلیارد رسیدیم، موفقیت نسبی خوبی بوده است و این راه را باید ادامه داد.

روحانی تاکید کرد: در مورد ارز می‌خواهم بگویم در کل درآمد ارزی کشور از کل مخارج ارزی بیشتر است و سال آینده درآمد ارزی از امسال بیشتر است.

قیمت دلار باید پایین‌تر بیاید

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال چرا قیمت دلار الان ۴۷۵۰ است، گفت: اولا این قیمت ۴۷۵۰ تومان نیست. وسط دعوا نرخ تعیین نکنید. باید پایین‌تر هم بیاید. این کاری است که باید بانک مرکزی بکند. ما اشکالاتی در کشور برای توزیع دلار داریم هیچ جا ندیدید مردم بروند خیابان اسکناس بگیرند هزینه‌ها از طریق سیستم بانکی است. حتی در ایران هم با کارت‌ها مردم پول نقد کمتری دارند.

نوسانات نرخ ارز بلند مدت نخواهد بود

وی خاطرنشان کرد: اشکالاتی از دوران تحریم داریم از جمله موارد باقی مانده مساله ارتباط ما با بانک‌های جهان است که به مرحله ایده آل نرسیده است. اینکه بخواهیم اسکناس توزیع کنیم زحمت است اما به مردم به صراحت می‌گوییم کلیه نیازمندی‌های کشور اعم از واردات و صادرات و خدمات را دولت تامین می‌کند و نوسانات نرخ ارز بلند مدت نخواهد بود. مقامات بانک مرکزی در تلاش هستند این نوسانات بلندمدت نباشد.

روحانی در پاسخ به این سوال که آیا دولت درصدد افزایش نرخ ارز است، اظهار داشت: به مردم با صراحت می‌گویم دولت به دنبال افزایش نرخ ارز برای تامین کسری بودجه خود نیست. این تاکید را از ابتدای دولت یازدهم داشته‌ام چراکه نوسانات در بازار و به ویژه بازار ارز اثرات خوبی در زندگی مردم ندارد.

اعتراض و انتقاد حتی در خیابان اشکالی ندارد

وی با بیان اینکه اساس و قول ما به مردم امنیت، آرامش، آزادی و پیشرفت بوده و بر این قول ایستاده‌ایم، اظهار داشت: می‌خواهیم زندگی مردم راحت باشد. اعتراض و انتقاد اشکالی ندارد حتی این اعتراض می‌تواند در خیابان و براساس قانون باشد. آنچه مردم را نگران می‌کند، ناامنی و ناآرامی است.

رئیس قوه مجریه افزود: ما می‌خواهیم کشور امن و ایمن باشد. خوشبختانه کشور ما در منطقه آرام‌ترین کشور است. هدف ما آرامش، امنیت و آزادی مردم است و می‌گوییم هرچه آزادی بیشتر باشد، خلاقیت هم بیشتر می‌شود. این شکوفایی در فضای آرام و امن صورت می‌گیرد. قطعا دولت نیز برای تامین بودجه و کسری خود نمی‌خواهد ارز را گران کند.
مردم خیالشان بابت قیمت دلار راحت باشد

رییس‌جمهور در پاسخ به این سوال که آیا قیمت دلار کاهش خواهد یافت، گفت: بله خیالتان بابت قیمت دلار راحت باشد.

وی درباره آب و هوای اهواز بیان کرد: در اهواز مشکل مهم و واقعی است و در تهران و شهرهای دیگر آلودگی داریم همانطور که زلزله به ما می‌گوید خود را آماده کنیم و ساختمان‌ها را مقاوم کنیم برای آلودگی هم باید توجه داشت چراکه آلودگی هوا سلامت مردم را تهدید می‌کند.

فردا و پس فردا آب کارون به اهواز می‌رسد

روحانی افزود: از سال گذشته شروع کردیم منشاء آلودگی داخلی هوا را مهار کنیم. البته نمی‌شود صدها هکتار در عرض چند ماه نهال کاری کنیم یا تالاب خشک شده را آب‌رسانی کنیم. منشا ریزگرد برخی مواقع از داخل است که باید حل شود و گاهی از خارج و کشورهای همجوار است. باید اقدامات منطقه‌ای و همکاری دولت‌ها در این زمینه صورت گیرد.

وی ادامه داد: در اهواز یک منشاء آلودگی مربوط به منطقه جنوب شرق است که نهال‌کاری را در حدود ۵۶ هزار هکتار آغاز کردیم و تا پایان سال ۳۰ هزار هکتار نهال‌کاری خواهیم داشت. برای آبرسانی هم از کانالی از رود کارون شروع کردیم که از کارون آب را به این منطقه برسانیم و فردا و پس فردا آب به این منطقه و دشت می‌رسد. دبی آب ۲۰ متر مکعب در ثانیه است و این کانال ۴۷ کیلومتر است البته نهال‌ تا درخت شود زمان می‌برد اما ما نمی‌توانیم معظل را رها کنیم و باید کار را شروع کنیم .

در بودجه ۹۷ بودجه برای مبارزه با ریزگردها دید شده است

روحانی در پاسخ به اینکه فکر نمی‌کنید این کار دیر شروع شده است، اظهار داشت: این معطلات از ۷ یا ۸ سال پیش وجود دارد نه اینکه کاری نشده است در دولت‌های قبل هم کارهایی انجام گرفته و در این دولت هم اقداماتی انجام شد اما بودجه زیادی می‌طلبد برای اصلاح آن نیاز به پول، آب و همکاری منطقه‌ای و مالش‌پاشی داریم و تا پایان امسال در ۵ هزار هکتار از منطقه‌ای که شن روان دارد مالش پاشی تمام می‌شود، ما می‌خواهیم به این‌ مالش‌پاشی سرعت ببخشیم و در بودجه ۹۷ بودجه برای مبارزه با ریزگردها دید شده است.

رئیس‌جمهور درباره شایعه‌ای مبنی بر حذف بودجه گردوغبار گفت: نمی‌توانم بگویم این بخش از بودجه ۹۷ حذف شده چون در کمیسیون تلفیق اقداماتی انجام گرفته و در برخی موارد باید اقداماتی انجام گیرد و در بخشی دیگر هم از اعتبارات صندوق توسعه ملی استفاده کنیم. به هر قیمتی باشد این بودجه را تامین می‌کنیم و به عنوان رییس‌جمهور این قول را می دهم و خبری ندارم که این بودجه حذف شده باشد.
دولت پولی ندارد همه پول دولت برای مردم است

رئیس شورای عالی اقتصاد درباره وضعیت صندوق‌های مالی و اعتباری و برخی موسسات گفت: برخی از این صندوق‌های اعتباری بدون مجوز بودند و از دهه ۸۰ آعاز به کار کردند. از مردم خواهش می‌کنم هر بانک و صندوقی اگر خلاف متعارف به مردم قول سود داد، احساس خطر کنند. وقتی این موسسات وعده سود زیاد می‌دهند چگونه می‌خواهند آن را تامین کند.

وی ادامه داد: ما به مشکلی رسیدیم که صندوق‌هایی برای مردم مشکلاتی را ایجاد کردند، دولت باید این مشکلات را حل کند وقتی می‌گویم دولت حل کند یعنی از جیب مردم مشکل مردم را حل کند یادمان نرود دولت پولی ندارد همه پول دولت برای مردم است. یعنی همه مردم بیایند بابت ورشکستگی یک صندوق مشارکت کنند. چون ممکن است اموال صندوق تکافوی بدهی‌اش را ندهد.

روحانی تاکید کرد: تاکنون برای اینکه مشکلات ۹۸ درصدی را که گفتیم حل شود، بانک مرکزی بیش از ۱۱ میلیارد تومان پول داده است. البته ممکن است ۱۰۰ درصد سپرده‌گذاران راضی نباشند. این مساله فشار زیادی برای دولت است و بدهی بقیه سپرده گذاران را هم تامین می‌کنیم و سران سه قوه نمایندگانی را از چند ماه پیش مشخص کردند. این مشکل باید حل و اموال محاسبه شود.

در حال حاضر موسسه اعتباری غیرمجاز نداریم
رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه وقتی می‌گوییم دولت پول دهد یا پول مالیات و یا پول نفت است، گفت: عمده بودجه از این طریق تامین می‌شود پس پول ملت است. اینکه در بودجه می‌گوییم شفاف‌سازی شود برای این است که پول برای مردم است برای دولت نیست که بگوییم هر طور بخواهیم خرج می‌کنیم. بنابراین می‌خواهم به مردم بگویم این مسئله تمام شده است و موسسه اعتباری غیرمجاز نداریم و به بانک مرکزی از مدت‌ها دستور دادم مجوز هیچ بانک خصوصی را صادر نکند.

وی با تاکید بر اینکه ما تلاشمان را انجام داده و ادامه می‌دهیم، خاطرنشان کرد: اگر مردم هنوز ته دلشان فکر می‌کنند از ما طلب‌کارند باید بگویم یک افرادی آمدند سر مردم را کلاه گذاشتند و با سود فراوان و واهی پول مردم را جذب کردند و این مشکل را به وجود آوردند اما تلاش بسیار زیادی دولت یازدهم و دوازدهم و قوه قضانیه و مقننه انجام داد تا کار را به اینجا رساندیم و ادامه می‌دهیم تا این مشکل حل شود.
احساس مسئولیت نمی‌کردیم می‌گفتیم شما به یک موسسه پول دادید بروید بگیرید

رئیس‌جمهور تاکید کرد: من حتما به مردم قول می‌دهم که دولت به فکر آن‌ها باشد تا آن‌ها در خیابان‌ها به ما نگویند که ما را فراموش نکنید، دولت شما را فراموش نکرده است و پیگیر این افراد است. حدود ۲ الی ۳ میلیون نفر درگیر این موسسات بودند و ۹۸ درصد مشکل هم در حد امکان دولت حل شده است، قدم به قدم پیش خواهیم رفت. این مسئله را حل می‌کنیم فراموش نمی‌کنیم همان‌طور که گفتم سه قوه در این زمینه جلساتی داشته‌اند.

وی اضافه کرد: قوه قضائیه، دولت و مجلس به عنوان مسئولان درقبال مردم مسئول هستیم و احساس مسئولیت می‌کنیم علت این که این همه پول گذاشتیم برای همین بوده است. اگر احساس مسئولیت نمی‌کردیم می‌گفتیم شما به یک موسسه پول دادید بروید بگیرید. دولت نماینده مردم، مجلس نماینده مردم، قوه قضائیه نماینده قانون است و ما باید دست به دست هم بدهیم که مشکل را حل کنیم.

باید از پس مشکل آلودگی هوا برآییم

روحانی در خصوص آلودگی هوا گفت: حتما باید از پس این مشکل برآییم، اقداماتی هم شروع شده است. اولین مسئله این بود که ما بنزین و گازوئیل را در شهرهای بزرگ به استاندار برسانیم در این زمینه قدم‌های بسیار بزرگی برداشته شده است. گازوئیل و بنزین ما نسبت به گذشته متفاوت شده است البته در شهرهای بزرگ این اتفاق افتاده است.

وی گفت: دومین مسئله این بود که در پایشگاه ها استانداردهای جدید ادامه پیدا کند، در ستاره خلیج فارس بر مبنای همین استاندارد کار ادامه پیدا می‌کند. بخش دیگر این است که وسایل عمومی را زیاد کنیم تا در روزهای آلوده ماشین‌های خود را بیرون نیاورند، باید به مترو و ناوگان اتوبوس‌رانی کمک کنیم. آلوده‌کننده‌ها را باید برچینیم، روز آلودگی می‌بینیم فکر می‌کنیم شب هوا تمیز که این بدتر است برای این که از شب تا صبح کامیون‌ها در خیابون تردد می‌کنند که آلودگی بدتری دارند.
وزرات نفت از محل صرفه‌جویی‌ها می‌تواند کارهای بزرگ انجام دهد

رئیس‌جمهور عنوان کرد: ما یک طرحی داریم برای خودروهایی که فرسوده هستند که چند جلسه با بخش خصوصی و جلسه ای را با وزرا تشکیل دادیم انشاالله تلاش می‌کنیم در سال آینده برای خودروهای فرسوده جایگزین فعلی قرار دهیم. اما باید بدانید که خودروهای فرسوده همیشه بر ما سبقت می‌گیرد زیرا تا جایگزین می‌کنیم نوبت بعدی است، سال آینده و سه سال آینده امید ما این است که کامیون‌های فرسوده جایگزین خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: کارخانه‌های داخلی تلاش خواهند کرد که بتوانیم در سال ۷۰ هزار کامیون جایگزین کنیم، ما ۲۴۰ هزار کامیون فرسوده داریم هم باید تولید داخلی را افزایش دهیم هم تسهیلاتی کلید به کلید بدهیم. وزارت نفت به خاطر پولی که در سایه صرفه‌جویی بنزین و گازوئیل ایجاد می‌شود می تواند کارهای دیگری انجام دهد، یک کامیون فرسوده در صد کیلومتر ۵۰ لیتر گازوئیل می‌سوزاند اما یک کامیون نو ۳۰ لیتر می‌سوزاند. وزرات نفت از محل صرفه‌جویی‌ها می‌تواند کارهای بزرگ انجام دهد.

باید آزادی را فراهم کنیم تا مردم از فضای مجازی استفاده کنند

روحانی گفت: هر قدمی که در این زمینه برداریم به مردم اطلاع‌رسانی خواهیم کرد، در فصای مجازی وزیر ارتباطات گفت در دوسال گذشته سالی صد هزار شغل موبایل‌محور داشتیم. امسال از نسل سوم و چهارم استفاده خواهیم کرد. ایجاد زیر ساخت به عهده ما است، آزادی را ما باید فراهم کنیم تا مردم از این فضاها استفاده کنند.
نگذاشتیم قطعی و فیلترینگ تلگرام دائمی شود

مجری برنامه پرسید که مردم شوخی می‌کنند و می‌گویند قرار بود دست‌تان روی دکمه فیلترینگ نرود که رئیس‌جمهور گفت: این برای چند روز بود، هر چیزی می‌تواند قطع شود ولی نگذاشتیم این قطعی و فیلترینگ دائمی شود. ممکن است برخی فکر کنند ما به دنبال بهانه بودیم تا برخی از شبکه‌ها را ببندیم ولی اینطور نیست. البته باید از ایمان مردم حراست شود. ولی باید به فضای شفاف اطلاعات و کسب و کار مردم هم توجه کرد.

روحانی درباره تناقض‌ها در شبکه‌های اجتماعی و اینکه توییتر بسته است اما مسئولان سیاسی می‌توانند به راحتی توییت کنند، اظهار داشت: اشکال شما وارد است. دولت در حد توان تلاش کرده فضای مجازی بازتر باشد اما برخی از شبکه‌ها قبل از دولت یازدهم بسته شدند.

امیدواریم بودجه‌ای را تحویل بگیریم که دولت بتواند به وعده‌های خود عمل کند

مجری پرسید کلید شما نتوانست آنها را باز کند، که روحانی تصریح کرد: بله، کلید دولت نتوانست آنها را باز کند اما مردم بدانند برای باز بودن این فضا دولت بسیار زجرها کشید. همه مسئولان با همکاری با یکدیگر باید این آزادی را تضمین کنیم و هم ایمان مردم حراست شود.

وی تصریح کرد: به مردم در انتخابات دو وعده مهم دادم که به غیر از آن چهار اصل امنیت، آرامش، آزادی و پیشرفت بود. من به مردم قول دادم برای اشتغال و رفع فقر مطلق تلاش کنم که این دو قول در بودجه آمده است. در تبصره ۱۴ بودجه درخصوص اشتغال و در تبصره ۱۸ بودجه درباره رفع فقر مطلق مواردی را گذاشتیم. از نمایندگان می‌خواهم این اهداف که اهداف آنها و ملت ایران است را با تصویب بودجه محقق کنند.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه امیدواریم در پایان، بودجه‌ای را تحویل بگیریم که دولت بتواند به قول و وعده‌های خود عمل کند، خاطرنشان کرد: ان‌شاالله این کار خواهد شد. نمایندگان به اندازه و حتی بیشتر از دولت دلسوز هستند. ممکن است در شیوه ‌ا متفاوت باشیم که باید رفع شود. آرزوی من، زندگی بهتر است. به مردم قول می‌دهم شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی - اگرچه معضلاتی وجود دارد و مردم به همه آرزوها و خواست‌های خود نرسیدند – بهتر شود.

توضیح روحانی درباره خبر افزایش تعرفه واردات خودروهای هیبریدی

روحانی ادامه داد: دولت قادر است به کمک سایر قوا و رهنمودهای رهبری مشکلات را حل کند و قدم به قدم مشکلات را حل خواهیم کرد که نمونه آن را در حمل و نقل، تعویض ماشین‌های فرسوده و اشتغال دیدید.

وی درباره افزایش تعرفه واردات خودروهای هیبریدی ابراز داشت: گزارش دادند این خودروها که به اسم خودرو هیبریدی به کشور وارد می‌شود، هیبریدی نیست و خودروی معمولی هستند. اگر این خودروها، خودرو هیبریدی واقعی باشد حتما باید تعرفه کمتری داشته باشد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: من به مردم قول می‌دهم خادم خوبی برای ملت ایران باشم.

منبع/ ایلنا

 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان