يكشنبه، 5 تير 1401 - 9:03

صدراعظم آلمان: برجام کامل نیست اما سند مهمی است

شماره: 5170
Aa Aa

ترامپ طی اظهاراتی توهین‌آمیز علیه ایران مدعی شده: ما باید اطمینان حاصل کنیم که این حکومت آدم‌کش حتی نزدیک سلاح هسته‌ای نیز نخواهد شد. 

در نشست خبری مشترک با دونالد ترامپ؛
صدراعظم آلمان: برجام کامل نیست اما سند مهمی است

به گزارش اسپاداناخبر به نقل از رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، جمعه‌شب در نشست خبری مشترک با «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان که پس از دیدار دوجانبه برگزار شد، وعده داد که ایران به سلاح اتمی دست نخواهد یافت.

ترامپ طی اظهاراتی توهین‌آمیز علیه ایران، مدعی شد: «ما باید اطمینان حاصل کنیم که این حکومت آدم‌کش حتی نزدیک سلاح هسته‌ای نیز نخواهد شد.»

رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به این پرسش که «آیا گزینه برخورد نظامی با ایران را در صورت لزوم در نظر دارد یا خیر»، که گفت: «من دراین باره صحبت نمی‌کنم که آیا از نیروی نظامی استفاده می‌کنم یا نه...اما می‌توانم به شما اطمینان دهم که آنها سلاح هسته‌ای نخواهند ساخت. می‌توانید روی این حرف حساب کنید.»

وی وعده داده که اگر توافق هسته‌ای با ایران اصلاح نشود، آمریکا دیگر در برجام باقی نخواهد ماند.

آنگلا مرکل نیز در پاسخ به پرسشی درباره خروج آمریکا از برجام و در پی آن، امکان تلاش ایران برای ادامه برنامه هسته‌ای خود، گفت: «موضع ما مشخص است. برجام کامل نیست اما سند مهمی است که می‌تواند پایه محکمی برای گام‌های بعدی باشد. ما منتظریم که ببینیم آمریکا چه تصمیمی می‌گیرد. ایران و تمام منطقه برای ما اروپایی‌ها خیلی مهم است و ما با دقت فعل و انفعالات آنجا را رصد می‌کنیم.»

طبق این گزارش، مرکل دومین رهبر خارجی محسوب می‌شود که با سفر به واشنگتن در روزهای اخیر ترامپ را تشویق کرده تا آمریکا همچنان در توافق هسته‌ای باقی بماند.

پیش از او، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه که به واشنگتن سفر کرده بود در این‌باره به رایزنی با همتای آمریکایی خود پرداخت اما در نهایت پیش از آن که به کشور خود بازگردد در جمع خبرنگاران اذعان داشت که تلاش‌هایش ناموفق بوده و آمریکا احتمالا از توافق خارج خواهد شد.

منبع/ ایلنا

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان