رسوایی‌های جنسی، اعطای جایزه صلح نوبل ادبیات به تاخیر انداخت | اسپادانا خبر
 
 
چهارشنبه، 17 خرداد 1402 - 8:28

رسوایی‌های جنسی، اعطای جایزه صلح نوبل ادبیات به تاخیر انداخت

شماره: 5221
Aa Aa

سه عضو دائم کمیته ادبیات آکادمی نوبل در اعتراض به نحوه برخورد این موسسه از مقام خود استعفا دادند. آنان خواستار معرفی همکاران فرد متهم به آزار جنسی شده بودند.

آکادمی سوئد طی بیانیه‌‌ای اعلام کرد؛
رسوایی‌های جنسی، اعطای جایزه صلح نوبل ادبیات به تاخیر انداخت

به گزارش آکادمی سوئد طی بیانیه‌‌ای اعلام کرده در پی رسوایی‌های جنسی اخیر همسر یکی از اعضای کمیته ادبیات نوبل که منجر به استعفای دست‌کم ۴ نفر شده، اعطای جایزه صلح نوبل ادبیات ۲۰۱۸ یک سال به تأخیر می‌افتد.

به گزارش اسپاداناخبر، در بیانیه روز جمعه آکادمی در سوئد آمده است که جایزه ادبیات امسال در سال ۲۰۱۹ و همزمان با برگزیده آن اهدا خواهد شد. در ماه نوامبر افشاگری‌هایی علیه ژان کلود آرنو، همسر کاترینا فوستنسون، از اعضای آکادمی نوبل ادبیات مطرح شد؛ وی به آزار جنسی ۱۸ زن در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۷ متهم شده‌است. دبیر دائمی هیئت نوبل ادبیات در پی بحران بی‌سابقه در این آکادمی به دلیل رسوایی‎های جنسی از سمت خود استعفا کرد. سارا دانیوس دلیل این کناره‌گیری انتقادات صورت گرفته به نحوه برخورد آکادمی در موضوع اتهام سوء‌رفتار جنسی همسر یکی از اعضای کمیته نوبل ادبیات اعلام کرد. وی که از سال ۲۰۱۵ در این مقام فعالیت می‌کند در گفتگو با خبرنگاران گفت: «کنار رفتن من از پست دبیر دائمی، خواسته آکادمی بود و من نیز تصمیم خود را گرفتم.» اندکی پس از استعفای دانیوس، آکادمی نوبل ادبیات از کناره‌گیری کاترینا فوستنسون، خبر داد. طی هفته‌های اخیر نیز سه عضو دائم کمیته ادبیات آکادمی نوبل در اعتراض به نحوه برخورد این موسسه از مقام خود استعفا دادند. این سه نویسنده خواستار معرفی همکاران فرد متهم به آزار جنسی در آکادمی و اخراج آنان شده بودند. کلاس اوسترگرن، کیل اسپمارك و پيتر اينگلوند در حالی کناره‌گیری از مقام خود را اعلام کرده‌اند که عضویت دائم کمیته داوران آکادمی به صورت مادام‌العمر است و افرادی که استعفا می‌دهند عملا تنها صندلی خود را ترک کرده و غیرفعال می‌شوند.

منبع/ اسپوتنیک

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان