انتشار نظرسنجی‌های کاذب جرم است | اسپادانا خبر
 
 
يكشنبه، 31 تير 1403 - 10:01

انتشار نظرسنجی‌های کاذب جرم است

شماره: 25696
Aa Aa

انتشار و بازنشر هرگونه محتوا به منظور تشویق، تحریک و یا ترغیت در خصوص کاهش و تحریم مشارکت و دعوت به تجمع و تحصن و یا هر اقدامی که اخلال در انتخابات را به همراه داشته باشد جرم است‌.

وحید مجید رئیس پلیس فتا اعلام کرد؛
انتشار نظرسنجی‌های کاذب جرم است

 وحید مجید رئیس پلیس فتا در یک برنامه رادیویی اظهار کرد:

ما با یکی از بزرگترین رویدادهای جمهوری اسلامی پیش رو هستیم و این حماسه مکمل حماسه پرشور و بی‌نظیر در بدرقه شهدای خدمت خواهد بود.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، وی تصریح کرد:

تنظیم فعالیت کابران باید برمبنای قوانین باشد. کاربران باید دقت کنند که انتشار و بازنشر هرگونه محتوا به منظور تشویق، تحریک و یا ترغیت در خصوص کاهش و تحریم مشارکت دارای معاذیر قانونی و جرم است‌. همچنین دعوت به تجمع و تحصن و یا هر اقدامی که اخلال در انتخابات را به همراه داشته باشد و در فضای سایبر انجام شود جرم محسوب می‌شود. بازنشر و انتشار یکسری نظرسنجی‌ها و یا نظرسازی کاذب که از مجاری غیررسمی انعکاس پیدا می‌کند و مبدا آن مشخص نمی‌باشد در خصوص انتخابات و یا نامزدهای انتخاباتی و یا انتشار مطالب علیه نامزدهای انتخاباتی تخریب، تهمت، توهین، افترا و بیان مطالب غیرواقع و یا غیراخلاقی‌هایی که در خصوص حریم شخصی نامزدها می‌تواند اتفاق بیفتد جرم است.

رئیس پلیس فتا گفت:

انتشار محتوای در خصوص تطمیع، ترغیب و یا تهدید افراد به خرید و فروش آرا و یا انتشار محتوا برای ایجاد رعب و وحشت برای کسانی که می‌خواهند رای بدهند. همچنین انتشار محتوا در خصوص نتایج آرا، شمارش آرا و نتایج انتخابات خارج از مراجع صلاحیت‌دار، این محورهای اصلی است که کاربران در مواجه با اخبار و مطالب گفته شده دقت لازم را انجام دهند و به مراجع اصلی خبر توجه کنند. نقدهای سازنده برای یک انتخاباتی که باید با رقابت سالم و مشارکت برگزار شود لازم است البته قانون اعلام کرده که یکسری شبکه‌های اجتماعی توسط قانون فیلتر شده که باید این موارد رعایت شود. در حال حاضر فضای انتخابات خوب و آرام است و تاکنون شکایت زیادی در این رابطه نداشتیم‌ چون در این سال‌ها چندین انتخابات داشتیم و قوانین تعریف شده و کابران هم آگاه شدند که اخبار دروغ و صحیح را تشخیص دهند. با توجه به اینکه حوزه فضای سایبر در تمامی سطوح اجتماعی و حوزه‌های دولتی و خصوصی ما نفود پیدا کرده، لزوم افزایش سواد رسانه‌ای حتمی است. هر وزارتخانه‌ای دارای شرح وظایفی است که در فضای سایبر هم آن وظایف را برعهده دارد و افزایش سواد رسانه مردم در ان حوزه نیز به عهده همان ‌دستگاه است یعنی توزیع امنیت در فضای سایبر باید بین تمام حوزه‌های دارای مسئولیت انجام شود و به همان ترتیب نیز افزایش سواد رسانه مردم انجام شود.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان