يكشنبه، 8 خرداد 1401 - 13:31

اگر سر و صدا کنید آبروی کشور را برده‌اید

شماره: 17757
Aa Aa

مردم باید مانند زمان مبارزه با منافقین که گاه مادرها و پدرها و خواهرها و خاله ها فرد خاطی را لو می‌دادند مسائل را حتی اگر به نفعشان نباشد اطلاع دهند.

یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان؛
اگر سر و صدا کنید آبروی کشور را برده‌اید

یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان گفت:

بگذارید این سر و صداها بخوابد تا اقتصاد دان‌ها بنشینند و ببینند باید چه بکنند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، او ادامه داد:

تصمیم این است که چیزی عاید دلال‌ها نشود. به هر حال تنش‌هایی هم رخ می‌دهد. باید با تدبیر و دقت و طمانینه مسائل را پیش ببریم. نظارت دولت با مردم است به این معنی که اگر ‌نظارت و امر به معروف و نهی از منکر شما مردم نباشد امکان ندارد دولت به طور کامل در اجرای سیاست های کلان اقتصادی موفق شود یعنی نه می تواند و نه خواهد توانست.

وی اظهار داشت:

دولت نمی تواند درِ هر دکانی یک ناظر و مراقب بگذارد. این اصلا توقع بیجایی هم است یا در موضوع مبارزه با قاچاق با وجود هزاران کیلوکتر مرز در اطراف کشور مگر تشکیل دیوار گوشتی برای مراقبت از نقاط مختلف ممکن است؟ مردم باید مانند زمان مبارزه با منافقین که گاه مادرها و پدرها و خواهرها و خاله ها فرد خاطی را لو می‌دادند عمل کنند و بر مسائل جاری در اطراف خود نظارت کنند و مسائل را اطلاع دهند حتی اگر به نفعشان نباشد.

او با اشاره به گران شدن آرد گفت:

اکثر نانوایان ما متدین هستند ولی اگر نانوایی را می‌شناسید که آرد ارزانِ سوبسید دارِ هر گونی ۳۸ تا ۴۰ هزار تومان را در بازار آزاد ۸۰۰ هزار تومان می‌فروشد و در این باره سکوت یا بی تفاوتی پیشه کنید نامردی به دین کرده‌اید چون با امر به معروف و نهی از منکر، کسب حلال می شود. دولت آرد را کیلویی۱۰ هزار تومن می‌خرد، آردش می کند بعد در قالب آرد یارانه ای به نانوایی ها و دیگر بخش های نیازمند آرد آن را زیر۵۰ هزار تومان می فروشد بعد ما شاهد هستیم که چطور برخی نانواها یا دیگران این گونی آرد را در بازار آزاد به ۶۰۰ و ۷۰۰ هزار تومان می‌فروشند. این انصاف است؟

طباطبایی‌نژاد خطاب به مردم که در چند روز گذشته با مراجعه به مغازه‌ها بعضا نسبت به خرید مازاد مصرف خود اقدام کرده اند گفت:

دشمن قصد سواستفاده از این مسئله را دارد. گوش به حرف دشمن ندهید. یادمان است زمانی که ارز ترجیحی تصویب شد عده ای مخالف بودند که این سیاست درستی نیست. اکنون هم که می‌خواهند بردارند باز می‌گویند این کار درستی نیست و همین افراد هم اقتصاد کشور را از بین بردند. اصلاح نظام یارانه ها تصمیم شخص آقای رییسی نیست حتی رهبری هم تاکید دارند که وضع اقتصادی که از سال های قبل پایه ریزی شده، نیازمند اصلاح و تغییر است. یک تیم بزرگ این مسئله را مورد رصد و بررسی قرار داده و می دهد، تصمیم به دادن یارانه برای کمک به مستضعف بود اما حالا مستضعف در آخر ردیف قرار گرفته است.

طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه مخاطب مصرف ماکارونی هم فقط افراد معمولی نیستند گفت:

کارخانه‌های ماکارونی این قلم جنس را به ۶۶ کشوراروپایی با قیمت بالا می‌فروشند و سودش هم به جیب هیچ کس جز همان آقای کارخانه دار ماکرونی نمی‌رود. این بی عدالتی است و باید عوض شود. در این خصوص باید تبعات جنگ اوکراین و روسیه را هم مد نظر قرار داد چون این دو کشور از اصلی‌ترین صادرکنندگان مواد غذایی به سایر کشورهای اروپا بوده اند و ما شاهدیم که در کشوری مانند آلمان نیز امروز مردم به قفسه مغازه ها حمله می‌کنند.

امام جمعه اصفهان با زیر سؤال بردن خرید بیش از نیاز برخی مردم در روزهای گذشته گفت:

فردی اصلا ماکارونی دوست نداشته اما حالا که گران شده رفته چند بسته از آن خریده است. خب گران شده. آدم چیز دیگری می خورد، مردم بدانید مغازه ها پر است و مسئولان نمیگذارند مغازه‌ها خالی شود. صبر کنید تا تنش بخوابد. اگر سر و صدا کنید، آبروی کشور را برده‌اید. به دفتر ما زنگ میزنند فلان چیز گران شده؛.ما می‌دانیم، دولت و مسئولین هم می‌دانند اما هیچ دولتی چه عادل و چه غیر عادل نمی خواهد مردم از سیاست هایش ناراضی باشند. تقوا پیشه کنید و اقلام را اضافه به خانه های خود نبرید.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان