پنجشنبه، 9 تير 1401 - 15:56

ایران به وزرای خارجه کشورهای دارای منشاء ریزگرد نامه نوشت

شماره: 17926
Aa Aa

ایران می گوید خواستار انعقاد یک کنوانسیون منطقه‌ای با مشارکت سازمان ملل به‌خصوص برنامه محیط زیست ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی است.

همه دولت‌های منطقه در مقابله با گردوغبارمشارکت کنند؛
ایران به وزرای خارجه کشورهای دارای منشاء ریزگرد نامه نوشت

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به وزیران خارجه کشورهای دارای منشاء ریزگرد یا مبتلا به بحران زیست‌محیطی نامه نوشت.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، در پی تشدید پدیده گرد و غبار در منطقه و دستور رئیس‌جمهور ایران، حسین امیرعبداللهیان در نامه‌ای به وزرای خارجه کشورهای دارای منشاء ریزگرد یا مبتلا به بحران زیست‌محیطی حاصل از انتشار گسترده گرد و غبار در منطقه آورد:

جمهوری اسلامی ایران علاوه بر همکاری‌های فنی دوجانبه برای مهار ریزگردها خواستار انعقاد یک کنوانسیون منطقه‌ای با مشارکت سازمان ملل متحد و سازمان‌های تخصصی آن به‌خصوص برنامه محیط زیست ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی است. لازم است ذیل این کنوانسیون یک صندوق ایجاد شود که کمک‌های بین‌المللی و منطقه‌ای به آن واریز شده و هر چه سریعتر از محل این صندوق مبارزه با پدیده ریزگردها و بیابان‌زایی هماهنگ‌تر و سریعتر انجام شود. این پدیده زیست‌محیطی مرز نمی‌شناسد و به سلامت همه مردم منطقه مرتبط است لذا ضرورت دارد که همه دولت‌های منطقه فارغ از مسائل سیاسی در مقابله با بحران گردوغبار به‌صورت جدی و مؤثر مشارکت کنند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان