با همکاری پلیس از «مهاجرت سازمان یافته نخبگان» جلوگیری می‌کنیم | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 1 تير 1403 - 18:33

با همکاری پلیس از «مهاجرت سازمان یافته نخبگان» جلوگیری می‌کنیم

شماره: 24693
Aa Aa

آمار مهاجرت کشورهای پیشرفته از ایران بیشتر است| پلیس اطلاعات مربوط به ورود و خروج نخبگان را در کمتر از یک ساعت در اختیار ما قرار خواهد داد.

سید سلمان سیدافقهی، قائم مقام بنیاد ملی‌نخبگان؛
با همکاری پلیس از «مهاجرت سازمان یافته نخبگان» جلوگیری می‌کنیم
سید سلمان سیدافقهی، قائم مقام بنیاد ملی‌نخبگان گفت:
براساس آمارهای بین المللی نسبت پزشکانی که در چندسال گذشته از کشور مهاجرت کرده نسبت به کل پزشکان نه تنها رشد پیدا نکرده بلکه سیر نزولی داشته است.
به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از مهر، او درباره بازگشت نخبگان به کشور اظهار کرد:
در همکاری با مجموعه‌های مختلف کشور در حوزه ورود و خروج نخبگان، الحمدالله اطلاعاتی داریم که نشان می‌دهد هر ساله حدود ٢ هزار نفر که در خارج از کشور تحصیل کرده اند به کشور بازمی‌گردند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اعلام اینکه از سال ٩٧ حدود ١٠ هزار نفر از فارغ التحصیلان مقطع ارشد و دکتری که به خارج از ایران رفته اند به کشور بازگشتند افزود:
این آمار را براساس ترجمه مدارک که به زبان فارسی انجام شده اعلام می‌کنم و کاملاً مستند است. به نظر من خیلی از افرادی که حتی در حوزه شغلی و کسب و کار خودشان رفت و آمد دارند ماندگاری آنها در خارج دائمی نیست و پیوسته می‌روند و می آیند اما متأسفانه در آمارها این افراد جزو مهاجرین در نظر گرفته می‌شوند درحالی که این یک مهاجرت موقت است.
سیدافقهی ضمن بیان این مطلب که آمارهایی که در بحث مهاجرت وجود دارد خلاف فضایی است که در حال حاضر در کشور ایجاد شده است گفت:
به تازگی ٢ نفر از وزرای دولت قبل جوسازی بدی در حوزه مهاجرت انجام دادند و یکی از آنها عنوان کرده بود که از هر ۵ دانشجو که با او در ارتباط است ٢ نفر قصد مهاجرت دارد این در حالی است که فضای واقعی این نیست و جهت دهی رسانه‌ای در این باره آب ریختن به اسیاب دشمن است. این حق را برای خودمان قائل هستیم که واقعیت را در خصوص مهاجرت به گوش مردم برسانیم.
سیدافقهی گفت:
جامعه علمی ما با مراجعه راحت به سایت‌های اطلاع رسانی می‌توانند این آمار را مشاهده کنند. با استناد به همین آمار در حوزه مهاجرت پزشکان ما بحران نداریم. مهاجرت داریم اما نکته اینجاست که این مهاجرت نسبت به قدیم افزایش پیدا نکرده است بنابراین آماری که وجود دارد اصلاً نشان دهنده افزایش مهاجرت در ایران نیست حتی اگر افزایش آمار را بپذیریم آمار جهانی نشان می‌دهد آمار مهاجرت خیلی کشورهای پیشرفته دنیا از ایران بیشتر است مثلاً آلمان رتبه اول را در حوزه مهاجرت پزشکان دارد.
سیدافقهی با اشاره به ایجاد یک ارتباط خوب با پلیس در حوزه مهاجرت نخبگان گفت:
قرار شده پلیس گذرنامه و مهاجرت یک نمایندگی و دفتر در بنیاد ملی نخبگان داشته باشد تا اطلاعات مربوط به ورود و خروج نخبگان و افراد مدنظر ما را به صورت آنلاین و کمتر از یکساعت در اختیار ما قرار بدهند.
وی از تفاهم با پلیس برای برخورد با دفاتر مهاجرتی و جلوگیری از مهاجرت سازمان یافته نخبگان خبر داد و گفت:
برخی مجموعه بیزنس یا کسب و کاری در حوزه مهاجرت راه انداخته اند و به طور مثال اگر مهاجرت به یک کشور برای یک فرد ١٠ هزار دلار هزینه دارد این مجموعه‌ها با هزار یا دو هزار دلار این کار را انجام می‌دهند که یقیناً این دفاتر از یک سیستمی تأمین مالی می‌شوند.
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان