با پس انداز کامل یک سال دستمزد فقط 2 متر خانه می‌ توان خرید | اسپادانا خبر
 
 
پنجشنبه، 30 شهريور 1402 - 21:59

با پس انداز کامل یک سال دستمزد فقط 2 متر خانه می‌ توان خرید

شماره: 22424
Aa Aa

کارگران با یک سال دستمزد که اضافه کار، نوبت‌کاری و شب‌کاری داشته باشد و به طور کامل پس‌انداز شود در تهران تنها می توانند دومتر و ده سانتیمتر خانه بخرند.

آیین‌نامه ماده ۱۴۹ قانون کار سالهاست تدوین نشده است؛
با پس انداز کامل یک سال دستمزد فقط 2 متر خانه می‌ توان خرید

آیین‌نامه مربوط به ماده ۱۴۹ قانون کار مربوط به تأمین مسکن کارگران سالهاست که تدوین و تهیه نشده است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از تسنیم، مطابق این ماده کارفرمایان مکلف هستند با تعاونیهای مسکن و در صورت عدم وجود این تعاونی‌ها مستقیماً با کارگران فاقد مسکن جهت تامین‌خانه‌های شخصی مناسب همکاری لازم را بنمایند و همچنین کارفرمایان کارگاه‌های بزرگ مکلف به احداث خانه‌های سازمانی در جوار کارگاه و یا محل‌مناسب دیگر می‌باشند.

رحمت‌الله نوروزی، نایب رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی می گوید:

کارگران نباید دغدغه درمان، معیشت و امنیت شغلی داشته باشند و دولت و مسئولان باید نسبت به اداره زندگی کارگران حساس باشند. تورم در کشور بیش از 40درصد است و قدرت خرید کارگران کاهش چشمگیری داشته است. دولت به مسکن و هزینه‌های درمان کارگران توجه کند. یک‌ کارگر نمی تواند با حقوق 8میلیونی زندگی کند. دولت باید یک برنامه بلند مدت برای رفع مشکلات کارگران ارائه کند که متأسفانه تاکنون شاهد چنین موضوعی نبودیم. شرایط زندگی بسیاری از کارگران بحرانی است و دولت باید اقدماتی جدی برای اشغال این افراد انجام دهد. در صورتی که بخش ساخت‌ و ساز مسکن فعال شود قطعاً بسیاری از جوانان مشغول به کار می‌شوند و با رونق صنعت ساختمان‌سازی بیش از هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌شود.

سمیه گلپور، رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری نیز با بیان این که با بیان اینکه بیشترین هزینه در سبد خانوار بحث مسکن است گفت:

بخش زیادی از کارگران در حال حاضر مستأجر هستند و بیش از نیمی از حقوق خود را صرف اجاره بها می کنند. رقم حق مسکن چشمگیر نیست و حتی هزینه کارمزد مشاور املاک را هم برای کارگر پوشش نمی‌دهد و به‌عنوان یک کمک‌هزینه مطرح است. مبلغ ماهیانه 900هزار تومان تحت هیچ شرایطی برای اجاره بها کفایت نمی کند. در این حوزه هم کارگران درخواست دارند که دولت به جای حق مسکن 900هزار تومانی برای کارگران مسکن های استیجاری تهیه کند و در اختیار آنها بگذارد. در حال حاضر نیمی از حقوق کارگران صرف اجاره بها شود.

کارگران به‌عنوان یکی از ارکان تولید کشور، از منظر مالکیت مسکن جزو محروم‌ترین اقشار هستند که با شرایط موجود بازار مسکن حتی اگر تمام حقوق خود را پس انداز کنند سال ها باید منتظر بماننند تا بتوانند چند متر خانه بخرند. براساس قیمت‌های بانک مرکزی با یک سال دستمزد کارگران که به طور کامل پس‌انداز شود در تهران فقط 2 متر خانه می‌شود خرید که اگر کارگر اضافه کار و نوبت‌کاری و شب‌کاری داشته باشد می‌تواند با یک سال حقوق دومتر و ده سانتیمتر خانه بخرد.

کارگری که حداقل حقوق را دریافت می کند اگر یک سال خود را پس انداز و هیچ خرجی نکند حدود 110 میلیون تومان دریافت می کند. با این پول در مناطق برخوردار پایتخت فقط یک متر آپارتمان میتواند بخرد. در مناطق پایین‌تر، به زحمت 1.5 یا دو متر آپارتمان. با این حساب، کارگر اگر یک سالِ تمام کل حقوق خود را پس‌انداز کند به شرط اینکه آن شیب چند ده درصدی تورم مسکن،به صفر برسد و متوقف شود، در پایان سال، دو متر آپارتمان می‌تواند بخرد. اگر سی سال قیمت مسکن ثابت بماند با پس‌انداز سی سال کار کارگری می تواند یک آپارتمان 60متری بخرد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان