چهارشنبه، 4 خرداد 1401 - 21:30

تنها ۵ درصد از ایرانی‌ها توان خرید برنج ایرانی را دارند

شماره: 17560
Aa Aa

قیمت ها ساعتی در حال افزایش بوده و هیچ نظارتی نیست| چند شرکت برنج در شمال با خرید برنج‌های داخلی قیمت این محصول را در بازار بالا بردند.

رئیس اتحادیه خواربار اصفهان عنوان کرد؛
 تنها ۵ درصد از ایرانی‌ها توان خرید برنج ایرانی را دارند

مصطفی بحق، رئیس اتحادیه خواربار اصفهان با اشاره به افزایش قیمت برنج ایرانی به ۱۰۰ هزار تومان گفت:

امروز تنها ۵ درصد ایرانی‌ها و یا اصفهانی‌ها توان خرید برنج ایرانی را دارند.

به گزارش اسپادانا خبر، او در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد:

متأسفانه سال گذشته محصول برنج شمال بین ۲۵ تا ۳۰ درصد کم بود و هزینه‌های برنج‌کاران دو تا سه برابر افزایش یافت. از سوی دیگر چند شرکت برنج در شمال کشور با خرید برنج‌های داخلی به‌نوعی قیمت این محصول را در بازار بالا بردند و به‌نوعی خرده‌پاها قیمت برنج را گران نمی‌کنند. در کنار گرانی برنج داخلی قیمت برنج خارجی در بازار تغییر نکرده و به فراوانی این محصول در بازار موجود است.

وی با اشاره به اینکه همواره ذائقه بسیاری از ایرانی‌ها برنج ایرانی است گفت:

متأسفانه قیمت برنج ایرانی ساعتی در حال افزایش است و هیچ نظارتی در بازار نیست. امروز برنج ایرانی دست بنکدار و یا نه دلال نیست و در انحصار یک تعداد کشاورزی است که نیاز به پول ندارند و هر سال برنج خود را نگه می‌دارند تا در تیرماه کشت سال جدید به ثمر برسد سپس با قیمت‌گذاری برنج را وارد بازار می‌کنند.

وی گفت:

اگر برای سال جدید قیمت برنج را پایین نگه‌دارند کشاورزان حاضر به کشت نمی‌شوند و این موجب التهاب در بازار می‌شود. نمی‌توان بازار برنج را پیش‌بینی کرد و اکنون برنج داخلی در بازار محدود است و در انحصار یک تعداد کشاورز است. اگرچه کمبود برنج ایرانی در بازار نداریم اما تنها قیمت آن سیر صعودی دارد و به دلیل نظارت و سخت‌گیری در بازار اغلب فروشندگان برنج دیگر درخواست خرید نکرده‌اند و حتی بار خود را به شمال مرجوع کرده‌اند البته این شرایط موجب ارزانی برنج ایرانی نشده است.در حال حاضر قیمت برنج ایرانی کشت اول ۹۰ هزار تومان و برنج کشت دوم ۱۰۰ هزار تومان است. هر کیلو برنج تایلندی نیز ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، هندی ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان و پاکستانی ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان است.

او گفت:

برنج ایرانی از سفره‌های مردم در حال حذف شدن است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان