حقوق ۸میلیون‌تومانی کارگران ۴۰درصد سبد معیشت را پوشش می‌دهد | اسپادانا خبر
 
 
يكشنبه، 30 ارديبهشت 1403 - 0:16

حقوق ۸میلیون‌تومانی کارگران ۴۰درصد سبد معیشت را پوشش می‌دهد

شماره: 23958
Aa Aa

کارگران با چالش‌های متعددی مانند نداشتن امنیت شغلی، نداشتن بیمه مناسب، ثبت‌نشدن سابقه کار در برخی از موارد و کاهش قدرت خرید روبه‌رو هستند.

سبد معیشت کارگران حدود ۲۰ میلیون تومان است؛
حقوق ۸میلیون‌تومانی کارگران ۴۰درصد سبد معیشت را پوشش می‌دهد

 بر اساس نرخ حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۲ یک کارگر دارای یک فرزند حدود ۸میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند در حالی که بر اساس گفته خود کارگران سبد معیشت آن‌ها حدود ۲۰میلیون تومان است.

به گزارش اسپادانا خبر، خبرگزاری تسنیم در گزارشی نوشته است:

علی‌رغم اینکه طی چند ماه گذشته کارگران نسبت به دستمزد اعتراضاتی داشتند اما مورد توجه مسئولان قرار نگرفت.

فعالان بازار کار معتقدند کارگران با چالش‌های متعددی مانند نداشتن امنیت شغلی، نداشتن بیمه مناسب، ثبت‌نشدن سابقه کار در برخی از موارد و کاهش قدرت خرید روبه‌رو هستند که در این بین نداشتن امنیت شغلی، مهم‌ترین چالش به‌شمار می‌آید. این قشر همواره با مشکلاتی از قبیل نبود امنیت شغلی، گرانی مسکن، کاهش قدرت خرید و افزایش قیمت کالا‌های مصرفی اساسی، فقدان بیمه و عدم ثبت سابقه کار و در سال‌های اخیر با شیوع کرونا و کاهش فرصت‌های شغلی رو‌به‌رو بوده‌اند. کارگران همانند سایر قشر‌های جامعه کنار هزینه‌های اصلی زندگی نیازمند تأمین هزینه‌هایی مانند آموزش، بهداشت، درمان و سایر هزینه‌های جاری نیز هستند.

بر اساس نرخ حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۲، یک کارگر دارای یک فرزند حدود ۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند در حالی که بر اساس گفته خود کارگران سبد معیشت آن‌ها حدود ۲۰ میلیون تومان است که یعنی فقط ۴۰ درصد سبد معیشت با دستمزد پوشش داده می‌شود.

کنار مسائل اقتصادی، اجرای قرارداد موقت یکی دیگر از مشکلات کارگران است. کارشناسان می‌گویند در اجرای قرارداد موقت (فصلی یا ۶ ماهه) انواع و اقسام سوءاستفاده‌ها از کارگر صورت می‌گیرد و کارگر به‌دلیل نداشتن سند و مدرک قادر به پیگیری آن نیست.

کارشناسان اعلام می‌کنند در صورتی که خیال کارگر از آینده شغلی خود راحت باشد بازدهی بیشتر و راندمان کاری بالاتری خواهد داشت و این افزایش بازدهی در نهایت به‌نفع اقتصاد کشور خواهد بود

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان