دوشنبه، 6 تير 1401 - 0:34

حوزه های سبک زندگی و فضای مجازی منتظر فتح فرزندان اسلام هستند

شماره: 17852
Aa Aa

او می گوید هنوز هم اندیشه‌های غیرانقلابی و عناصر نفوذی در ساختار اقتصاد ایران وجود دارند و مفسدان و ساختارهای مغلوب جولان می دهند.

حاج علی اکبری، خطیب موقت نماز جمعه تهران؛
حوزه های سبک زندگی و فضای مجازی منتظر فتح فرزندان اسلام هستند

محمدجواد حاج علی اکبری، خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه های نماز جمعه پایتخت از قوه قضاییه خواست که با مفسدانی که باعث افزایش اجاره بها می شوند با قاطعیت برخورد کند.‌

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، او گفت:

مساله جمعیت آینده ما را تهدید می کند و باید به همت مردم و مسولین فتح شود.

وی با اشاره به مساله اجاره بها و ودیعه مسکن گفت: 

مساله مسکن مساله بسیار حیاتی برای مردم ماست. جریان مسکن‌ ملی در دستور کار است. مساله مسکن در شرایط کنونی مخصوصا در تابستان برای کسانی که از اقشار ضعیف و مستاجرند کابوس است. منطقی سازی اجاره بها  مهم است البته مالکان خانه هم حقی دارند اما باید منطقی باشد. هم توقع داریم به لحاظ قانونی تقویت شود و  هم از دولت توقع داریم تدابیر ویژه ای داشته باشد و  تعزیرات هم کنترل بازار اجاره را در دستور  کار قرار داده و تسهیل افزایش وام ودیعه هم انجام شود.‌ روند اخد مالیات از خانه های خالی باید تقویت و تسریع شود. از قوه قضاییه توقع داریم با مفسدانی که باعث افزایش بی رویه اجاره بها می شوند با قاطعیت برخورد کند.‌ این وضعیت که "یا مبلغ مورد نظر را بپرداز یا خانه را خالی کن" رنج دهنده است. مجلس منطقی سازی اجاره بها را به صورت تقنینی تقویت کند.

او با بیان اینکه اقتصاد کشور دارای مشکلات اساسی است گفت:

هنوز ساختار معیوب و عناصر نفوذی در آن وجود دارد اما خوشبختانه اخیراً دولت محترم بخشی از این عملیات را آغاز کرده است.

خطیب نماز جمعه  تهران ادامه داد:

در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی، سبک زندگی، حوزه دیپلماسی، فضای مجازی و امثال اینها بخش‌های فراوانی هستند که منتظر حضور و فتح دلاورانه فرزندان اسلام هستند. یکی از موارد اساسی این روزها خرمشهر اقتصادی است که باید فتح شود. سالهاست رهبر انقلاب به این نکته تاکید دارند و این بدان معناست که این حوزه دارای مشکلات اساسی است و هنوز اندیشه‌های غیرانقلابی، عناصر نفوذی، جولان مفسدان و ساختارهای مغلوب وجود دارد. این وضع یک راه حل دارد و آن مقاومت اقتصادی است. اقتصاد مقاومتی نقشه راه فتح خرمشهر اقتصادی برای ملت ماست. اخیراً دولت سیزدهم با عمل به قانونی که در مجلس به تصویب رسید بخشی از این عملیات را آغاز کرده است. در مسئله مردمی‌سازی یارانه‌ها در بخشی از کالاهای اساسی که مورد اجماع کارشناسان است همه قانع شده‌اند که این اصلاح باید صورت بگیرد البته عوامل مختلف از جمله شرایط اقتصادی دنیا، خشکسالی، وضعیت اوکراین و سایر مسائل ایجاب می‌کند که این امر سرعت بگیرد. کشورهای بزرگ جهان امروز از صادرکننده بودن به وارد کننده تبدیل شده‌اند و در برخی کشورها سهمیه‌بندی کالاهای اساسی را در دستور کار خود قرار داده اند. وضعیت فعلی کشور ما را به بهشت قاچاقچیان مواد غذایی تبدیل کرده و جریان ارز ترجیحی میدان را برای تازیدن مفسدان و دلالان و رانتخواران به شدت باز کرده است لذا این اصلاح در دستور کار قرار گرفته است. وضعیت امروز، مصرف ما را به اسراف، آلوده کرده و از طرف دیگر تولید ما را از صرفه انداخته است. بنابراین همت بلندی می‌طلبد تا  این عیب از اقتصاد ملی ما برداشته شود. اگر این خط بشکند مسیر برای اصلاحات بزرگ‌تر باز خواهد شد آنچنان که وقتی در خرمشهر رزمندگان موفق شدند خط را بشکنند و خرمشهر را آزاد کنند، راه برای عملیات‌های سایر دیگری باز شد. دولت کنونی جسارت ورود به این میدان را که یک واجب به تاخیر افتاده را دارد. نکته اساسی، روش درست اجرا و اقدام است که طبقات ضعیف اجتماعی بیشتر از این آسیب نبینند چرا که آنها همیشه بار اصلاح اقتصادی را بر دوش کشیده‌اند بلکه طعم شیرین این اصلاح را بچشند. از دولت توقع داریم اکنون که این مجاهدت تاریخی را سرلوحه کار خود قرار داده است، مسیر اقدامات را تقویت کند. گفتگوی منظم و صریح با مردم داشته باشد و از آنها کمک بگیرد همچنین یارانه‌ها را به موقع پرداخت کند و اصلاحات لازم در سامانه‌ها را انجام دهد. علاوه بر این، توزیع کالاهای اساسی در مراکز عرضه را همگام با منطقی‌سازی قیمت‌ها، وسعت بخشد. نظارت قوی و برخورد با متخلفان نیز اهمیت بسیاری دارد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان