دوشنبه، 6 تير 1401 - 0:31

داوطلبان متخلف برای ۱۰ سال از شرکت در آزمون محروم می شوند

شماره: 18344
Aa Aa

عضویت داوطلبان یا والدین آن ها در شبکه های اجتماعی متخلف جرم است| بازرسی های بدنی و فیزیکی از داوطلبان به شدت افزایش پیدا می کند.

پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش ایران؛
داوطلبان متخلف برای ۱۰ سال از شرکت در آزمون محروم می شوند

عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش ایران در یک نشست خبری گفت:

۹۵ درصد شبکه های اجتماعی و متخلف با انگیزه اخاذی و گرفتن پول از داوطلبان تشکیل شدند در حالی که هیچ فعالیتی در خصوص کشف و ارائه سؤال ندارند.

به گزارش اسپادانا خبر، او گفت:

آنها از داوطلبان یک مدرک شناسایی عکس دار دریافت می کنند و از این مدارک به عنوان برگ برنده برای ادامه اخاذی های خود استفاده می کنند. توصیه ما به داوطلبان این است که از گزارش کردن فعالیت این گروههای متخلف نترسند و قبل از برگزاری کنکور حتما از این شبکه ها خارج شوند چرا که عضویت آنها یا حتی  پدر و مادر داوطلبان در این گروهها و  شبکه ها جرم تلقی می شود. عده ای از متخلفان سعی می کنند به سئوالات کنکور دسترسی پیدا کنند در حالی که یکی از سخت‌ترین قرنطینه های ممکن در بخش سؤال ها  انجام می شود و ما دفترچه ها و پاسخ نامه ها را به هم پیوند کرده و در یک نایلون پلمب می کنیم و این دفترچه های شخصی سازی شده توسط خود داوطلبان باز می شوند.

وی ادامه داد:

تلاش برای دسترسی به سئوالات از سوی متخلفان زمانی آغاز می شود که دفترچه توسط داوطلب باز می شود و ممکن است افرادی خود داوطلبانه بخواهند با دوربین های پیشرفته نظیر انگشتر، کراوات یا دگمه دوربین دار هستند عکس بگیرند و تقلب کنند اما ما این افراد حرفه ای را شناسایی کردیم و در جلسه آزمون نیز شناسایی این افراد ادامه دارد و مجازات های سنگینی برای آنها در نظر گرفته شده  است به طوری که اگر این تخلف توسط داوطلب اتفاق بیفتد محرومیت ۱۰ ساله و اگر توسط غیر داوطلب صورت بگیرد تا ۵ سال زندان برای آنها در نظر گرفته خواهد شد.

او گفت:

امسال بازرسی های بدنی و فیزیکی از داوطلبان به شدت افزایش پیدا می کند و افراد اجازه آوردن موبایل اصلا به جلسه آزمون را ندارند و اگر موبایلی بیرون از جلسه روشن باشد داوطلب متقلب شناخته می شود و بردن موبایل در سر جلسه آزمون تا ۵ سال محرومیت همراه دارد و اگر موبایل روشن در درب ورودی آزمون تحویل داده شود تقلب محسوب می شود چرا که ما به کمک ابزارهایی که از سوی شرکت های دانش بنیان ساخته شده است می توانیم داوطلبانی که این موارد را رعایت نمی کنند شناسایی کنیم.

وی تاکید کرد: سئوالات کنکور ۱۴۰۱محتوایی هست و هر سؤال ۴ گزینه دارد که بر اساس محتوای کتاب طراحی شده است.

او با اشاره به قرنطینه نیروها در بخش آزمون سازی این سازمان گفت:

ما دو  قرنطینه در این سازمان داریم که یک قرنطینه قبل از آزمون صورت می گیرد و افراد سه ماه در قرنطینه قرار می گیرند که در حوزه بسته بندی سؤال ها فعالیت دارند. این افراد از طریق  کانالهای زیر زمین به خوابگاه متناسبی که امسال برای آنها در نظر گرفته شده انتقال داده می شوند. تعداد آنها زیر ۱۰۰ نفر است و یک روز بعد از برگزاری آزمون آزاد می شوند. قرنطینه دوم نیز از همان صبح روز چهارشنبه اولین روز برگزاری کنکور آَغاز می شود که این افراد پاسخ آنها را می خوانند و با توجه به دستگاه اسکنر یا پاسخ نامه خوانی که به دستگاه های قبلی  اسکن اضافه کردیم و برنامه خرید دستگاه دیگری را نیز داریم  پاسخنامه ها امروز به زودی خوانده خواهند شد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان