سامانه رصد سبک زندگی مردم راه‌اندازی می‌شود | اسپادانا خبر
 
 
چهارشنبه، 3 مرداد 1403 - 7:05

سامانه رصد سبک زندگی مردم راه‌اندازی می‌شود

شماره: 23921
Aa Aa

وزارت ارشاد مکلف شده است با همکاری سایر دستگاه‌ها سبت به راه‌اندازی سامانه رصد، پایش و سنجش مستمر این سامانه اقدام کند.

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی؛
سامانه رصد سبک زندگی مردم راه‌اندازی می‌شود

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه هفتم توسعه با بند ب ماده ۷۵ موافقت کردند.

به گزارش اسپادانا خبر، به موجب این بند از ماده ۷۵ وزارت ارشاد مکلف شد با همکاری سایر دستگاه‌ها از جمله سازمان صداوسیما، مرکز آمار ایران، راهبری و نظارت مرکز رصد و برنامه ریزی و ارزیابی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به راه‌اندازی سامانه رصد، پایش و سنجش مستمر شاخص ‌ای فرهنگ عمومی، سبک زندگی مردم، مرجعیت رسانه ای و وضعیت ارتباطات کشور اقدام کند.

این بند با هدف احصاء دقیق و برخط (آنلاین) داده‌های آماری مورد نیاز به جهت تسهیل پردازش، تحلیل دقیق و ایجاد بستر مناسب برای آیندهپژوهی روندهای سبک زندگی جامعه ایرانی، شناخت تحولات فرهنگی - ارتباطی و همچنین انتشار آن‌ها در نظر گرفته شده است.

غلامرضا نوری قزلچه، نماینده مجلس در اخطاری در جریان بررسی بندی از لایحه برنامه که به راه‌اندازی سامانه رصد سبک زندگی مردم مربوط می‌شد بیان کرد:

در این بند ذکر شده که به صورت برخط سبک زندگی مردم و داده‌ها و اطلاعات افراد در یکجا رصد و پایش شود اما در اصل ۲۵ قانون اساسی گفته شده با حکم قانون این امکان وجود دارد. اگر اکنون ما اینجا قانون‌گذاری کنیم ممکن است امکان تجسس در اطلاعات شخصی افراد فراهم شود.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به اخطار نوری بیان کرد:

ما به این دلیل این بند را در ابتدا به کمیسیون تلفیق ارجاع دادیم تا راه‌اندازی سامانه پایش و رصد سبک زندگی افراد با رعایت اصل ۲۵ قانون اساسی باشد. قطعا اگر قرار باشد به احوالات شخصی افراد ورود شود حکم قاضی لازم است و بدون حکم قاضی این اتفاق نمی‌افتد.

 

منبع| زومیت

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان