چهارشنبه، 13 مهر 1401 - 5:47

سرقت‌ مسلحانه مشمول محاربه است

شماره: 19369
Aa Aa

به هیچ عنوان به سارقان به عنف، مقرون به آزار و مسلحانه و دارای سابقه سرقت مرخصی داده نشود| در صورت لزوم از ظرفیت نیروهای بسیج در اینگونه موارد نیز استفاده شود.

نامه دادستان کل ایران به رؤسای دادگستری و دادستان‌ها؛
سرقت‌ مسلحانه مشمول محاربه است

منتظری، دادستان کل ایران در نامه‌ای خطاب به رؤسای دادگستری و دادستان‌های سراسر این کشور درباره نحوه برخورد و رسیدگی به پرونده‌های سرقت‌های همراه با به‌کارگیری سلاح سرد و گرم دستوراتی صادر کرد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، در بخشنامه دادستان کل آمده است:

در مراکز استان‌ها و یا شهرستان‌هایی که اینگونه حوادث اتفاق می‌افتد لازم است شعب ویژه رسیدگی به این نوع پرونده‌ها در دادسرا و دادگاه بدوی و تجدیدنظر تشکیل و اسامی قضات به همراه شماره تلفن آنان به این دادستانی ارسال شود. از ضابطین مؤکداً خواسته شود کلیه پرونده‌های دارای عناوین فوق را در اسرع وقت به دادسرا ارسال و در مواردی که تحقیقات و جمع‌آوری ادله به آنان ارجاع شده با قید فوریت تکمیل و به دادسرا اعاده نمایند.

وی با تاکید بر اینکه رسیدگی به این پرونده‌ها در دادسرا و دادگاه در اسرع وقت و با قاطعیت کامل به عمل آید به رؤسای دادگستری و دادستان‌های سراسر کشور اعلام کرد که غالباً این نوع اقدامات و سرقت‌های توأم با خشونت و به‌کارگیری سلاح مشمول ماده ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی (محاربه) خواهد بود لذا ضروری است تأمین کیفری از نوع قرار بازداشت موقت صادر گردد. همچنین در صورت لزوم از ظرفیت نیروهای بسیج در اینگونه موارد نیز استفاده شود و از نیروهای انتظامی و اطلاعاتی حمایت جدی به عمل آید.

دادستان کل کشور در بخشی از این بخشنامه به رؤسای دادگستری و دادستان‌ها اعلام کرد که به هیچ عنوان به سارقان به عنف، مقرون به آزار و مسلحانه و دارای سابقه سرقت مرخصی داده نشود. همچنین برای محکومین و مجرمین حرفه‌ای و سابقه‌دار (کیف قاپ، به عنف، مسلحانه و مقرون به آزار) پیشنهاد عفو داده نشود.

دادستان کل کشور تاکید کرد که نسبت به اجرای احکام صادره در خصوص پرونده‌های سرقت (اعم از غیابی و حضوری) اقدام عاجل به عمل آید.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان