سن اعتیاد در ایران ۲۴ سال است | اسپادانا خبر
 
 
چهارشنبه، 12 مهر 1402 - 20:11

سن اعتیاد در ایران ۲۴ سال است

شماره: 19196
Aa Aa

در ۲۰ سال گذشته تولید موادمخدر در افغانستان به دلیل حمایت آمریکا ۵۰ برابر شد. با حضور آمریکا در این کشور تولید مواد مخدر صنعتی در افغانستان افزایش یافت.

اسکندر مؤمنی، دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ایران؛
سن اعتیاد در ایران ۲۴ سال است

اسکندر مؤمنی، دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ایران در یک نشست خبری گفت:

سن اعتیاد در ایران ۲۴ سال است درحالی‌که میانگین جهانی ۱۹ سال است البته مواردی نیز وجود دارد که کمتر از این سن هم مصرف موادمخدر را شروع کرده باشند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از مهر، او اظهار داشت:

استفاده از ظرفیت خیران، کمک از شرکت‌های دانش‌بنیان و تقدم اصل پیشگیری با اولویت آموزش و پرورش سه اصل ستاد مبارزه با موادمخدر است. هیچ دولتی به تنهایی نمی‌تواند در حوزه آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد موفق باشد و باید بخشی از کار مردمی اداره شود.

او گفت:

در ۲۰ سال گذشته تولید موادمخدر در افغانستان ۵۰ برابر شد و دلیل آن هم حمایت آمریکا و حضورشان در این کشور بود. با حضور آمریکا در این کشور شاهد رشد تولید مواد مخدر صنعتی در افغانستان بودیم.

وی ادامه داد:

بنا بر اعلام سازمان ملل ۹۰ درصد کشفیات تریاک جهان، ۴۸ درصد هروئین جهان و ۲۶ درصد مورفین جهان را ایران انجام می‌دهد. در یک سال گذشته ۱۳ مرکز نگهداری و بازپروری در ایران با ۹ هزار ظرفیت راه‌اندازی شد که از این ۱۳ مرکز شش مرکز در تهران است.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت:

۱۹ هزار میلیارد تومان در سال گذشته ضربه به بنیادهای مالی قاچاقچیان را داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته ۴۸ درصد افزایش داشته است. یکی از مهم‌ترین چالش‌های ما افزایش کارگاه‌های تولید موادمخدر صنعتی در افغانستان است که مواد اولیه آن پیش‌سازها هست که پیش‌سازها به خودی خود ممنوعیت ندارند چون در خیلی از کارهای شیمیایی استفاده می‌شوند.

مؤمنی در پاسخ به این سؤال که آیا آشپزخانه‌های تولید موادمخدر صنعتی در ایران افزایش داشته گفت:

با اقدامات خوبی که در سال‌های گذشته داشته‌ایم و ضربه‌های سنگینی که به کارگاه‌های تولید مواد مخدر صنعتی وارد شده است باید بگویم شاهد سیر نزولی آشپزخانه‌های تولید مواد صنعتی و سیر صعودی این کارگاه‌ها در افغانستان بوده‌ایم.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان