شورای نگهبان لایحه عفاف و حجاب را تایید نکرد | اسپادانا خبر
 
 
شنبه، 5 اسفند 1402 - 23:51

شورای نگهبان لایحه عفاف و حجاب را تایید نکرد

شماره: 24071
Aa Aa

او درباره موضع شورای نگهبان در انتخابات گفته ممکن است فعالان سیاسی به‌خاطر رقابت‌های خویش مطالبی را طرح کنند اما این شورا توصیه‌پذیر نیست.

هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان؛
شورای نگهبان لایحه عفاف و حجاب را تایید نکرد

سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود گفت:

لایحه حمایت از خانواده از طریق فرهنگ عفاف و حجاب با ایراد و ابهام شورای نگهبان مواجه شد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از فارس، هادی طحان نظیف گفت:

۵ طرح و لایحه و ۴ اساسنامه از نشست خبری قبلی تا امروز در جلسات شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته و اعلام نظر شده است.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت:

طرح اصلاح بند یک ماده‌ ۸۳ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در خصوص پیگیری‌های مردم‌ از نمایندگان در جلسه اخیر شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و مغایر شرع و قانون اساسی شناخته‌ نشده است.

طحان نظیف در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه درباره مصوبه افزایش سن بازنشستگی گفت:

ما برای بررسی برنامه هفتم با توجه به حجمی که برنامه دارد و به‌خاطر این‌که بتوانیم در زمان قانونی اظهارنظر کنیم تاکنون ۱۵ جلسه غیررسمی را در شورای نگهبان برگزار کرده‌ایم ولی ازآن‌جایی‌که این مصوبه افزایش سن بازنشستگی مربوط به روزهای اخیر است، هنوز در شورای نگهبان مورد بررسی قرار نگرفته که به‌زودی متن اصلی را دریافت کنیم طبیعتاً نظر شورای نگهبان در خصوص آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

او درباره موضع شورای نگهبان در انتخابات گفت:

شورای نگهبان توصیه‌پذیر نیست اما ممکن است فعالان سیاسی به‌خاطر رقابت‌هایی که با یکدیگر دارند مطالبی را طرح کنند. انتظار این است که موجب اخلال در انجام وظایف قانونی دستگاه‌ها نشوند و اجازه دهند دستگاه‌ها ازجمله شورای نگهبان به وظایف قانونی خود عمل کنند و مسئولیتی را که به‌عهده دارند با دقت و آرامش و براساس قانون انجام دهند.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی مبنی‌بر این‌که برخی‌ها معتقدند که تغییرات ایجاد شده در قانون انتخابات با عجله بوده گفت:

اصلاح قانون انتخابات دفعتاً نبوده و این موضوع سال‌های گذشته مطرح بوده و در سال‌های گذشته بحث‌های کارشناسی در مجلس، مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون تخصصی مطرح بوده و این پیش‌بینی را داشتند.  این قانون در راستای اجرایی‌سازی سیاست‌های کلی انتخابات و آن‌هم پس‌از حدود ۷ سال به تصویب رسید و طبیعتاً مثل هر قانون دیگری در کشور لازم‌الاجراست و باید به آن عمل شود و مبنای عمل قرار بگیرد.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص بررسی صلاحیت‌ها در هیئت‌های اجرایی و شکایت داوطلبان گفت:

قانون برای بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی ۳ مرحله را پیش‌بینی کرده‌است  که ۱ مرحله از آن هیأت‌های اجرایی هستند که ترکیب آن در قانون است و ۵ تن از معتمدین مردمی و ۳ نفر از اشخاص حقوقی هستند و باید اظهارنظر کند و مرحله بعدی هیئت های نظارت استان هستند. افرادی که در هیئت‌های اجرایی رد صلاحیت و یا عدم احراز صلاحیت شده باشند، می‌توانند به هیئت‌های نظارت اعلام شکایت کنند. مرحله بعدی بررسی صلاحیت‌ها در خود شورای نگهبان است که ۳۰ روز برای اظهارنظر فرصت دارد.  قانون برای اتقان بیشتر و آسودگی بیشتر برای داوطلبان و مردم این ۳ مرحله را برای بررسی صلاحیت در نظر گرفته است تا اگر داوطلبان نکته‌ای دارند شنیده شود.

وی اظهار داشت:

در این دوره ۵۲۸۸ نفر از داوطلبان از طریق سامانه داوطلب اعتراض خودشان به نظر هیئت‌های اجرایی را برای هیأت‌های نظارت استانی ارسال کرده‌اند و حدود ۱۶۰۰ نفر هم شکایت نکرده‌اند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال رد صلاحیت حسن روحانی در انتخابات مجلس خبرگان گفت: 

ثبت نام انتخابات مجلس خبرگان به تازگی تمام شده است و بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات هم در صلاحیت فقهای شورای نگهبان است. هنوز وارد مرحله‌ بررسی صلاحیت‌های مجلس‌ خبرگان نشده‌ایم.

طحان نظیف همچنین گفت:

حضور خانواده نامزدها در خارج از کشور فی نفسه نمی‌تواند منجر به رد صلاحیت شخص شود. قانون نسبت به خود شخص تاکید و تصریحی دارد اما درباره خانواده چنین چیزی وجود ندارد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان