يكشنبه، 8 خرداد 1401 - 12:02

قضات شاغل پروانه وکالت می گیرند

شماره: 16466
Aa Aa

مرکز وکلای قوه قضائیه اقدام به صدور پروانه وکالت برای قضات کرده به این شرط که این پروانه تا زمان بازنشستگی یا منفک شدن قضات از دادگستری تودیع بماند.

با اعلام معاون وکلای مرکز وکلای قوه قضائیه؛
قضات شاغل پروانه وکالت می گیرند

معاون وکلای مرکز وکلای قوه قضائیه از امکان صدور پروانه وکالت به‌صورت غیرفعال برای قضات شاغلی خبر داده است که حداقل ۲۰ سال سنوات خدمتی و ۱۵ سال سابقه قضائی داشته باشند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از تسنیم، با اقدام کمیسیون ویژه جهش تولید و رونق کسب و کار مجلس در تصویب کلیات طرح تسهیل صدور مجوز برای کسب و کارها، قضات متقاضی دریافت پروانه وکالت ملزم به شرکت در آزمون وکالت بودند اما شورای نگهبان با تأیید کلی این طرح بندهای مربوط به الزام شرکت قضات در آزمون وکالت را دارای اشکال و ابهام دانست و این ایراد در ارسال دوباره مصوبه طرح به شورای نگهبان باز هم تکرار شد.

از مجلس خبر می‌رسد که کمیسیون ویژه جهش تولید به پیشنهاد یکی از اعضا بندی که شورای نگهبان نسبت به آن ابهام و ایراد داشته است را به‌ کلی از طرح تسهیل حذف کرده است.

در صورت تصویب در صحن علنی، چهار گروه قضات، اعضای هیئت علمی، نمایندگان مجلس که حداقل یک دور سابقه نمایندگی داشته باشند و نیز کارشناسان حقوقی ارگان‌ها و نهادها می‌توانند طبق روال سابق بدون شرکت در آزمون وکالت در صورت ارائه تقاضا، پروانه وکالت را از کانون‌های وکلا دریافت کنند.

مرکز وکلای قوه قضائیه اقدام به صدور پروانه وکالت برای قضات کرده است البته به این شرط که این پروانه نزد مرکز وکلای قوه قضائیه تا زمان بازنشستگی یا منفک شدن قضات از دادگستری تودیع بماند چراکه قضات شاغل طبق قانون نمی‌توانند پروانه وکالت دریافت کنند.

بر این اساس، معاون وکلای مرکز وکلای قوه قضائیه خطاب به رؤسای هیئت مدیره‌های مراکز وکلای سراسر کشور از امکان صدور پروانه وکالت (به‌صورت غیرفعال) به قضات شاغل خبر داده است که حداقل 20 سال سنوات خدمتی و 15 سال سابقه قضائی داشته باشند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان