يكشنبه، 5 تير 1401 - 23:55

قوه قضائیه مطلوب باید بتواند پناه هر مظلوم باشد

شماره: 18352
Aa Aa

در جلسات بین سران قوا لاپوشانی نمی کنیم| باید به کسی که فاسد و خائن نیست اما زمین خورده کمک کنیم تا زندان نرود| عناوین مجرمانه ما خیلی زیاد است.

محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران؛
قوه قضائیه مطلوب باید بتواند پناه هر مظلوم باشد

محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران همزمان با فرارسیدن هفته قوه قضائیه و در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی گفت:

از نظر ما قوه قضائیۀ مطلوب این است که بتواند پناه هر مظلوم باشد.

به گزارش اسپادانا خبر، او گفت:

از نظر ما قوه قضائیه مطلوب این است که بتواند پناه هر مظلوم باشد و بتواند جلوگیری از هر گونه تعدی و تجاوز به حقوق فرد و بیت‌المال داشته باشد.

محسنی اژه‌ای اظهار داشت:

یکی از مسائل مهم، بودجه و استفاده از ظرفیت‌های مردمی است و ما باید در بسیاری از امور از توان مردم استفاده کنیم.

وی درباره سند تحول قضایی نیز گفت: 

سند، خوب است ولی باید ارتقا پیدا کند. بیش از ۹۰ درصد از موارد برنامه‌های کوتاه‌مدت انجام شده و ۷۰ درصد برنامه‌های میان‌مدت تامین شد و در زمینه برنامه‌های بلندمدت هنوز زمان داریم. به‌صورت کلی ما در راستای توسعه از برنامه جلو هستیم.

رئیس قوه قضائیه گفت:

ما یک نظام هستیم و این به هیچ وجه با استقلال سه قوه منافاتی ندارد ولی با هم تعامل دارند. در این دوره هم ما همدیگر را خوب می‌شناسیم و بنده و آقای رئیسی در این ۴۰ سال با هم رفیق بودیم و با مجلس هم تعامل خوبی داریم. برای ادراک موضوعات مختلف بیشترین نشست و برخاست را ما با مجلس داشتیم. شاید این تعداد نشست‌ها و جلسات با دولت بی‌سابقه باشد. گفت‌وگوهای بین قوای سه‌گانه ادراک بر موضوعات را افزایش می‌دهد و این تعامل‌ها ادامه دارد.

وی گفت:

از بین بردن بسترهای فساد مهم است. دولت‌ها معمولاً دفتر بازرسی ویژه دارند و در این دوره شخص رئیس‌جمهور فردی را از ما برای آن دفتر خواست که فرد بسیار باسابقه‌ای هم معرفی شد.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه یک زمانی صحبت بین سران قوا تریبونی انجام می‌شد، الان این فضا عوض شده و ممکن است تصور لاپوشانی برخی مسائل مطرح شود. نظر شما چیست؟ گفت:

لاپوشانی نمی‌شود اما همفکری در برخی مسائل داریم. تعداد قابل توجهی از پرونده‌ها مربوط به مسائل بانکی است. بحث سیستم بانکی و گمرک و سازمان اموال تملیکی از مسائل مشترک در همه دولت‌هاست و با خود دولت در این رابطه گفت‌وگو کردیم و هر سه قوه به صحنه ورود کرده و موضوع را پیگیری کردیم.

وی گفت:

در این مدت بیش از ۵۴ هزار هکتار از بستر و حریم و ساحل و رود آزاد شده است. سالیان سال است از ساخت و سازهای غیر مجاز در سواحل رودخانه‌ها، سواحل و محدود کردن مردم رنج می‌بریم. برای تخریب ساخت و ساز غیرمجاز از خودمان شروع کردیم و وزارت نیرو هم از طرف دولت کار تخریب را شروع کرد و ما و دولت برای تخریب املاک غیر مجاز در کنار یکدیگر بودیم. برخی شاید بگویند چرا قبلا این آزادسازی صورت نمی‌گرفت؟ قبلا این هماهنگی نبود. اگر قوه قضائیه خودش در بستر رودخانه، ملک غیرمجاز داشته باشد ما چطور می‌توانیم جلوی دیگران را بگیریم؟ هر دستگاهی باید از خودش شروع کند. برخی زندان‌ها در داخل شهر واقع شده‌اند و موجبات اذیت مردم، ضابطین و حتی کارمندان ما را فراهم کرده‌اند. گفتیم از خودمان شروع کنیم و انتقال زندان را در دستور کار قرار دادیم و در سفر استانی به مشهد مقدس مشکل پادگانی که وسط شهر بود را هم بررسی کردیم و این مشکل بعد از ۱۵ سال حل و راه مردم باز شد. قوه قضائیه سعی بر این دارد که در قبال جرم و اجرا نشدن قانون با تمام جدیت ورود داشته باشد و یکی از زیبایی‌های عدالت بدون تبعیض بودن آن است. دغدغه جدی من این است که به هیچ‌کس ظلم نشود و به هر کس ظلم شد بتواند به قوه قضائیه پناه ببرد.

وی گفت: 

آن چیزی که موجب احقاق حق مردم نشود چیزی است که بنده را رنج می‌دهد. مردم دیر به حق شأن می‌رسند و در اطاله دادرسی مشکل دارند و این موضوعی است که نیاز به فراهم شدن زیر ساخت‌ها دارد. بعنوان مثال مردم در پرونده‌های کثیرالشاکی بسیار اذیت می‌شوند و ما آمدیم نحوه تشکیل پرونده را بررسی کردیم. پرونده کثیرالشاکی‌ای به وجود آمده که تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار شاکی داشت و گرفتاری مردم را به همراه داشت.

محسنی اژه‌ای همچنین با تاکید بر لزوم برخورد با جرائم بر اساس وظیفه شرعی و قانونی تصریح کرد:

چه در این دولت و مجلس یا هر مجلس و دولت دیگری اگر جرمی اتفاق بیفتد باید به وظیفه شرعی و قانونی عمل کنیم و این اتفاق هم می‌افتد.

وی در ادامه با بیان اینکه "تا جایی که ممکن است، اگر ضرورت ندارد، فرد زندان نرود" گفت:

باید تا جایی که ممکن است از مجازات‌های جایگزین استفاده کنیم یا اگر فرد حکم هم گرفته است از پابند برای او استفاده شود البته هنوز زیرساخت لازم برای پابند الکترونیک وجود ندارد ولی در حال تلاشیم. فقط مجرمان خطرناک و کسانی که آرامش و امنیت مردم را برهم می‌زنند باید در زندان باشند زیرا عاملان برخی ناهنجاری‌ها و شرارت‌ها جایشان در زندان است ولی فردی که ضرورت زندانی کردن او وجود ندارد به زندان نرود. باید به کسی که فاسد و خائن نیست اما زمین خورده کمک کنیم تا زندان نرود.

محسنی اژه‌ای درباره پیشگیری از وقوع جرم نیز گفت:

اگر نرخ بیکاری بالا برود، سرریز مشکلات آن به قوه قضائیه می‌رود. زمانی که مردم سواد و آشنایی با قانون را نداشته باشند نیز مشکل‌زا است. آیا افزایش آگاهی‌های مردم از وظایف قوه قضائیه است؟ درباره هر زمینه‌ای که برای وقوع جرایم هست روی آنها تمرکز می‌کنیم اما آنقدر مسائل جرم‌انگاری شده که عناوین مجرمانه ما خیلی زیاد است و زمینه‌های ارتکاب جرم هم در کشور زیاد است.

محسنی اژه‌ای گفت:

از دیگر برنامه‌های قوه قضائیه، حضور مسئولان در مساجد بود و هدف‌گذاری‌هایی در این رابطه انجام شد. ۳۰۰ مسجد در تهران و ۷۰۰ مسجد در کل کشور را هدف‌گذاری کردیم.

رئیس دستگاه قضا درباره مطالبه معیشتی کارکنان قوه قضائیه گفت:

امروز علاوه بر اینکه کار قضا خطیر است، حجم کار هم بسیار زیاد است و ما نیروی کافی برای این حجم کار نداریم و از سویی دیگر هم اجازه استخدام نداریم. من شرمنده همکاران خود هستم به خاطر این حجم از کاری که بر سر آنها ریخته‌ایم. در شرایط کرونایی هم نیروهای ما نمی‌توانستند کار خود را تعطیل کنند. نسبت به جمعیت عدد بالایی از قربانیان کرونا را در دستگاه قضائی شاهد بودیم. بسیاری از ساختمان‌های ما استیجاری است و بسیار نامناسب است. برای فراهم نکردن کار اولیه درست نتوانستیم امکانات را فراهم کنیم و من از همکارانم در قوه قضائیه عذرخواهی می‌کنم. با همه این اوصاف اعتقادم این است که تلاش کردیم. هزار نفر از سوی دادستانی انتظامی مورد تشویق قرار گرفتند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان