چهارشنبه، 8 تير 1401 - 14:23

قوه قضاییه در صورت تصویب طرح صیانت مجری قانون است

شماره: 17050
Aa Aa

در مورد تخلفات برخی از مسئولان سابق بورس حکم بدوی صادر شده است| ۹ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم| ۳۲ هزار زندانی در مرخصی هستند.

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی دستگاه قضایی ایران؛
قوه قضاییه در صورت تصویب طرح صیانت مجری قانون است

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی دستگاه قضایی ایران در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت:

در سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۱۲ هزار و ۲۴۰ نفر مشمول عفو و تخفیف مجازات قرار گرفته اند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از میزان، او ادامه داد:

از این تعداد حدود ۷ هزار ۷۳۴ نفر از تخفیف مجازات و ۴ هزار و ۴۰۵ نفر مشمول عفو قرار گرفتند و از زندان آزاد شدند. در ۲۲ بهمن و عید مبعث حدود ۲ هزار و ۲۷۷ نفر از محکومان مشمول عفو واقع شدند که حدود یک هزار و ۶۲۳ نفر شمول تخفیف و بقیه از زندان آزاد شدند. در حال حاضر حدود ۳۲ هزار زندانی در مرخصی به سر می‌برند و در این ایام که به اعیاد نزدیک می‌شویم تعداد بیشتری از زندانیان مشمول اعطای مرخصی و سایر نهاد‌های ارفاقی قرار می‌گیرند.

وی همجنین ادامه داد:

پرونده سرکرده های گروهک‌های تروریستی الاحوازیه و تندر در جریان رسیدگی است و هنوز به اتمام نرسیده است. متهمان این پرونده به خانواده‌های خود و وکیل دسترسی دارند و پرونده آنها به صورت علنی رسیدگی می‌شود. در برخی از کشورهای خارجی متهمان دو سال و به‌صورت انفرادی در بازداشت موقت هستند در حالی که تمامی قوانین و مقررات مربوطه درباره این پرونده ها در کشور ما رعایت می شود.

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد:
اگر دستگاه‌های دولتی مرتکب قاچاق کالا شوند قوه قضاییه با آن‌ها برخورد خواهد کرد و هیچ تفاوتی وجود ندارد. اگر شخص حقیقی و حقوقی قاچاق کالا و ارز انجام دهد برخورد قضایی صورت می‌گیرد.  پرونده‌هایی مانند قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای و قاچاق کالا‌های ممنوعه که در صلاحیت دادگاه انقلاب قرار دارد و برخورد‌های قاطعی در این زمینه صورت می‌گیرد و این امر ادامه دار خواهد بود.
 
خداییان گفت:
در سال جاری حدود ۲۷ هزار و ۳۷۰ هکتار از اراضی ملی، منابع طبیعی و اراضی دولتی رفع تصرف به عمل آمده است. ارزش تقریبی این اراضی حدود ۷۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است. حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ فقر حکم قلع و قمع بنا و مستحدثات غیرمجاز نیز صادر شده است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص طرح صیانت مجلس گفت:

در رابطه با فضای مجازی قوه قضاییه تابع قانون است و اگر قانونی در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد طبیعتا ما مجری هستیم و باید آن را اجرایی کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سؤال که با توجه به تشکیل جلسه برای برخی از مسئولان سابق بورس در سازمان بازرسی کل کشور، ایا پرونده کیفری برای این افراد تشکیل شده و افرادی احضار و بازداشت شده اند و چند نفر در این زمینه متهم هستند؟ گفت: سازمان بازرسی کل کشور از زمانی که بازار سرمایه مشکلاتی را پیدا کرد به این موضوع ورود کرد. ضمن اینکه در موعد خودش به مسئولان در رابطه با پیشگیری از ضرر و زیان مردم هشدار های لازم داده شد پرونده هایی هم در مورد تخلفات اعضای هیئت مدیره بازار سرمایه به شورای عالی بورس ارجاع شده است. همچنین پرونده کیفری در بازرسی تشکیل شد و اعضای هیئت مدیره دعوت و تفهیم اتهام انجام شده و پرونده به مرجع قضایی ارجاع خواهد شد. در مورد برخی از مسئولان پرونده به دستگاه قضایی ارجاع و منتهی به صدور حکم بدوی شده است.

خداییان در پاسخ سوالی درباره بودجه قوه قضاییه در سال جدید گفت:
در قانون برنامه ششم توسعه مقرر شد که هرسال ۲٫۹ درصد از بودجه عمومی کشور در اختیار قوه قضاییه گذاشته شود. اعتقاد ما در دستگاه قضایی این است که آن میزانی که در لایحه پیش بینی شده کمتر از ۲.۹ درصد است لذا حدود ۹ هزار میلیارد تومان کسری داریم که این موضوع به مجلس شورای اسلامی منعکس شده است.
 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان