دوشنبه، 11 مهر 1401 - 20:48

مبنای فکری نظام در جامعه دانشگاهی جا نیفتاده است

شماره: 19446
Aa Aa

در زمان غیبت امام ولایت فقیه تداوم و مظهر حاکمیت الله و مبنای فکری نظام اسلامی است| بسیج اساتید و بسیج طلاب مرزبان اندیشه نظام هستند.

امروز در حکمرانی اسلامی مشکل داریم؛
مبنای فکری نظام در جامعه دانشگاهی جا نیفتاده است

سید احمد علم الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در دوره دانش‌افزایی و توانمندسازی اساتید بسیجی ایران در مشهد گفت:

از طرف امام(ره) بسیج اساتید و بسیج طلاب به عنوان مرزبان فکر و اندیشه نظام و انقلاب مشخص شده‌اند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایرنا، او ادامه داد:

در شرایطی که دشمن مدام در حال تهاجم است و بی باکانه می‌تازد اقتضا می‌کند آمادگی همگانی و عمومی مبارزاتی در برابر استکبار داشته باشیم. باید روی تثبیت مبانی اندیشه و باورمندی حکمرانی نظام اسلامی در جامعه دانشگاهی اقدام کنیم. عدم توجیه و تحلیل و معرفت شناسی مبانی نظام و انقلاب در محیط دانشگاه از جمله مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم. اگر خدای نکرده جریان فکری و فرهنگی انقلاب در دانشگاه دچار ضربه شود مسوول آن بسیج دانشگاهی است. همچنین اگر در حوزه علمیه در اصول وظایف دچار رخوت شود مسوول آن بسیج طلاب است.

علم الهدی افزود:

فرق نظام ایدئولوژیک با دیگر نظامهای حکومتی در این است که نظام غیر ایدئولوژیک پایه اندیشه‌ای ندارد اما نظام اسلامی بر پایه ایدئولوژی در فکر، اندیشه و باور استوار است. متأسفانه مبنای فکری نظام در جامعه دانشگاهی روشن شده و جا افتاده نیست. در عرصه زندگی ما یک حاکمیت بیشتر وجود ندارد و جز او کسی را نباید حاکم بدانیم. اگر غیر از خدا حاکمیت را برای کسی دیگر بدانیم مشرک هستیم. چندسال قبل یک گروه سیاسی داخلی خود را "لیبرال دموکرات مسلمان" نامید، در حالیکه این به معنای مشرک مسلمان است.

 علم الهدی با بیان اینکه در جهان بینی توحیدی، حاکمیت حق خدا است افزود:

در زمان غیبت امام، ولایت فقیه تداوم و مظهر حاکمیت الله و مبنای فکری نظام اسلامی است. 

وی با بیان اینکه حکمرانی اسلامی و مبانی عملی و رفتاری که مورد توصیه خدا است نیز باید عملی شود اظهار داشت: 

امروز در حکمرانی اسلامی مشکل داریم در حالیکه شناخت مبانی اندیشه اسلام مهم است و همچنین اسلام برای اینکه حاکمیت داشته باشد باید قوانین آن عملی شود. اگر مبانی ایدئولوژیک نظام برای مردم توجیه نشده باشد طبیعی است که با هر قانون و واجب شرعی مخالفت خواهد شد. اگر مبانی نظام در دانشگاه تثبیت شود پرتو آن جامعه را فرا خواهد گرفت.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان