پنجشنبه، 20 مرداد 1401 - 12:39

مذاکره کنندگان ارشد ایران و آمریکا عازم وین شدند

شماره: 19016
Aa Aa
یک منبع آمریکایی به پایگاه خبری اکسیوس گفته ما با انتظارات پایین به وین بازمی‌گردیم اما تلاش‌مان را با حسن نیت انجام می‌دهیم.
مذاکرات برجام فردا در وین از سرگرفته خواهد شد؛
مذاکره کنندگان ارشد ایران و آمریکا عازم وین شدند
پایگاه خبری اکسیوس به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که مذاکرات وین بر سر احیای برجام فردا (پنج‌شنبه) از سرگرفته خواهد شد.
 
به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، یک منبع آمریکایی به پایگاه خبری اکسیوس گفت:
ما با انتظارات پایین به وین بازمی‌گردیم اما تلاش‌مان را با حسن نیت انجام می‌دهیم.
 
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز از عزیمت هیأت مذاکره‌کننده این کشور به وین جهت ادامه مذاکرات برای رفع تحریم‌ها علیه ایران خبر داد و گفت:
 
در چارچوب سیاست رفع تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران تا ساعاتی دیگر عازم وین خواهد شد. در این دور از گفتگوها که به روال قبل با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف ها از جمله ایده های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارایه شد بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.
 
او با تأکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقی‌مانده شرایط را برای پیشبرد مؤثر گفت‌وگوها فراهم نمایند.
 
انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین نیز ساعاتی پیش راهی وین شد.
او در توییتر نوشت:
در راه وین برای مذاکره درباره اجرایی شدن کامل برجام بر مبنای متن ارائه شده هماهنگ‌کننده مذاکرات [جوزپ بورل] در ۲۰ ژوئیه. از مقامات اتریش کمال قدردانی را دارم.
رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران درباره دور جدید مذاکرات احیای برجام در وین در توئیتی نوشت: 
آماده سفر به وین برای گفت‌وگو بر مبنای متن جوزپ بورل هستم. انتظاراتمان محدود است اما ایالات متحده از تلاش‌های اتحادیه اروپا استقبال می‌کند و آماده انجام تلاش‌های مبتنی بر حسن نیت برای رسیدن به توافق است. در مدت کوتاهی مشخص خواهد شد که ایران هم همین آمادگی را دارد یا خیر.
  •  

علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در دیدار با «پاسکواله فررارا» مدیرکل سیاسی و امنیتی وزارت امور خارجه ایتالیا گفت:

هدف مذاکرات تعیین شرایط بازگشت آمریکا به توافق است از این رو آمریکا نمی‌تواند برای ایران که عضو برجام است قید و شرط تعیین کند. در مذاکرات پیش رو، اراده جدی و واقعی آمریکا برای دستیابی به توافق راستی آزمایی می‌شود.

او همچنین در توئیتی نوشته است:

برای پیشبرد مذاکرات عازم وین هستیم. مسئولیت بر عهده آنهایی است که توافق را نقض کرده و در فاصله گرفتن از میراث‌ منحوس گذشته ناکام مانده‌اند. آمریکا باید قدردان فرصتی باشد که با سخاوتمندی اعضای برجام فراهم شده است؛ توپ در زمین آنهاست تا از خود پختگی نشان داده و مسئولانه عمل کنند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته پیشنهاد جدید اتحادیه اروپا در خصوص توافق برای بازگشت به برجام مبتنی بر متنی است که در ماه مارس در مذاکرات وین حاصل شده است.

او گفت:

«ما از تلاش‌های [جوزپ] بورل (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) برای به خاتمه رساندن موفقیت‌آمیز مذاکرات قدردانی می‌کنیم. پیشنهاد جدید او بر اساس متن ماه مارس است. برای حصول توافق، ایران باید مطالباتی که بر برجام فرعی هستند را کنار بگذارد.»

ند پرایس درباره دور جدید مذاکرات احیای برجام هم گفت:

«بورل ما را دعوت کرد در هفته جاری به وین بیاییم تا ببینیم امکانی برای اتمام مذاکرات وجود دارد یا خیر. ایران باید مطالبات فرعی بر برجام را کنار بگذارد. امیدوارم این اتفاق رخ بدهد، اگرچه در مرحله کنونی انتظارات کنونی ما کماکان پایین است.»

 
 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان