معاونت و مباشرت در تمهید وسایل سقط غیرقانونی دارای مجازات است | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 14 بهمن 1401 - 20:31

معاونت و مباشرت در تمهید وسایل سقط غیرقانونی دارای مجازات است

شماره: 15933
Aa Aa

بسیاری از خانواده‌ها به واسطه القا سبک زندگی غربی از طریق فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای ترجیح می‌دهند به جای فرزند از حیوانات خانگی نگهداری کنند.

رئیس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی؛
معاونت و مباشرت در تمهید وسایل سقط غیرقانونی دارای مجازات است

زهره الهیان، نماینده تهران در یک جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی با موضوع قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت گفت:

در کل دنیا رکورددار در سقوط نرخ رشد جمعیت هستیم.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از فارس، او ادامه داد:

این سقوط در ایران سقوط آبشاری است و الان در مجامع بین‌المللی وقتی می‌خواهند مثال بزنند ایران را مثال می‌زنند. سازمان جهانی بهداشت که این نسخه را برای ما پیچید الان به صدا در آمده و ابراز نگرانی از وضعیت رشد جمعیت در ایران می‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت:

برخی مسئولین به وظایف ذاتی خود عمل نمی‌کنند. هر سال وقت کشور را تلف کرده و امکانات و شرایط همگی هدر می رود. در موضوع مهمی مثل جمعیت پیش بینی شده آنهایی که امتناع کرده‌اند از اجرای این قانون به مجازات حبس یا جزای نقدی درجه چهار یا پنج برای جبران این مافات مجازات شوند.

رئیس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی افزود:

بحث سقط بسیار موضوع مهمی است. کف آمار سقط جنین را شما 600000 مورد در سال در نظر بگیرید. معنای این یک نوع نسل‌کشی است. بحث سقط به لحاظ وضعیت رهاشده و عدم فرهنگسازی و عدم نظارت ثروت منابع انسانی جمعیت را می‌بلعد. در قانون مواد متعددی را داریم از ماده 56 گرفته تا ماده 61 مکرر به این بحث می‌پردازد. اولا که ابطال پروانه فعالیت پزشکان یا ماماها یا فروشندگان دارو در صورتی که خارج از مراحل قانونی این فروش دارو را داشته باشند و متخلفان فروش داروهای سقط و آن‌هایی که مشارکت کرده‌اند در سقط غیرقانونی از طریق دستگاه‌های امنیتی پیگیری و رصد می‌شوند و مجازات درجه پنج و جزای نقدی تا پنج برابر سودی که از این فعالیت داشتند شامل آنها می‌شود و حتی شامل آن‌هایی که در فضای مجازی فعالیت دارند هم می‌شود چون الان طوری است که اگر خانمی تصمیم به سقط بگیرد اگر تماس بگیرد تا یک ساعت بعد داروی سقط به دست او می‌رسد و این یک فاجعه است. سامانه‌ای هم برای رهیابی این داروها هست که در سامانه رهیابی (تی تک) این داروها رصد می‌شود که به چه نحو توزیع شده است و به کجا داده شده است. از وزارت بهداشت در این قانون خواسته شده و وزارت بهداشت مکلف است که برنامه پیشگیری و مقابله با سقط غیرقانونی را با همکاری قوه قضائیه تدوین کند. همچنین مصادره اموال حاصل از این نوع سود ناشی از فعالیت در سقط غیرقانونی لحاظ شده و معاونت و مباشرت در تمهید وسایل سقط غیرقانونی دارای مجازات است و اموال این افراد مصادره و وقتی مصادره شود به خزانه جهت درمان ناباروری واریز می شود چون در این قانون ما در بودجه سال 1400هزار و چهارصد میلیارد اعتبار دیدیم برای درمان ناباروری و حمایت از زوج‌های که مبتلا به ناباروری هستند.

الهیان گفت:

متأسفانه سبک زندگی غربی غلبه کرده و الان شما می‌بینید که بسیاری از خانواده‌ها به واسطه القا سبک زندگی غربی از طریق فضای مجازی و سایر شبکه‌های ماهواره‌ای ترجیح می‌دهند که به جای فرزند و مراقبت از فرزندان از حیوانات خانگی نگهداری کنند. اسم فرزند که می‌آید بهانه مشکلات اقتصادی مطرح می‌شود. این به خاطر این است که ما در حوزه فرهنگ کاری نکرده‌ایم. سن ازدواج در بالای شهر تهران و مناطق شمالی تهران بالاتر از مناطق جنوبی است. این به این معناست که اینجا دیگر بحث معیشتی و اقتصاد مطرح نیست، اینجا آن فرهنگ است که متأسفانه به سبک زندگی غربی و فرهنگ اومانیستی به خانواده‌ها القا شده و خانواده‌های برخوردار هم متأسفانه زیر بار ازدواج به موقع نمی‌روند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان