شنبه، 2 بهمن 1400 - 14:55

می‌توان به سمت معترضی که اقدام مخرب انجام می دهد تیراندازی کرد

شماره: 15937
Aa Aa

به جز نیرو‌های امنیتی فرد یا افرادی که می‌بینند خطر و خسارتی در حال وقوع است یا رخ داده می‌توانند وارد عمل شوند که هم مجوز شرعی دارد و هم قانونی.

رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم؛
می‌توان به سمت معترضی که اقدام مخرب انجام می دهد تیراندازی کرد

موسی غضنفرآبادی، رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم و نماینده بم در خصوص حوادث اخیر در اصفهان و اعتراضات کشاورزان در بستر زاینده رود گفت:

در کشور ما اصل بر قانون‌مداری است اما گاهی در این بین برخورد‌هایی می‌شود که اجتناب‌ناپذیر است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از رویداد بیست و چهار، او ادامه داد:

یعنی وقتی معترض می‌خواهد اقدامی انجام دهد که خسارتی متوجه کشور شود رخ‌دادن این برخورد‌ها امکان‌پذیر است. برای مقابله با این چالش حتی به جز نیرو‌های امنیتی فرد یا افرادی که می‌بینند خطر و خسارتی در حال وقوع است یا رخ داده می‌توانند وارد عمل شوند که این روند هم مجوز شرعی دارد و هم قانونی. در همه موارد باید تلاش شود که قانون رعایت شود و اگر فردی تخلف کرد در جایگاه قانونی با او برخورد شود. برخی جا‌ها امکان دارد یکسری اقداماتی انجام شود که در نهایت باعث جلوگیری از قتل شود. به طور مثال اگر در اعتراضات اصفهان این رویکرد در پیش گرفته نمی‌شد شاید شاهد تلفات هم می‌بودیم.

وی در پاسخ به اینکه چرا همیشه به معترضان لقب ضدانقلاب می‌دهید گفت:

به هر حال ضدانقلاب‌ها همه جا دنبال سوءاستفاده هستند اما در اعتراض اخیر اصفهان فارغ از اینکه در آن جمع، ضدانقلاب بوده یا نبوده یا مثلاً فردی فهمیده یا ناآگاه با نیت اقدامی مخرب و خطرناک وارد صحنه شده باید جلوی آن‌ها گرفته می‌شد. به طور مثال اگر در اعتراضی، فردی به انبار سوخت حمله کرد و در ادامه، توجه به اخطار و تذکر نکرد او می‌تواند با رفتارش باعث آتش‌زدن و کشتن ۱۰۰ یا ۲۰۰ نفر شود. حال در این شرایط می‌توان به سمت این فرد تیراندازی کرد. یعنی تا حد اقدام قهرانه و حتی تیراندازی که موجب جلوگیری از عمل فرد شود مجوز وجود دارد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان