نظام اداری در حال خالی شدن از نخبگان است | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 1 تير 1403 - 16:53

نظام اداری در حال خالی شدن از نخبگان است

شماره: 24192
Aa Aa

ادراک عدالت در حال از دست رفتن و رضایتمندی افراد از نظام اداری بسیار پایین است| نخبگان حقوق و آی‌تی‌ در آزمون‌های استخدامی شرکت نمی‌کنند.

مهدی یزدان‌پناه، معاون حقوقی سازمان اداری استخدامی؛
نظام اداری در حال خالی شدن از نخبگان است

مهدی یزدان‌پناه، معاون حقوقی سازمان اداری استخدامی در سی و ششمین نشست مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه‌ها در مرکز پژوهش‌های مجلس گفت:

نظام اداری در حال خالی شدن از نخبگان است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، او گفت:

در برخی رشته‌ها مثل حقوقی‌ها و آی‌تی‌ها نخبگان در آزمون‌های استخدامی شرکت نمی‌کنند. در یک پژوهش مشخص شده که کیفیت نیروی کار بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۴۰۰ در حوزه صنعت، معدن، آب، برق و گاز رشد زیادی داشته است ولی مشخص شده رشد بهره‌وری کل اقتصاد در برنامه ششم توسعه تا پایان ۱۴۰۱، علی‌رغم هدف‌گذاری ۲.۸ درصد به ۴ دهم درصد رسیده است. اگرچه در ظاهر شاخص کیفیت نیروی کار افزایش یافته ولی بهره‌وری نزولی بوده است. اگرچه شاهد افزایش دو شاخص تحصیلات هستیم اما الزاماً این افزایش کیفیت منجر به افزایش بهره‌وری نیروی کار کشور نشده است. گویی حل مسئله در نظام اداری کشور اتفاق نمی‌افتد.

او با بیان اینکه رضایتمندی افراد از نظام اداری بسیار پایین است گفت:

باید مشخص شود ایراد از کجاست که انگیزه‌ها از دست میرود؟ به خوبی آموزش داده نشده؟ مشاغل ما نیاز به این تحصیلات ندارند؟ کارمندان ما در جای خود قرار نگرفته‌اند؟ یا برای حل مسائل کشور آمورش ندیده‌اند؟ رضایت‌مندی از دریافت خدمات پایین است و معدل نظام اداری سیزدهم است.

وی با اشاره به برداشته شدن سقف حقوق و مزایا برای اساتید گفت:

امسال سقف حقوق ۵۵ میلیون تومان است. برای اساتید در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ سقف حقوق را برداشتند ولی مشخص شده که اهمیت ادراک عدالت است نه ادراک حقوق و دستمزد. ادراک عدالت در حال از دست رفتن است. ادراک تبعیض باعث شده نخبگان را در نظام اداری از دست دهیم چرا که آن‌ها عدالت را احساس نمی‌کنند.

وی با اشاره به شرکت نکردن مردان در آزمون استخدامی برخی بخش‌ها گفت:

امسال ۵۸ هزار نفر در وزارت آموزش و پرورش استخدام شدند ولی در برخی رشته‌ها مردان کمی شرکت کنند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان