شنبه، 2 بهمن 1400 - 15:14

۳ درصد از آمار سقط‌ جنین در ایران ناشی از روابط نامشروع است

شماره: 15957
Aa Aa

او گفته قانون ممنوعیتی برای استفاده از لوازم پیشگیری قائل نشده چرا که اساسا کسی نمی‌تواند در رفتار شخصی مردم مداخله کند.

صالح قاسمی، دبیر مرکز مطالعات جمعیت ایران؛
۳ درصد از آمار سقط‌ جنین در ایران ناشی از روابط نامشروع است

صالح قاسمی، دبیر مرکز مطالعات جمعیت ایران گفت:

طی پنج سال گذشته تعداد موالید با روند کاهشی همراه بوده است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، او ادامه داد:

تعداد یک میلیون و ۵۷۰ هزار تولد در سال ۹۴ به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تولد در سال ۹۹ رسیده است و در بهار و تابستان سال جاری نیز روند کاهشی تولدها همچنان ادامه دارد.

وی گفت:

آمار سقط جنین سالانه مورد تایید قطعی وزارت بهداشت و سازمان پزشکی قانونی بیش از ۴۰۰ هزار سقط در سال است و حداکثر حدود ۳ درصد از این سقط‌ ها ناشی از روابط خارج از عرف یا به تعبیری غیرمشروع است.

دبیر مرکز مطالعات جمعیت ادامه داد:

۹۶ درصد از این سقط‌ها نیز در نهاد قانونی و شرعی خانواده رخ می‌دهد. حدود ۱۰ درصد از این سقط‌ها به سقط‌های غیر ارادی و مشکلات پزشکی مادر مربوط می‌شود اما مابقی سقط‌ها، سقط‌های ارادی است که بخشی با مجوز پزشکی قانونی و بخش دیگری بدون مجوز پزشکی قانونی که تحت عنوان سقط جنایی و غیر قانونی از آنها یاد می‌کنیم رخ می‌دهد.

قاسمی ادامه داد:

اینکه برخی‌ها تعمد دارند که ازدواجشان را ثبت رسمی نکنند یا اگر ازدواجشان را ثبت رسمی می‌کنند مسئولیت آن فرزند را به عهده نمی‌گیرند ریشه در فرهنگ و نگرش دارد. راهکار حل این مسئله و پدیده اجتماعی، قانونی نیست و فرهنگی است.

بخشی از سقط‌ها ناشی از فرزند ناخواسته است و بخش بیشتر دیگری از سقط‌ها مربوط به فرآیند معیوب و غیرعلمی غربالگری است که باعث ایجاد نگرانی در والدین می‌شود.

صالح قاسمیگفت:

قانون ممنوعیتی برای استفاده از لوازم پیشگیری قائل نشده چرا که اساسا کسی نمی‌تواند در رفتار شخصی مردم مداخله کند. تنها و تنها در قانون اعلام شده که توزیع اقلام پیشگیری با حمایت و یارانه دولتی اتفاق نیفتد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان