پنجشنبه، 1 مهر 1400 - 8:27

آلمان: شواهد قوی در رابطه با حمله ایران به دو نفتکش وجود دارد

شماره: 7906
Aa Aa

آنگلا مرکل درباره پیامدهای نقض برجام به ایران هشدار داده و گفته نقض مواد توافق‌نامه هسته‌ای میان ایران و قدرتهای جهانی بدون عواقب نخواهد بود.

با اعلام صدراعظم المان؛
آلمان: شواهد قوی در رابطه با حمله ایران به دو نفتکش وجود دارد

آنگلا مرکل صدراعظم المان گفت شواهد قوی وجود دارد که ایران به دو نفتکش در دریای عمان حمله کرده است.

او همچنین گفت:‌ «ما این اقدامات را خیلی جدی تلقی می کنیم و شواهد قوی در این ارتباط وجود دارد.»

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از یورونیوز، صدراعظم آلمان که در کنفرانس مطبوعاتی با رئیس جمهوری اوکراین در برلین سخن می گفت همچنین درباره پیامدهای نقض برجام به ایران هشدار داد و گفت نقض مواد توافق‌نامه هسته‌ای میان ایران و قدرتهای جهانی بدون عواقب نخواهد بود.

ایالات متحده آمریکا با انتشار عکس‌های تازه‌ای از قایقی که پنتاگون می گوید به سپاه پاسداران تعلق دارد و به یکی از نفتکش ها نزدیک شده است، ایران را متهم کرد که به این دو نفتکش حمله کرده‌ است.

واشنگتن می گوید این قایق سپاه پاسداران یکی از مین‌هایی که به بدنه نفتکش چسبیده و منفجر نشده بود را از بدنه نفتکش جدا کرده است.

با این حال اتحادیه اروپا در واکنش به ویدئوی نزدیک شدن این قایق به نفتکش که تصاویرش بسیار مبهم بود گفت که این شواهد برای متهم کردن ایران کفایت نمی کند.

وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه گفته بود که برلین پیش از هر گونه نتیجه‌گیری، تمام شواهد موجود در ارتباط با حمله به این دو نفتکش را مورد بررسی قرار خواهد داد.

آنگلا مرکل همچنین با این ارزیابی که «شرایطس بسیار جدی» در منطقه خلیج فارس وجود دارد، خواستار راه‌حلی صلح‌آمیز برای حل تنش میان ایران و آمریکا شد. او از تمام طرف‌های درگیر بویژه ایران خواست که مانع افزایش تنش‌ها شوند.

ایران دست داشتن در حمله به این دو نفتکش را رسما تکذیب کرده است.

با خروج واشنگتن از توافق برجام، روند افزایش تحریم‌های اقتصادی علیه ایران مرحله به مرحله شدت گرفته است و اکنون ایران بطور رسمی قادر به صادرات نفت‌ خام نیست.

ایران روز دوشنبه اعلام کرد تا ۶ تیرماه (۹ روز دیگر) ذخیره اورانیوم خود را به بیش از سقف ۳۰۰ کیلوگرم تعیین شده در توافق برجام افزایش خواهد داد. این دومین گام جمهوری اسلامی برای کاهش تعهدات مندرج در برجام می باشد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان