جمعه، 15 اسفند 1399 - 13:43

آمریکا دیوان بین المللی لاهه را تحریم کرد

شماره: 10220
Aa Aa

دیوان کیفری بین‌الملل در لاهه تحقیقات خود در مورد وقوع جنایات جنگی در درگیری‌های افغانستان بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ را آغاز کرده است.

با دستور ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده؛
آمریکا دیوان بین المللی لاهه را تحریم کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده دستورالعملی را امضا کرد که بر اساس آن دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) را به دلیل تحقیق در مورد سربازان آمریکایی و مقامات سازمان اطلاعاتی این کشور به اتهام انجام جنایات جنگی در افغانستان شامل تحریم‌های یکجانبه، مجازات‌های اقتصادی و محدودیت‌های مسافرتی می‌کند.

ترامپ مقامات این دادگاه عالی بین‌المللی را تهدید کرد که اگر آنها بدون رضایت واشنگتن در باره عملکرد سربازان آمریکایی در افغانستان تحقیق کنند، از سوی آمریکا تحت مجازات‌های اقتصادی قرار خواهند گرفت.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از اسپوتنیک، در ماه مارس دیوان کیفری بین‌الملل (ICC) تحقیقات خود درباره‌ی وقوع جنایات جنگی توسط طرفین درگیر در افغانستان از جمله نیروهای آمریکایی را آغاز کرده است.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعمال محدودیت‌های مسافرتی و منع اعطای ویزا به مقامات دیوان کیفری بین‌الملل و اعضای خانواده‌ی آن‌ها را مجاز اعلام کرده است.

سازمان ملل نیز نسبت به دستور اجرایی ترامپ مبنی بر اعمال تحریم‌ها و مجازات‌ها علیه دیوان کیفری بین‌الملل (ICC) به دلیل آغاز تحقیقات در مورد وقوع جنایات جنگی احتمالی در افغانستان ابراز نگرانی و همچنین اعلام کرد که این سازمان از نزدیک تغییر و تحولات را دنبال خواهد کرد.

ترامپ زمانی دست به امضای این دستور اجرایی زد که دیوان کیفری بین‌الملل در لاهه شروع به انجام تحقیقات خود در مورد وقوع جنایات جنگی در درگیری‌های افغانستان بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ کرد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان