جمعه، 9 اسفند 1398 - 18:27

آمریکا صدور روادید برای بازرگانان ایرانی را متوقف کرد

شماره: 9145
Aa Aa

این محدودیت‌های جدید در راستای خروج آمریکا از «معاهده مودت، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی بین دول متحده آمریکا و ایران» است.

وزارت امنیت داخلی دولت امریکا تصویب کرد؛
آمریکا صدور روادید برای بازرگانان ایرانی را متوقف کرد

وزارت امنیت داخلی دولت امریکا در مقررات جدیدی که در روزنامه رسمی «فدرال رجیستر» منتشر شد اعلام کرد: ایرانی‌ها و خانواده‌هایشان دیگر واجد شرایط برای درخواست یا تمدیدهای روادیدهای موسوم به E-۱ و E-۲ نیستند.

این نوع روادیدها به «بازرگانان» و «سرمایه‌گذاران کلان» خارجی در شرکت‌های آمریکایی امکان می‌دهد که در ایالات متحده کار و زندگی کنند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایرنا، اداره «خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا» که زیرمجموعه وزارت امنیت داخلی است اعلام کرد این محدودیت‌های جدید در راستای خروج آمریکا از «معاهده مودت، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی بین دول متحده آمریکا و ایران» است.

«عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی بین دول متحده آمریکا و ایران» در ۲۳ مرداد ۱۳۵۴ هجری شمسی (۱۵ اوت ۱۳۵۵ میلادی) میان نمایندگان دو کشور امضا شد و در جلسه سه ‌شنبه بیست و هشتم اسفند ماه ۱۳۳۵ به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

اداره خدمات شهروندی و مهاجرت آمریکا همچنین افزود ایرانی‌هایی که بر اساس این نوع روادیدها در ایالات متحده هستند لازم است که پس از منقضی شدن اعتبار رواید آنها این کشور را ترک کنند.

بنا بر اعلام این اداره این مقررات جدید، ایرانی‌ها را از درخواست برای صدور یا تمدید سایر روادیدهایی که واجد شرایط آنها هستند منع نمی‌کند.

شمار ایرانی‌هایی که روادیدهای نوع E-۱ و E-۲ استفاده می‌کنند مشخص نیست اما به نظر می‌رسد که تعداد آنها کم باشد. سالانه بیش از ۱۰ میلیون روادید غیرمهاجرتی از سوی آمریکا صادر می‌شود که تنها ۴۸ هزار مورد آنها از نوع E است.

دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا اعلام کرده که می‌خواهد ۷ کشور دیگر شامل بلاروس، اریتره، قزاقستان، میانمار، نیجریه، سودان و تانزانیا را به فهرست ممنوعیت سفر به آمریکا اضافه کند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان