اتحادیه اروپا: آمریکا قادر به فعال کردن سازوکار ماشه نیست | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 14 بهمن 1401 - 21:06

اتحادیه اروپا: آمریکا قادر به فعال کردن سازوکار ماشه نیست

شماره: 11238
Aa Aa

جوسپ بورل از تمام طرف‌های باقی‌مانده در برجام خواسته تا در حفظ برجام کوشا باشند و از هرگونه اقدامی که باعث تشدید اوضاع می‌شود پرهیز کنند.

در بیانیه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا؛
اتحادیه اروپا: آمریکا قادر به فعال کردن سازوکار ماشه نیست

«جوسپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای ادعای آمریکا مبنی بر از سرگیری تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را رد و تصریح کرد که تعهدات طرف‌های باقی‌مانده در این توافق به رفع تحریم‌ها ادامه دارد.

جوسپ بورل با اشاره به بیانیه ۳۰ مرداد اتحادیه اروپا در همین رابطه یادآور شد که با صدور فرمان رئیس جمهوری آمریکا در ۸ «می» سال ۲۰۱۸میلادی، این کشور به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و متعاقبا در هیچ یک از فعالیت‌های مرتبط با این توافق مشارکت نکرد.

به گزارش اسپادانا خبر، وی تصریح کرد:

آمریکا نمی‌تواند به عنوان عضو مشارکت کننده برجام تلقی شود و قادر به فعال کردن سازوکار بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل [علیه ایران] ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیست.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطر نشان کرد که در کسوت هماهنگ کننده برجام تمام تلاش خود را برای حفظ و اجرای کامل این توافق توسط تمام طرف‌ها به کار خواهد بست.

بورل تاکید کرد:

برجام ستون کلیدی معماری نظام جهانی عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای است و با پرداختن جامع به برنامه اتمی ایران، در امنیت منطقه و جهانی سهیم است.

وی از تمام طرف‌های باقی‌مانده در برجام خواست تا در حفظ این توافق کوشا باشند و از هرگونه اقدامی که باعث تشدید اوضاع می‌شود پرهیز کنند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان