پنجشنبه، 9 تير 1401 - 15:30

اسرائیل به ترور سرهنگ پاسدار حسن صیاد خدایی اعتراف کرد

شماره: 17927
Aa Aa

گفته شده افشاگری نیویورک تایمز نسبت به مسئول قلمداد شدن اسرائیل در ترور صیاد خدایی موجب غافلگیری و خشم نهادهای امنیتی اسرائیل شده است.

روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد؛
اسرائیل به ترور سرهنگ پاسدار حسن صیاد خدایی اعتراف کرد

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا اعلام کرد که اسرائیل به ترور سرهنگ پاسدار حسن صیاد خدایی اعتراف کرده است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایرنا، این روزنامه در گزارشی اعلام کرد به گفته یک مقام اطلاعاتی که از ارتباطات میان آمریکا و اسرائیل مطلع شده اسرائیل به مقامات آمریکایی اطلاع داده که این ترور را انجام داده است. سخنگوی نخست وزیری اسرائیل از اظهار نظر در مورد این قتل خودداری کرده است.

نیویورک تایمز ادامه داد:

احتمال می رود برنامه ریزی برای هدف قرار دادن سرهنگ خدایی دست کم به ماه جولای ۲۰۲۱ بر گردد.

پایگاه خبری "وای‌نت" در اسرائیل فاش کرد که مقامات امنیتی این کشور نسبت به درز اطلاعات به آمریکا درباره ترور سرهنگ صیاد خدایی در تهران غافلگیر شده و از این اقدام واشینگتن بسیار خشمگین هستند.

این تارنمای الکترونیک نوشته است:

این افشاگری که توسط روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نسبت به مسؤول قلمداد شدن اسرائیل در ترور صیاد خدایی رخ داده موجب غافلگیری نهادهای امنیتی اسرائیل شده است.

  •  
مجید تخت روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل به دبیرکل این سازمان نامه نوشت.

در این نامه آمده است:

این نامه را در ارتباط با ترور بزدلانه مورخ 22 می 2022 شهید صیاد خدایی، یکی از اعضای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که در عرصه مبارزه با تروریسم و مقابله با داعش فعال و نقش‌آفرین بود برای شما می نویسم. برآوردهای اولیه و شواهد اساسی موجود به‌خوبی حاکی از آن است که این اقدام تروریستی در ادامه ترورهای سیستماتیک و شبکه ای علیه شهروندان بیگناه و دانشمندان ایرانی بعنوان یکی از ابزار های اصلی برای پیشبرد مقاصد نامشروع در سیاست خارجی برخی رژیم ها برنامه ریزی و به اجرا گذاشته شده است. ارتکاب چنین اعمالی مغایر منشور ملل متحد، اصول حقوق بین‌الملل و حقوق بنیادین بشر بوده و بی تردید تهدیدی جدی علیه صلح و ثبات منطقه ای و بین المللی است که عواقب آن با حامیان تروریست ها خواهد بود. استمرار این نوع تروریسم دولتی آشکارا حکومت قانون را به چالش کشیده و موجب نگرانی شدید و فزاینده جامعه بین المللی گردیده است. از این رو سکوت در مقابل چنین اقدام تحریک آمیز و هنجارشکنانه ای، عاملان و آمران به ترور را در روش غلط خود برای استمرار این اقدامات وقیحانه و خلاف حقوق بین‌الملل تشویق خواهد کرد.
جامعه جهانی باید نسبت به عواقب خطرناک این گونه اقدامات تروریستی بر حفظ صلح و امنیت بین‌المللی به‌طور جدی نگران بوده و به عنوان اقدامی جهت مقابله با آن، اینگونه ترورهای وحشیانه علیه شهروندان سایر کشورها را از سوی تروریسم دولتی شناخته شده برخی رژیمها شدیداً محکوم نمایند. در عین حال تأکید می کنم به عنوان یک کشور قربانی تروریسم و پیشرو در مقابله عملی و جدی با آن در منطقه این گونه اقدامات تروریستی نه تنها در سیاست و اراده قاطع جمهوری اسلامی ایران که همواره در خط مقدم مقابله با تروریسم قرار داشته خللی ایجاد نخواهد کرد بلکه عزم ما را در تداوم مقابله با تروریسم در منطقه راسخ تر خواهد ساخت. همچنین ما ضمن اتخاذ همه اقدامات لازم برای محافظت از مردم و منافع خود از تمامی سازوکارهای موجود نیز برای پاسخگو کردن مرتکبان این جنایت تروریستی و حامیان آنها استفاده خواهیم کرد.

تحقیقات در باره عوامل این اقدام تروریستی به‌طور فشرده ادامه دارد و محکوم کردن این اقدام توسط سازمان ملل به عنوان بخشی از وظایف سازمان در مبارزه واقعی و بدون تبعیض با تروریسم به شمار می رود.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان