چهارشنبه، 26 خرداد 1400 - 17:46

اسرائیل و امارات برای عادی‌سازی کامل روابط توافق کردند

شماره: 10930
Aa Aa

بر اساس این توافق، اسرائیل، حاکمیت بر مناطق اعلام‌شده در چشم‌انداز صلح را معلق و تلاش‌ خود را بر توسعه روابط با جهان اسلام متمرکز خواهد کرد.

در بیانیه مشترک امریکا، اسرائیل و امارات اعلام شد؛
اسرائیل و امارات برای عادی‌سازی کامل روابط توافق کردند

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای از توافق اسرائیل و امارات برای «عادی‌سازی کامل روابط» خبر داد.

به گزارش اسپادانا خبر، دونالد ترامپ می گوید بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و شیخ محمد بن زیاد، ولیعهد پایتخت امارات برای برقراری صلح و عادی سازی توافق کردند.

براساس بیانیه مشترک امریکا، اسرائیل و امارات «در نتیجه این گشایش دیپلماتیک و بنا به درخواست رئیس‌جمهور ترامپ و با حمایت امارات متحده عربی، اسرائیل اعلام حاکمیت بر مناطق اعلام‌شده در "چشم‌انداز صلح" رئیس‌جمهور ترامپ را معلق کرده و تلاش‌های خودش را بر توسعه روابط با سایر کشورها در جهان عرب و اسلام متمرکز خواهد کرد.»

در ادامه این بیانیه آمده است:

هیأت‌های اسرائیل و امارات در هفته‌های آتی برای امضای توافقات دوجانبه در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، توریسم، پروازهای مستقیم، امنیت، مخابرات، فناوری، انرژی، بهداشت، فرهنگ، محیط زیست، تأسیس سفارتخانه‌های دوجانبه و سایر حیطه‌های دارای منافع دوطرفه دیدار خواهند کرد.

امارات متحده عربی و اسرائیل فوراً همکاری‌های خود در زمینه درمان ویروس کرونا و ساخت واکسن برای آن را آغاز خواهند کرد. با همکاری‌های مشترک، این تلاش‌ها باعث نجات جان انسان‌ها در جهان اسلام، یهودیت و مسیحیت در سراسر منطقه خواهد شد.

دونالد ترامپ در پیامی توییتری نوشته است:

«یک موفقیت بزرگ. توافقنامه‌ای تاریخی برای صلح میان دو دوست بزرگ ما، اسرائیل و امارات عربی متحده.»

ترامپ متن بیانیه‌ای که در همین رابطه به طور مشترک از سوی سه کشور ایالات متحده آمریکا، اسرائیل و امارات عربی متحده تهیه شده بود را نیز در صفحه توییتر خود منتشر کرده است.

دونالد ترامپ با تاریخی خواندن این توافق اعلام کرد:

رهبران اسرائیل و امارات برای آغاز روابط علنی و مستقیم توافق کردند. این توافق مهمترین دستاوردی است که در ۲۵ سال اخیر به دست آمده و چه بسا شاهد اتفاقات دیگری در آینده باشیم. از رهبران امارات و اسراییل به خاطر «شجاعتشان» تشکر می کنم.

براساس این بیانیه آمریکا، اسرائیل و امارات عربی متحده با چالش‌های مشترکی مواجه هستند و از این پس از این دستاورد تاریخی بهره‌مند خواهند شد.

امارات نیز با اعلام آغاز روابط رسمی با اسرائیل اعلام کرد که ولیعهد این کشور با ترامپ و نتانیاهو درباره توقف اجرای طرح الحاق کرانه باختری به توافق رسیدند.

محمد بن زاید، ولیعهد ابوطبی و حاکم دوفاکتوی امارات نیز در پیامی در توئیتر اعلام کرد که با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفتگوی تلفنی داشته و در این تماس ها سه طرف توافق کردند که اسرائیل الحاق سرزمین های فلسطینی به اراضی اشغالی را متوقف کند.

 

منابع| انتخاب و آفتاب

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان