سه شنبه، 28 دى 1400 - 14:30

اعدام نوید افکاری هیچ ارتباطی به اعتراضات نداشت

شماره: 11254
Aa Aa

محمدجواد ظریف با بیان این که ایران آمادگی تبادل کامل زندانیان را با آمریکا دارد گفته ایران برای آنچه که مذاکره شده است دوباره گفت‌وگو نخواهد کرد.

در نشست با اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا؛
اعدام نوید افکاری هیچ ارتباطی به اعتراضات نداشت

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، آمریکا را طرف نقض کننده برجام دانست و گفت:

ایران هرگز تردیدی برای مذاکره ندارد اما برای آنچه که مذاکره شده است، دوباره گفت‌وگو نخواهد کرد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایرنا، محمدجواد ظریف در نشستی با اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در پاسخ به سوال حکم قصاص یکی از متهمان ایرانی اظهار کرد:

همانطور که می دانید ما دستگاه قضایی مستقل داریم و دولت در تصمیم‌گیری محاکم قضایی دخالتی ندارد. اعدام این شخص هیچ ارتباطی به حضور وی در راهپیمایی ها ندارد.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: ما به قوانین بین‌المللی احترام می گذاریم. ما به برجام به عنوان یک توافق بین المللی احترام می گذاریم و هیچ گاه به کشوری یورش نبرده‌ایم. این ها چیزهایی است که باید از دولت آمریکا نگرانی داشت. این آمریکا است که باعث نگرانی جامعه بین‌المللی در نقض هنجارهای بین‌المللی شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره بازگشت آمریکا به برجام اظهار کرد: این آمریکا است که باید نشان دهد به این توافق احترام می‌گذارد. ما همچنان عضو برجام هستیم. ایران امروز حتی به خاطر عدم مجوزهای آمریکا نمی‌تواند حتی واکسن آنفلوآنزا را سفارش دهد. خریدی که با پول خودمان انجام می‌شود نه آنها.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: ایران هرگز تردیدی برای مذاکره ندارد اما برای آنچه که مذاکره شده است، دوباره گفت‌وگو نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا توفق امارات و بحرین با اسرائیل منجر به انزوای ایران نشده است گفت:

شما درباره انزوا باید به شورای امنیت نگاه کنید که کدام کشور منزوی شده است اما ما می‌دانیم که امارات و بحرین پیش از این با رژیم اسرائیل ارتباط داشته‌ند، اجازه دهید که همدیگر را جوک نسازیم.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره ادعای آمریکا مبنی بر حملات سایبری ایران علیه این کشور گفت: این آمریکا است که آگاهانه علیه ایران حمله سایبری انجام داد تا تجهیزات بسیار حساس هسته‌ای را از کار بیندازد. این کار باعث به خطر انداختن جان هزاران نفر می شد. در این باره مقالات و مستندات وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که شما ترجیح می دهید بایدن یا ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شوند گفت: هیچ ارتباطی به ما ندارد. برای ما اهمیت ندارد که چه کسی در کاخ سفید بنشیند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا برجام مرده است گفت:

خیر، برجام زنده است. شورای امنیت نشان داد که برجام زنده است و آمریکا در جهان منزوی است. اگر آمریکا می‌خواهد با قلدری به برجام بازگردد باید گفت که قلدری مرده است.

ظریف در این رابطه سرنوشت صدام حسین که به جمهوری اسلامی ایران حمله کرد را یادآور شد و افزود: نگاه کنید به صدام حسین و ایران، چه کسی مُرد و چه کسی زنده است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره تحریم‌ها و ترور سردار سلیمانی هم گفت:

تحریم‌هایی که آمریکا بر ایران اعمال می‌کند، مساله جدیدی نیست. فکر نمی کنم این تحریم‌ها تاثیر جدیدی بر ایران داشته باشند. آنها می خواهند با اعمال این تحریم‌ها، مردم ما را به زانو درآورند.

ظریف درباره ترور سردار سلیمانی هم اظهار کرد:

آمریکا دچار اشتباه اساسی شد. سردار سلیمانی یک قهرمان مبارزه با تروریست نه تنها برای ایران بلکه در کشورهای دیگر بود.

وی افزود: پمپئو پس از این ترور، صحنه‌ای از رقص چند نفر را در توئیتر نشان داد که آنها از این ترور خوشحال هستند اما روز بعد، ده‌ها هزار عراقی برای سوگواری قتل سلیمانی به خیابان‌های عراق آمدند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد:

ترامپ، دستور ترور یک قهرمان ملی و منطقه‌ای را صادر کرد و این پرونده مختومه نشده است.من نمی‌خواهم کسی را تهدید کنم اما پرونده مختومه نشده است.

محمدجواد ظریف در گفت‌وگویی مجازی با فرید زکریا اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران آمادگی تبادل کامل زندانیان را با ایالات متحده دارد.

ظریف تصریح کرد:

من پیشنهاد یک مبادله جهانی را داده بودم. ایرانیایی هستند که به دلیل جاسوسی نکردن برای آمریکا زندانی شده‌اند. ما حاضریم که تمام آن‌ها و کسانی که زندانی شده‌اند را مبادله کنیم.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان