اولین تزریق انسانی واکسن کرونای ساخت ایران انجام شد | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 3 مهر 1402 - 10:56

اولین تزریق انسانی واکسن کرونای ساخت ایران انجام شد

شماره: 12266
Aa Aa

نخستین داوطلب واکسن ایرانی کرونا با نام "کُوو ایران برکت"، طیبه مخبر فرزند محمد مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بوده است.

در مرحله اول مطالعات بالینی واکسن کرونای ایران؛
اولین تزریق انسانی واکسن کرونای ساخت ایران انجام شد

اولین تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با نام "کُوو ایران برکت" با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری بر روی داوطلبان انجام شد.

نخستین داوطلب این واکسن طیبه مخبر فرزند محمد مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بود. وی و یکی از مدیران ارشد مجموعه ستاد اجرایی نخستین داوطلبان آزمایش انسانی کُوو ایران برکت هستند.

به گزارش اسپادانا خبر، نخستین تزریق با موفقیت و بدون علائمی نظیر َشوک و تب تا این لحظه انجام شد.

حسینی، مدیر گروه مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا و رییس مرکز مطالعات بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:

۲ تزریق در روز صفر و ۱۴ انجام می شود و بعد از ۲۸ روز از آخرین تزریق نتایج اطلاع رسانی خواهد شد.

حجت نیک ملکی، سخنگوی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز گفت:

تا کنون بیش از ۶۵ هزار نفر داوطلب آزمایش انسانی واکسن کرونای ساخت گروه شفافارمد مجموعه ستاد اجرای فرمان امام (ره) شده اند که در مرحله نخست آزمایش روی ۵۶ نفر به صورت مرحله‌ای انجام می‌شود.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران نیز در حاشیه آغاز تست انسانی واکسن کرونای ایرانی گفت:

امروز یکی از روزهای بسیار امیدوارکننده برای ملت ایران است و روزی است که ما بعد از مدت‌ها تلاش و پیگیری همکاران و دانشمندان برجسته کشور در حوزه تکنولوژی و داروهای بایوتک، واکسن کووید-19 را بعد از طی مراحل مختلفی اعم از مطالعات و مدل‌های حیوانی تولید کردند و خوشبختانه توانستیم اولین تزریق را بر روی انسان انجام دهیم. این انسانی که اولین تزریق واکسن کووید-19 بر رویش انجام شد، کسی نبود جز دختر دکتر مخبر-رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بود. این پیامی بود به ملت ایران که چیزی را که قرار است به ملت ایران تزریق کنیم، خودمان باورش داریم و قبولش داریم و اگر عارضه ای داشته باشد ما و خانواده هایمان برای اولین بار با جان و دل خریداریم. خون هیچ کدام مان را سرخ تر از خون ملت ایران نمی دانیم و جان افراد خانواده مان را عزیزتر از فقیرترین و زحمت کش ترین فرد در دورترین نقاط محروم این کور نمی دانیم. این اقدام با تکیه بر توان و غرور ملی آغاز شد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان