ایران به ریاست مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا برگزیده شد | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 4 تير 1403 - 6:31

ایران به ریاست مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا برگزیده شد

شماره: 23540
Aa Aa

امیرعبداللهیان شعار دوران ریاست ایران را "یک آسیای پیوسته‌تر و توانمندتر از طریق فناوریهای جدید و در حال ظهور" اعلام کرده است.

در نشست وزرای خارجه ۳۵ کشور آسیایی عضو؛
ایران به ریاست مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا برگزیده شد

در هجدهمین نشست وزرای امور خارجه مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا موسوم به ACD در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، حسین امیر عبداللهیان به عنوان رییس جدید این مجمع انتخاب شد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه پس از انتقال ریاست مجمع به جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی تعهد جمهوری اسلامی ایران به چندجانبه گرایی را یادآوری و بر نقش نهادهای چندجانبه همچون ACD در ایجاد تفاهم و شراکت مابین کشورها برای فایق آمدن بر مشکلات جهانی و نیز ایجاد فرصت برای رشد و توسعه تاکید کرد.

وی، آسیا را مهد تمدن‌ها و فرهنگ‌های کهن دانست و همکاری‌های چند جانبه را  ابزاری برای به فعلیت رساندن پتانسیل‌های عظیم این قاره قلمداد کرد.

امیرعبداللهیان شعار دوران ریاست ایران را "یک آسیای پیوسته‌تر و توانمندتر از طریق فناوریهای جدید و در حال ظهور" اعلام کرد و از وزرای کشورهای عضو دعوت کرد که در نشست بعدی وزرای امور خارجه مجمع در سال ۲۰۲۴ در تهران شرکت کنند.

ریاست مجمع در دوسال گذشته برعهده بحرین بوده است. ۳۵ کشور آسیایی عضو مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا هستند که دو دهه پیش با شعار گفت‌وگو تاسیس شد.

مقر این مجمع در کویت است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان