شنبه، 24 مهر 1400 - 18:35

تروئیکای اروپا از ایران خواستند از تشدید اوضاع دست بکشد

شماره: 14882
Aa Aa

سه کشور اروپایی گام‌های هسته ایران را نقض سیستماتیک برجام توصیف کرده اند که در کنار مذاکرات وین برای احیای این توافق تاسف‌بار است.

در بیانیه مشترک آلمان، بریتانیا و فرانسه آمد؛
تروئیکای اروپا از ایران خواستند از تشدید اوضاع دست بکشد

سه کشور اروپایی عضو برجام با صدور بیانیه‌ای در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت خود را از توافق هسته‌ای ایران و مزایای آن برای تمام طرف‌ها، مورد تاکید قرار داده اند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایرنا، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شده آمده است:

ما به عنوان سه کشور اروپایی به طور کامل از روند مذاکرات مشارکت کنندگان برجام و ایالات متحده در وین که بر تسهیل بازگشت آمریکا به این توافق و ایران به اجرای تمام تعهداتش نظارت دارد حمایت می‌کنیم.

سه کشور اروپایی در بخش دیگری از این بیانیه نسبت به گزارش‌های مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص کاهش تعهدات برجامی ایران و محدودیت دسترسی بازرسان آژانس به مراکز اتمی ایران ابراز نگرانی کرده‌اند:

ایران از آخرین نشست شورای حکام به ادامه فعالیت‌های غیر مجاز در زمینه اورانیوم فلزی ادامه داده و برای اولین بار غنای آن را به ۲۰ درصد رسانده است. این درحالیست که بر اساس ادعای تروئیکای اروپایی ایران دلیل موجه غیر نظامی برای انجام چنین اقدامی ندارد و باید فورا تولید اورانیوم فلزی را متوقف کند.

در این بیانیه به سایر گام‌های ایران در کاهش تعهدات برجام اشاره و ادعا شده که این اقدامات پیامد‌های غیرقابل بازگشتی را در توانمندی اتمی ایران دارد و مزایای برجام را در زمینه عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای تضعیف می‌کند.

سه کشور اروپایی این گام‌ها را نقض سیستماتیک برجام توصیف کرده و ادعا کردند که در کنار مذاکرات وین با هدف یافتن راه حل دیپلماتیک برای احیای این توافق تاسف‌بار است.

طرف‌های اروپایی از ایران خواسته‌اند تا از آنچه تشدید اوضاع خواندند دست کشیده و بدون فوت وقت به تعامل سازنده در مذاکرات وین بازگردد.

 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان