دوشنبه، 6 تير 1401 - 1:14

تهدیدهای ایران مخرب است

شماره: 18337
Aa Aa

تهدیدهای برنامه هسته‌ای‌ و موشک‌های بالستیک ایران و حمایت این کشور از گروه‌های تروریستی منطقه، مخرب و موضوع بحث بایدن در سفر به منطقه خواهد بود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ؛
تهدیدهای ایران مخرب است

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این که چه واکنشی نسبت به گزارش اخیر درباره نزدیک شدن قایق‌های تندروی ایران در خلیج فارس به کشتی‌های آمریکایی دارد گفت:

بهتر است به وزارت دفاع مراجعه کنید. آن‌ها اطلاعات بیشتری برای شما خواهند داشت.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، وی ادعا کرد که نه‌تنها در چند روز اخیر بلکه هفته‌ها و ماه‌هاست شاهد این بوده‌ایم ایران اقدامات دریایی ناایمنی انجام داده است که غیر حرفه‌ای هستند و جان دریانوردان را به خطر می‌اندازند:

این اقدامی است که ما آن را محکوم کرده‌ و از ایران خواسته‌ایم دست از انجام دادن این کار بردارد.
پرایس در پاسخ به جزئیات سفر پیش روی بایدن به منطقه گفت:

من اطلاعی ندارم که دیداری فقط با تمرکز بر ایران انجام شود اما می‌توانم بگویم ایران طبیعتا در برخی از جاهای این سفر، موضوع مورد بحث خواهد بود. تصور می‌کنم وقتی رئیس جمهور برای دیدار با مقامات اسراییلی به اورشلیم برود، وقتی برای دیدار با اعضای گروه   GCC+3 به جده برود و با مقامات عربستان سعودی دیدارهای دوجانبه انجام دهد مسلما تهدیدهای ناشی از آن، نه تنها ناشی از برنامه هسته‌ای‌اش بلکه برنامه موشک‌های بالستیکش و حمایت آن از گروه‌های تروریستی منطقه و موارد زیاد تاثیر مخرب و تهدیدهایی که ایران ایجاد می‌کند موضوع بحث خواهد بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در واگنش به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره آمادگی ایران برای به کار انداختن آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 در تاسیسات فردو گفت:

ما هنوز نگران تداوم به کارگیری سانتریفیوژهای پیش‌رفته‌ای توسط ایران هستیم که بسیار فراتر از موارد تعیین‌شده در برجام هستند. ما به دنبال بازگشت کامل به برجام هستیم به ویژه به این خاطر که فکر می‌کنیم فعالیت‌های هسته‌ای ایران از جمله ساخت قطعات سانتریفیوژها باید سرسختانه محدود شده و تحت نظارت آژانس قرار بگیرد. مسلما برجام شامل سخت‌ترین نوع مقررات نظارتی و راستی آزمایی بود که تا به حال به طور صلح‌آمیز درباره‌اش مذاکره شده بود. واقعیت این است که برنامه هسته‌ای ایران حالا به طرق مختلفی از محدودیت‌هایی که برجام ایجاد می‌کرد فراتر رفته است. آبشارهای سانتریفیوژهای پیشرفته‌ای در آن فعالند  که تحت توافق مجاز نیستند. زمان گریز آن در زمینه در اختیار داشتن مواد شکافت‌پذیر به طرز مشهودی از یک سال به چند هفته یا کمتر رسیده است. ما عمیقا نگران وضع فعلی برنامه هسته‌ای ایران هستیم. دقیقا به همین دلیل است که می‌خواهیم شاهد اعمال محدودیت‌های سخت و مقررات راستی‌آزمایی و نظارتی بر ایران باشیم. همه‌ی این نگرانی‌ها وقتی وجود دارند که برجام به طور کامل اجرایی نمی‌شود. اگر ما کاملا برجام را اجرا کنیم، اگر ایران کاملا برجام را اجرا کند، بسیاری از این نگرانی‌ها برطرف خواهند شد چون اجازه وقوعشان وجود نخواهد داشت. وسیله بازرسی و نظارت واقعی و هشدار به جامعه بین‌المللی در صورتی که ایران از این محدودیت‌ها پافراتر بگذارد برای آژانس فراهم خواهد شد. الان این طور نیست و همین موضوع دلیل نگرانی‌های بزرگ ماست.
او گفت:

ایران پس از آن که دولت قبل تصمیم گرفت از برجام خارج شود که البته ایران طبق تایید آژانس در حال اجرای کامل آن و پایبندی سرسختانه به آن بود، از محدودیت‌های شدیدی که برجام اعمال می‌کرد، فاصله گرفته است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان